Najpopularniejsze rodzaje trądziku – skuteczne metody

Trądzik to powszechny, zwłaszcza wśród nastolatków, problem. Dotyczy aż 75% społeczeństwa w wieku od 11 do 30 lat. Oczywiście nie tylko wśród młodych osób można zaobserwować tego typu zmiany skórne. Zdarza się, że z trądzikiem (choć jest to jego inny rodzaj) walczą również osoby w wieku około 40 lat. W momencie kiedy pory i mieszki włosowe zatykają się nadmierną ilością produkowanego przez skórę sebum pojawiają się zaskórniki i wypryski. Istnieją różne rodzaje trądziku i istnieje wiele czynników, przed które taka sytuacja trądziku ma miejsce a oto pięć najpopularniejszych z nich:

Skąd się bierze trądzik?

Męskie hormony płciowe – testosteron i inne androgeny są jednymi z głównych winowajców odpowiadających za pojawianie się trądziku. Poziom męskich hormonów płciowych wzrasta wraz z wiekiem, dlatego właśnie to w okresie dojrzewania, z powodu wahań hormonalnych, trądzik występuje najczęściej.

Wzmożona produkcja sebum – w momencie, kiedy rośnie poziom androgenów adekwatnie wzrasta także stężenie wydzielanego łoju. Wówczas pory się zatykają a skóra wykazuje znacznie wyższe tendencje do zachorowania na trądzik.

 • Martwy naskórek – obumarcie komórek naskórka również prowadzi do zatkania porów, a w rezultacie też do trądziku. Ważne jest więc to, aby regularnie wykonywać ścierające peelingi.
 • Zatkane pory – to doskonała pożywka dla bakterii rozwijających się na skórze. Wówczas również rozwija się trądzik i pojawiają zaskórniki.
 • Bakterie – wyciskając pryszcze można zarazić samego siebie bakteriami, przez które często pojawiają się na twarzy ropne zmiany.
 • Pryszcze zwykle lokalizują się w okolicach twarzy, szyi, pleców, ramion i klatki piersiowej. Bywa, że są wypełnione ropą a po ich dotknięciu odczuwany jest ból oraz dyskomfort.

Rodzaje trądziku

Istnieje kilka najczęściej występujących typów pryszczy. Zaliczają się do nich:

 • zaskórniki – czyli zmiany tworzące się w wyniku zatkanych porów. Wówczas zgromadzone sebum zostaje zablokowane pod warstwą skórną
 • wągry – jest to również pewna odmiana zaskórników z tą różnicą, że ujawniają się na twarzy jako drobne, czarne plamki
 • torbiele – bolesne w dotyku grudki wypełnione ropą, które widoczne są na powierzchni skóry
 • guzki – sprawiające silny ból wypryski, które przybierają spory rozmiar i są wyraźnie widoczne na powierzchni skóry

Maseczka na trądzik

Niezależnie od rodzaju wyprysków i rodzaju trądziku, z którym się borykasz, jeśli skorzystasz z naszej maski szybko zaczniesz zauważać dużą poprawę w kondycji cery.

Składniki, których potrzebujesz:

 • pół łyżeczki cynamonu
 • jedna łyżeczka soku z cytryny
 • jedna łyżeczka naturalnego miodu
 • pół łyżeczki gałki muszkatałowej

Jak przygotować maseczkę?

W pojemniku wystarczy zmieszać wszystkie składniki wyrabiając z niej gładką masę. Mieszankę nakłada się na twarz, omijając okolice ust i oczu. Pozostawić na około trzydzieści minut i spłukać ciepłą wodą. Następnie skórę należy osuszyć i posmarować ulubionym kremem pielęgnacyjnym.

Osoby cierpiące z powodu zmian naczyniowych takich jak trądzik różowaty nie powinny stosować do maseczki miodu, ponieważ obkurcza on naczynia krwionośne, co może prowadzić do pogorszenia stanu i kondycji cery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *