Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska,czy to recepta na długie życie?

Dieta wegetariańska to recepta na długie życie? Każdy chciałby żyć jak najdłużej, jest na to sposób. Tym sposobem jest rezygnacja z mięsa. W odróżnieniu od wegan wegetarianie rezygnują z białek odzwierzęcych, dzięki czemu nie narażają się na niedobory. Dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia, o ile jest należycie skomponowana.

Dieta wegetariańska

Wegetarianizm jest zdrowy i wydłuża życie o ile jest należycie rozumiany. Wykluczenie z diety mięsa nie szkodzi zdrowiu o ile zadbamy o jego substytucję poprzez odpowiednie warzywa i owoce. Ponadto wegetarianizm uchodzi za etyczny, ekologiczny, religijny.

Racjonalnie ułożona dieta roślinna nie tylko nie powoduje uszczerbku na zdrowiu, ale również zmniejsza ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Kluczem do sukcesu jest kompozycja diety zgodnie z indywidualnymi potrzebami organizmu, dlatego dieta każdego człowieka powinna być inna, różna. Czasem różnica tkwi w dawkach, czasem w produktach.

Zbilansowana dieta, czyli dieta wegetariańska

By zapewnić sobie zdrowie musimy organizmowi dostarczyć wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Są nimi białka, tłuszcze, witaminy, minerały i węglowodany oraz woda. Bardzo ważne są ich proporcje wzajemne oraz jakość. Należy przede wszystkim poznać swoje zapotrzebowanie na poszczególne składniki diety. To zaś zależy od wieku, płci, trybu życia, budowy anatomicznej i metabolizmu, jak również od smaku.

Zupełnie inaczej wygląda dieta osoby aktywnej, pracującej fizycznie, uprawiającej sport niż osoby o siedzącej pracy. Inne zapotrzebowanie na witaminy i minerały ma kobieta w ciąży, dziecko jak i senior. Dieta wegetariańska nie jest dietą odchudzającą a racjonalną. Dostarczać powinna organizmowi to co potrzebuje i ile potrzebuje, nie mniej i nie więcej.

Dieta wegetariańska – styl życia

Wegetarianizm to nie tylko eliminacja mięsa ale określony styl życia. To odmienne nawyki żywieniowe od większości nadające wyjątkowości, ale również filozofia życia zależna od motywacji przejścia na wegetarianizm.

Wegetarianie nie palą, nie piją i nie zażywają narkotyków, a kawę i herbatę ograniczają. Ponadto starają się żyć w zgodzie z naturą, na jej łonie, aktywnie. Bycie wegetarianinem wymaga świadomości życia, rozwoju osobowości i harmonii, przyjaźni do świata

Białko w diecie wegetariańskiej

Białko to niezbędny składnik diety zapewniający nam energie do życia. Wbrew powszechnym opiniom nie tylko białko zwierzęce jest pełnowartościowe. Wszystkie białka składają się z aminokwasów, tylko występują one w niezliczonej liczbie kombinacji. Dlatego jedno białko różni się od drugiego.

Wydaje się nam, ze mięso wykazuje większą wartość odżywcza z uwagi an to ze organizm nie musi białka z niego syntetyzować. Tymczasem organizm musi każde białko rozłożyć by stworzyć odpowiednia strukturę potrzebną dla organizmu. Jak się okazuje optymalnego białka dostarcza najwięcej jajko. To białko wzorcowe – zawiera wszystkie aminokwasy, i to w odpowiednich ilościach.

Okazuje się iż mięsu brakuje metioniny, tryptofanu i waliny, zaś roślinom strączkowym metioniny, zbożom – lizyny. Z tego powodu kluczowa jest różnorodność diety by uzupełniać poszczególne niedobory. Najzdrowszym połączeniem są produkty zbożowe z mlekiem, jajkami, serem lub roślinami strączkowymi. Również warzywa jedzmy w towarzystwie kaszy, orzechów, jaj, ryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *