Żylaki powrózka nasiennego

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny i objawy, żylaki a płodność

Żylaki powrózka nasiennego dotyczą zwykle młodych mężczyzn, szacuje się że to problem 15% panów. Konsekwencją żylaków tego rodzaju może być bezpłodność. Winę za żylaki ponosi anatomia. Lewa żyła jądrowa ma przeciętnie 42 cm i jest jednym z najdłuższych naczyń w ciele człowieka, uchodzi ona do żyły nerkowej prostopadle co utrudnia krążenie.

Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny i objawy

Żylaki powrózka nasiennego to poszerzenie, poskręcanie i wydłużenie naczyń żylnych zbierających krew z jądra i tworzących w obrębie moszny tzw. splot wiciowaty. Do utrudnień w krążeniu dochodzi kiedy zastawki w żyle jądrowej są niewydolne lub też ich nie ma wcale od narodzin. Do powstawania żylaków dochodzi w wyniku wysiłku, jak i siedzącego trybu życia.

Krew zaczyna zalegać w naczyniach, wywierając na ich ścianki nadmierne ciśnienie, co prowadzi do powstania w żyłach poszerzeń. Z uwagi na budowę ciała żylaki powstają z lewej strony moszny. Jeśli pojawiają się po prawej stronie powodem będzie zupełnie coś innego jak guz w jamie brzusznej.

Żylaki a płodność

Żylaki ograniczają przepływ krwi a co za tym idzie komórki w całej okolicy są niedotlenione. Ponadto zmienia się też w tej okolicy temperatura co nie sprzyja plemnikom i ich rozwojowi. Wzrost temperatury w jądrach przyczynia się do jałowego nasienia przez nie produkowanego. Objawem są guzowate zgrubienia wyczuwane w okolicy powrózka nasiennego. W przebiegu schorzenia rozróżnia się trzy stadia zaawansowania.

Pierwszym jest I stopień, kiedy żylaki są małe i trudno wyczuwalne. Można je zlokalizować na stojąco przy napięciu mięśni brzucha. Stopień II to okres, kiedy żylaki są większe i można je rozpoznać przez dotyk. Są bardziej wyraziste przy postawie stojącej i napięciu brzucha. Stopień III to stadium dużych żylaków zniekształcających mosznę i widocznych gołym okiem.

Bezobjawowa choroba

Żylaki powrózka nasiennego rzadko dają jakieś objawy bólowe. Z tego względu diagnozowane są przypadkiem, przy okazji problemów np. z płodnością. Mężczyźni często z ciekawości dopytują urologa o zgrubienia. Ważna jest zatem samokontrola jader, by móc zareagować wcześniej niż za późno. Nasilenie choroby wiąże się z bolesnością okolicy moszny i dyskomfortem, zwłaszcza w czasie erekcji. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta lekarska i konsultacja urologiczna.

W diagnostyce wykonuje się testy żylakowe, potwierdzeniem rozpoznania jest USG Dopplera. Bardzo ważne jest zbadanie, i to dwukrotne, nasienia, bo zarówno ułatwia wybór leczenia, jak i pomaga w ocenie jego efektów. Czasem niezbędne i konieczne jest usuniecie żylaków chirurgicznie. U chłopców nastoletnich wskazaniem do operacji jest zahamowanie wzrostu jądra po stronie żylaków.

Operacja

Operacja żylaków powrózka nasiennego jest jedyną skuteczną metoda leczniczą. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, tak tradycyjnie jak i laparoskopowo, co zależy od rozległości zmian. Żyły są podwiązywane. Do nawrotów może dojść, jeśli nie wszystkie naczynia zostały zamknięte. W zakresie skuteczności zabieg poprawia jakość nasienia i mobilność plemników u około 40 do 60 % pacjentów. Efekt zauważa się po około 3 miesiącach od zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *