ćwiczenia na ból kręgosłupa

Ćwiczenia na ból kręgosłupa – ćwiczenia z piłką, najlepsze ćwiczenia

Ćwiczenia na ból kręgosłupa. Ból kręgosłupa to powszechna dolegliwość, niewiele osób wie, że kręgosłup może boleć z braku ruchu. Wówczas warto jest zadbać o odpowiednie ćwiczenia na ból kręgosłupa. Prócz zastojów na ból kręgosłupa mogą mieć wpływ przeciążenia i zwyrodnienia. By złagodzić dolegliwości należy zadbać o swój kręgosłup i kondycję.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa

Jeśli boli Cię kręgosłup spróbuj ćwiczeń łagodzących te przypadłość. Bezwzględnie w takiej sytuacji należy unikać ćwiczeń obciążających kręgosłup ale i nie wolno rezygnować z jakiejkolwiek aktywności, która jest nam niezmiernie potrzebna. Skuteczny jest codzienny trening umiarkowany np. z piłką. Najlepszą dyscypliną sportu na kręgosłup jest pływanie i ćwiczenia w wodzie jak aquaaerobic.

Dobra jest też jazda na rowerze, zwłaszcza stacjonarnym, nordic walking oraz pilates. Świetnie sprawdza się spacer w miarowym tempie bez biegu, skoków i podnoszenia ciężarów.
Jakie ćwiczenia?

Ćwiczeniami polecanymi na ból kręgosłupa są ćwiczenia wykonywane na leżąco bez forsowania kręgosłupa. Aby kręgosłup nas nie pobolewał warto jest systematycznie dbać o kondycję mięśni biodrowo-lędźwiowych oraz mięśni brzucha. Możemy je ćwiczyć leżąc, siedząc jak i stojąc. Na leżąco są to ćwiczenia w pełni bezpieczne, zarówno dla osób z krzywiznami kręgosłupa jak i cierpiących na neuropatie w obrębie kręgosłupa.

Przeciwwskazaniem są ćwiczenia wymagające skrętów tułowia, wymachów kończyn i siadów. Doskonałą pomoc w ćwiczeniach stanowi piłka. Dzięki niej możemy zmniejszyć napięcie mięśniowe, wzmocnić wszystkie partie mięśni okołokręgosłupowych. Wraz z ćwiczeniami na kręgosłup wzmacniamy kondycje fizyczną, poprawiamy nastrój, dodajemy sobie energii. Wraz z treningiem można zaobserwować zmiany w koordynacji ruchowej i postawie ciała, stajemy się w naturalny sposób bardziej wyprostowani i gibcy.

O czym pamiętać podczas treningu?

Przede wszystkim się nie forsuj. Ponadto pamiętaj o poprawnym wykonywaniu ćwiczeń dbając o wyprostowane plecy, ściągnięte łopatki i wciągniętym brzuchu. Zwróć uwagę na oddech, przećwicz oddechy i wydechy, staraj się oddychać równo przeponą, nie wstrzymuj oddechu. Zadbaj o systematykę, ćwicz codziennie, nawet piec minut ale każdego dnia, a efekt będzie zadowalający. On intensywności ćwiczeń i ich dokładności zależy jak szybko dostrzeżesz skuteczność ćwiczeń i poprawę samopoczucia. Każde ćwiczenia powtarzaj seriami po 10-15 razy w minimum trzech seriach.

Ćwicz z piłką

Skup się na ćwiczeniach z piłką, jeśli twoja kondycja dotąd nie należała do najlepszych. Przykładowymi ćwiczeniami jest położenie nóg na piłce leżąc i podginając nogi w kolanach. Następnie wdychając powietrze, wciągnij mocno brzuch, jednocześnie naciskając piętami piłkę. W tej pozycji postaraj się wytrwać piec sekund.

Nie przejmuj się gdy się nie udaje. Próbuj stopniowo osiągnąć ten czas a już za trzecim, piątym razem Ci się uda. Pamiętaj by lędźwie cały czas przylegały do podłogi, a piłka się nie ruszała. Innym ćwiczeniem jakie możesz i powinnaś wykonać dla zdrowia swego kręgosłupa jest pozycja leżąca z nogami na piłce oraz wyprostem nogi prawej wraz z lekkim jej uniesieniem i odwiedzeniem do boku. Ważne by stopa nogi była zwrócona ku górze a lędźwie spoczywały na podłożu.

Na przemian powtarzaj ćwiczenie z obiema nogami raz prawą, raz lewą. Ćwiczenia te możesz wykonywać na dywanie, macie gimnastycznej jak i na tarasie. Wybierz miejsce najbardziej Ci sprzyjające i relaksujące. Dla poprawy nastroju możesz włączyć muzykę i zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Ciekawym ćwiczeniem jest przetaczanie się piłki do przodu i tyłu wciągając jednocześnie brzuch i balansując nogami na piłce. Innym ćwiczeniem jest uniesienie nóg na piłce i podnoszenie ich na przemian ku górze unosząc jednocześnie biodra. Dla uzupełnienia zestawy ćwiczeń wykonuj również przyciąganie kolan do brzucha w pozycji leżącej z nogami na piłce. Utrudniając trening wciągnij brzuch połóż jedną nogą na piłce a drugą zgiętą w kolanie odchyl do boku. Ulgę w bólu kręgosłupa zauważysz już po drugim treningu, a im częściej go wykonasz tym szybciej zapomnisz, że kręgosłup cię kiedykolwiek bolał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *