Jakie łyżwy kupić do łyżwiarstwa figurowego?

Zima to pora roku, w trakcie której chętnie wybieramy się nie tylko na stok narciarski, ale także na łyżwy. Jest to okazja nie tylko do tego by uprawiać swój ulubiony sport, ale także do poznawania nowych aktywności. I w jednym, jak i w drugim przypadku niezbędne będzie posiadanie odpowiedniego sprzętu. Jak to wygląda w przypadku łyżwiarstwa?

Rodzaje łyżew

Nie każdy wie, że istnieją różne typy łyżew przystosowane do określonych aktywności. Łyżwy figurowe z założenia mają sprawdzać się w przypadku łyżwiarstwa figurowego. Ten sport wypełniony jest skomplikowanymi figurami, skokami czy piruetami. Z tego powodu charakteryzują się one najsztywniejszą ze wszystkich budową. Ponadto są najwyższe ze wszystkich, co pozwala na kompletną ochronę kostek podczas zarówno treningów, jak i występów. Buty te zazwyczaj wykonuje się z grubej skóry lub skóry syntetycznej, do której mocuje się ciężką płozę. Na jej czubku znaleźć można tzw. ząbki, pozwalające na stabilne wykonywanie skomplikowanych wariacji na lodzie.

Wyróżnia się również łyżwy hokejowe, które znalazły swoje zastosowanie w grze w hokeja na lodzie. Wykonuje się je ze skóry syntetycznej oraz włókien nylonowych. Ich budowa pozwala na ochronę pięty, a dokładniej podatnego na zerwania ścięgna Achillesa. Brak ząbków oraz skrócone ostrze pomagają osiągnąć większą prędkość w trakcie gry. Tego typu łyżwy sprawdzą się także w jeździe rekreacyjnej. Dodatkowo wyróżnia się także modele do jazdy szybkiej. Stosuje się je na wyścigach na specjalnie do tego przygotowanych torach. W ich przypadku niezwykle ważna jest lekkość, więc zarówno płoza, jak i sam but są zabudowane do niezbędnego minimum.

Jak wybrać łyżwy figurowe?

Szukając łyżew figurowych, należy zwrócić uwagę na ich sztywność. Ważne jest również dopasowanie do naszego typu stopy oraz obecność łuku na płozie. Niezwykle istotne jest, aby łyżwy pozwalały na bezproblemowe dotykanie lodu po postawieniu stopy na palcach. Jeżeli uniemożliwiają tę czynność, nie sprawdzą się na lodowisku. Duży wpływ ma również przeznaczenie. Jeśli użytkownik zamierza trenować profesjonalne łyżwiarstwo figurowe, łyżwy powinny spełniać wszystkie niezbędne kryteria sztywności oraz wysokości.

W przypadku dzieci na początku sprawdzą się łyżwy plastikowe. W momencie, gdy zamierzamy zapisać pociechę do szkoły łyżwiarskiej, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup klasycznych łyżew figurowych. Należy jednak mieć to na uwadze, że dobór odpowiedniego buta zależy od wagi oraz umiejętności jego posiadacza. Jeżeli mowa o dorosłych zaczynających przygodę z łyżwiarstwem, lepiej wyposażyć się w modele rekreacyjne. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że łyżwy figurowe również nadają się do jazdy rekreacyjnej. Są one dobrym rozwiązaniem ze względu na większą sztywność oraz ochronę kostki. Największą ich zaletą jest umożliwienie stabilniejszej jazdy właśnie dzięki płozie z ząbkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *