sauna po wysiłku

Sauna po wysiłku – przygotowanie do sauny, sauna przed treningiem

Sauna po wysiłku, np. po treningu fitness, czy siłowni to świetny sposób na relaks i regenerację sił. Wysoka temperatura rozluźnia ciało, łagodzi bóle mięśni i stawów. Aby skorzystać z zalet sauny po wysiłku nie należy do niej wchodzić bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń, bowiem w ten sposób zamiast zregenerować organizm jeszcze bardziej go obciążymy, co może być niebezpieczne dla zdrowia.

Sauna po wysiłku na zdrowie

Sauna po wysiłku jest zdrowa pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim istotny jest czas jaki upłynął od ustania wysiłku do czasu wejścia do sauny, nie powinien być on zbyt krótki. Znaczenie ma tez intensywność wysiłku. Ponadto uwzględnić należy stan zdrowia, towarzyszące schorzenia i przeciwwskazania do użytkowania sauny.

W wielu klubach fitness czy siłowniach mamy dostęp do sauny zarazem, jednak nie powinniśmy korzystać z tej opcji bezpośrednio po treningu. Z uwagi na wilgotność i temperaturę ciało w saunie wymaga dodatkowego wysiłku, traci wodę i elektrolity. Serce w saunie przyspiesza do 160 uderzeń na minutę, a to sprawia ze się meczymy. Wchodząc do sauny zmęczeni możemy doprowadzić organizm do wyczerpania.

Dlatego chcąc korzystać z sauny i jej dobrodziejstw po treningu musimy ochłonąć. Ciało powinno uzyskać normalną temperaturę, przestać się pocić oraz odzyskać zwyczajne tętno. Ponadto winniśmy się nawodnić i dopiero kiedy ochłoniemy możemy wejść do sauny. Wówczas sauna ma właściwości regeneracyjne. Środki ostrożności są ważne aby nie narazić się na zawał serca, czy zasłabniecie. Czas między końcem ćwiczeń, a wejściem do sauny jest elastyczny. Dla jednych to okres kwadransa, dla innych godziny.

Przygotowanie do sauny

By przygotować się do wejścia do sauny warto po treningu wykonać kilka ćwiczeń schładzających tzw. cool-down. Pomogą one wyrównać oddech, odzyskać równowagę, odpocząć i uspokoić się. W ramach przygotowania konieczne jest uzupełnienie płynów, jakich sauna nas pozbawi. Trening siłowy jest mniej męczący niż aerobowy, ale czujemy po nim większe napięcie mięśni, stad też sauna po siłowni nie jest polecana. Dodatkowo dochodzi kwestia pamięci mięśniowej i budowy masy mięśni. Sauna mogłaby zaburzyć te procesy przez co zaprzepaścić efekty treningu.

Sauna przed treningiem

Sauna nie jest wskazana przed treningiem. Powoduje zmęczenie i wycieńczenie organizmu, co za tym idzie po wizycie w saunie nie mamy siły na ćwiczenia, zwłaszcza siłowe. Przebywanie w gorącym pomieszczeniu odwadnia a także nadmiernie rozluźnia mięśnie i obniża ich napięcie nerwowe, są więc mniej odporne na obciążenia i słabiej reagują na bodźce. Mając to na uwadze korzystajmy z sauny w rozsądny sposób z korzyścią dla ciała, nie przeciwnie.

Zasady bezpiecznego korzystania z sauny

Po wysiłku należy odczekać co najmniej kilkanaście minut, a najlepiej kilka godzin, by sauna pomogła w naszej kondycji. Zawsze pamiętajmy o nawodnieniu przed wejściem do sauny, jak i po wyjściu z niej. Nie przesiadujmy w saunie dłużej jak kwadrans i nie korzystajmy z sauny częściej jak dwa razy w tygodniu. Wówczas mamy szanse poprawić swą efektywność siłową, wzmocnić mięśnie i wydolność organizmu. Sauna poprawia krążenie, sprzyja dotlenieniu i odżywieniu komórek i łagodzi bóle mięśni, stawów. Jest rewelacyjnym środkiem na kontuzje i urazy, świetnie hartuje, odpręża i oczyszcza ciało z toksyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *