lasery kosmetyczne

Lasery kosmetyczne – zastosowanie dla urody i zdrowia, rodzaje laserów

Lasery kosmetyczne są doskonałym narzędziem pozwalającym na szybkie, skuteczne i bezpieczne usuwanie przebarwień skórnych, blizn i innych defektów. Laserami redukuje się zbędne owłosienie, tatuaże.

Lasery kosmetyczne

Należy odróżnić lasery kosmetyczne od laserów leczniczych i diagnostycznych wykorzystywanych w medycynie, również tej estetycznej. Stosowanie kosmetycznych laserów jest bezpieczne dla skóry i zdrowia o ile zostaną zachowane środki ostrożności.

W celach poprawy defektów urody laser wykorzystuje się od ponad 50 lat. Pierwsze lasery miały zastosowanie do usuwania naczyniaków. Z czasem zaczęto używać laserów do upiększania, odmładzania, wyszczuplania.

Lasery kosmetyczne – laser czyli co?

Laser to akronim słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Jest to specjalne urządzenie emitujące światło poprzez emisję wymuszoną. Emisja ta jest zjawiskiem fizycznym, w którym elektrony krążące wokół jądra atomu najpierw pochłaniają energię, a potem oddają ją, emitując światło o bardzo szczególnych cechach.

Światło lasera ma jedną długość fali, jest spolaryzowane, spójne i ma bardzo małą rozbieżność wiązki. Te cechy pozwalają skupić wiązkę lasera w wiązce roboczej uzyskują precyzyjny efekt. Laserem usuwa się mikrozmiany skórne. Laser nie pozostawia śladów na skórze, nie potrzebuje wykonywania nacięć skóry.

Lasery kosmetyczne – zastosowanie w medycynie

Medycyna estetyczna bardzo szeroko korzysta z lasera. Lasery kosmetyczne dostępne w gabinetach urody dzielimy na kilak typów w zależności od rodzaju źródła światła laserowego oraz w zależności od rodzaju interakcji między światłem, a tkanką.

Źródłem światła może być gaz, ciało stałe, barwnik, półprzewodnik czy kryształ. Wytwarzane przez nie światło, nakierowane na skórę, może na nią oddziaływać w bardzo różny sposób. Wiązka musi być dopasowana odpowiednio, zbyt słaba nie da zamierzonego efektu, zaś zbyt silna może spowodować blizny. Stad tak wiele laserów które są dedykowane konkretnym zabiegom na wybrane miejsca ciała.

Lasery kosmetyczne – rodzaje laserów

Laser diodowy w którym źródłem światła jest półprzewodnik – dioda emituje światło o długości fali od 630 do 980 nm. Jest on powszechnie wykorzystywany w zabiegach walczących z trądzikiem. Ponadto laser ten wykorzystuje się w usuwaniu owłosienia oraz zamykaniu naczynek, redukcji kurzajek, brodawek i znamion. Są to zabiegi niewielkie i czysto estetyczne. Również laseru diodowego używa się do walki z cellulitem.

Laser argonowy to drugi z rodzajów laseru stosowanego w gabinetach medycyny estetycznej i u kosmetyczek. Źródłem światłą w tym wypadku jest gaz, laser ten emituje niebieskozielone światło o długości fali 480-515 nm. To urządzenie wpływa na na oksyhemoglobinę i melaninę. Wykorzystuje się je do leczenia zmian barwnikowych i naczyniowych, w tym tzw. pajączków, rumienia i naczyniaków jamistych.

Laser aleksandrytowy – źródłem światła jest w nim kryształ emitujący falę długości 755 nm. Ten rodzaj lasera stosowany jest zwłaszcza do zabiegów zamykania naczynek i depilacji.

Laser rubinowy – jak nazwa wskazuje źródłem światła jest rubin. Emituje światło o długości fali 694 nm. Jest on skuteczny w usuwaniu tatuażu oraz przebarwień skórnych.

Laser neodymowo-yagowy (Nd:Yag). Emituje promieniowanie o długości fali do 1064 nm. Dedykowany usuwaniu wszelkich zmian naczyniowych ze skóry bez jej uszkodzenia, w tym do walki z trądzikiem różowatym.

Laser CO2. Źródłem światła w tym typie lasera jest dwutlenek węgla. Długość emitowanej fali wynosi 10 600 nm. Wykorzystywany jest do zabiegów dermabrazji laserowej. Jest niezwykle precyzyjny i świetnie nadaje się do usuwania powierzchownych warstw naskórka. Doskonale wygładza blizny, koloryt skóry, zmarszczki i wszelkie pory, w tym pomarańczową skórkę.

Komentarze

  1. W naszych gabinetach wykorzystujemy kilka różnych laserów. Cieszę się, że tego typu rozwiązania są coraz powszechniejsze i świadomość na temat ich efektów rośnie. Bardzo fajny artykuł :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *