Żel energetyczny

Żel energetyczny dla sportowców – składniki żelu, zastosowanie

Żel energetyczny jest skoncentrowanym źródłem energii, które w krótkim czasie jest w stanie wesprzeć sportowca w wysiłku fizycznym. To kompozycja łatwo przyswajalnych węglowodanów o płynnej konsystencji oszczędzającej układ pokarmowy.

Żel energetyczny dla sportowca

Mimo iż żel energetyczny jest skuteczny, poprawia wydolność organizmu i dodaje energii to wybierając preparat należy to robić ostrożnie. Niestety zele energetyczne do zdrowych nie należą i nie można się na nich opierać podczas treningów. Zwykle im droższe produkty tym są lepsze. Drugim wskaźnikiem winien być skład. Im krótsza lista składników tym lepiej dla preparatu.

Warto pamiętać, że żel energetyczny jest dedykowany sportowcom, zwłaszcza biegaczom długodystansowym oraz kolarzom. Nie może być suplementem diety dla każdego. Dozwolone jest spożywanie jedynie niewielkich porcji żelu. Ponadto konkretny preparat należy przed zawodami wypróbować, bowiem organizm może różnie na niego reagować.

Składniki żelu

Skład żelu energetycznego stanowią węglowodany łatwo przyswajalne przez organizm. Głównie są to węglowodany proste jak glukoza i maltoza oraz złożone – skrobia. Cukry proste gwarantują szybkie dodanie energii. Niektóre żele zawierają również fruktozę, która u wielu osób powoduje rewolucje żołądkowe. Poza węglowodanami żel zawiera witaminy, kofeinę, a czasem tez taurynę.

To właśnie kofeina pobudza, a tauryna zapobiega uczuciu zmęczenia. W żelu znajdziemy też aminokwasy takie jak glicyna oraz minerały – potas i sód otrzymujące równowagę elektrolitową organizmu. Czasem do żelu dodawane są kawałki owoców, aromaty i barwniki w różnej kompozycji. Nieodłącznym składnikiem jest substancja zelująca, czasem jest to cukier nadający smak.

Zdrowie a żele

Żel energetyczny to bogate źródło cukru, które jest niebezpieczne dla zębów, ich szkliwa. Ponadto zele o dużej ilości węglowodanów charakteryzują się lepką konsystencją oraz wyjątkowo słodkim smakiem. Tym samym obciążają organizm i mogą pogarszać wyniki sportowe, zamiast je poprawiać. Aromaty i zagęszczacze chemiczne, konserwanty również negatywnie wpływają na zdrowie. Co za tym idzie jeśli nie musimy, zwłaszcza w sportach amatorskich nie stosujmy żeli energetycznych, wystarczy nam zbilansowana dieta i zdrowe menu, aby nasz organizm był silny.

Dla sportowców

Sportowcy zawodowi również nie wszyscy i nie w każdej dyscyplinie sięgają po żele energetyczne. Są one polecane dla osób oprawiających sporty siłowe z długim dystansem jak bieganie, kolarstwo oraz triatlon. Zaletą żelu jest brak konieczności przystanku na posiłek, gryzienia i spożywania dużej ilości jedzenia. Skuteczność żelu potwierdzona została badaniami. Sportowcy korzystający z żelu energetycznego maja lepsze wyniki i osiągi głównie dzięki zwiększeniu poziomu glukozy we krwi, jaka dostarcza energii.

Umiejętne zastosowanie

Stosowanie żelu winno uwzględniać dystans i nakład wysiłku. Gdy biegniemy mniej niż 10 km nie am potrzeby stosowania żelu. Jeżeli odczuwamy morderczy głód lub wycieńczenie możemy w międzyczasie spożyć batonik, kanapkę, musli czy banana. Jeżeli bierzemy udział w zawodach, wówczas można skusić się na żel, ale pamiętajmy by spróbować go wcześniej i sprawdzić jak nasz organizm na niego reaguje.

To pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek podczas zawodów jak biegunka. Po zjedzeniu żelu warto przepłukać jamę ustną wodą, aby zmyć cukry proste z zębów i zlikwidować specyficzny posmak w ustach. Pamiętaj nie popijaj żeli izotonikiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *