substancje pomocnicze

Substancje pomocnicze w lekarstwach – susceptancje spotykane w lekach

Substancje pomocnicze w lekarstwach nie powinny negatywnie wpływać na stan zdrowia pacjenta lek przyjmującego, niemniej czasem mogą wywoływać alergię bądź też wpływać na działanie leku lub wchodzić w reakcje z innymi lekami jakie pacjent przyjmuje. Za działanie lekarstwa odpowiada substancja czynna, niemniej lekarstwo składa się również z substancji pomocniczych, które chociażby nadają lekarstwu konsystencje tabletki.

Substancje pomocnicze w lekarstwach

Substancje pomocnicze winny być obojętne dla pacjenta, jednak czasem szkodzą. Z uwagi na to ze w większości leków to właśnie przeważają substancje pomocnicze sprawa jest poważna. Przykładowo w 600mg tabletce ibuprofenu znajduje się zaledwie 200mg substancji czynnej.

Substancje pomocnicze odpowiadają za formę leku i muszą być wymienione w ulotce oraz dobrane tak aby nie szkodziły przeciętnemu pacjentowi. Rzadko jednak patrzymy na skład leku i ulotkę, tymczasem warto jeśli bierzemy też inne leki, mamy problemy z wątroba lub żołądkiem.

Żółcień pomarańczowa

Żółcień pomarańczowa jest syntetycznym barwnikiem znanym jako E110. Znajduje się jej najwięcej w syropach, żelkach li lizakach. Szkodliwość tego składnika dotyczy przede wszystkim osób które są uczulone na salicylany.

Niemniej nie tylko dla nich bowiem żółcień pomarańczowa pobudza wydzielanie histaminy i może nasilać ataki astmy a w połączeniu z benzoesanem sodu prowadzić do nadpobudliwości. W niektórych krajach substancja ta została zakazana w produkcji leków z uwagi na potencjalne ryzyko wystąpienia pokrzywki, obrzęku czy kataru siennego.

Aspartam

Aspartam to substancja wokół jest wiele spekulacji jakoby była szkodliwa dla zdrowia. Używana nie tylko w produkcji leków jako zamiennik cukru, oznaczana jest symbolem E951. Bez wątpienia jest dużym zagrożeniem dla osób chorych na fenyloketonurię.

Fizycznie substancja jest słodsza od cukru, stanowi zamiennik cukru dla diabetyków, jednak coraz głośniej mówi się o jej rakotwórczym działaniu. Póki co badania wykazują iż w dawkach minimalnych nie powoduje skutków negatywnych dla zdrowia, zarazem nie wykluczają wpływu na rozwój raka w wyniku stosowania długoterminowego.

Laktoza

Laktoza jest jedną z wielu stosowanych w przemyśle farmakologicznym substancji pomocniczych. Nazywana też cukrem mlecznym i znajdziemy ja zwykle w kapsułkach oraz tabletkach jako wypełniacz. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest nietolerancja laktozy.

Może wówczas powodować wzdęcia, biegunkę lub nudności, a także kolki. Bardzo często laktoza jest obecna w pigułkach antykoncepcyjnych i powoduje rewolucje żołądkowe. Ponadto laktozą uzupełniane są leki homeopatyczne, na co należy zwrócić uwagę przed ich zakupem i zażywaniem.

Skrobia

Skrobia to substancja wypełniająca, składnik powłok tabletek. Ta substancja zagraża chorym na cekalię. Nawet 50 mg glutenu dziennie może doprowadzić w krótkim czasie do zaniku kosmków jelitowych.

Tiomersal

Tiomersal jest związkiem rtęci w formie etylowanej. Dodawany jest do maści, kropli do oczu, szczepionek. Obecny jest też w kosmetykach. U ciężarnych może powodować zaburzenia neurologiczne płodu. Nie zostało natomiast potwierdzone, że może do tego dojść w efekcie szczepień ochronnych. Może mieć też wpływ na rozwój dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *