Aerobik

Aerobik – odchudzanie, ćwiczenia odchudzające, aerobic w wodzie

Aerobik jest jedną z najlepszych form ćwiczeń odchudzających. Wysiłek aerobowy nie obciąża organizmu, a przy tym przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Godzina intensywnego treningu aerobowego umożliwia spalenie 400-500kcal. Warto w tym miejscu wskazać iż aerobic przyjmuje bardzie wiele postaci jak zumba, fat burning, czy nordic walking.

Aerobik a cellulit

Sekret skuteczności ćwiczeń aerobowych tkwi w wymianie tlenowej, do której podczas ich wykonywania dochodzi w organizmie. W wyniku wymiany tlenowej organizm spala tkankę tłuszczowa szybciej i efektywniej niż przy treningu siłowym. By odnieść sukces ćwiczenia winny trwać jednorazowo minimum 40 minut z tętnem na poziomie 120-130 uderzeń na minutę. Klasyczny trening aerobowy to zwykle 500kcal. Dzięki czemu spada nie tylko waga, ale sylwetka staje się bardziej smukła.

Jak wygląda aerobic?

Form aerobiku jest wiele, jednak najbardziej klasyczną są ćwiczenia aerobowe do muzyki. W zależności od specjalizacji ćwiczeń wyróżnia się TBC czyli total body conditioning” oraz ABT, czyli „abdominal, buttocks, thighs”. Aerobic taneczny łączy w sobie trening cardio z siłowym. W tych formach ćwiczeń aerobowych używa się dodatkowych przyrządów takich jak hankle, piłki, gumy i stepy.

Zazwyczaj trening obejmuje określony układ choreograficzny. W klasycznej postaci aerobik kładzie nacisk na ćwiczenia fitness angażując wszystkie mięśnie ciała w sposób równomierny. Ćwiczenia wymagają powtórzeń seriami. Zdarza się iż jest to forma monotonna, która sprawia że ulegamy zniechęceniu. Niemniej bez cierpliwości nie można oczekiwać spektakularnych efektów odchudzających.

Dla urozmaicenia

Urozmaicenie ćwiczeń aerobowych dostarczają takie zajęcia jak zumba, bokwa fitness czy slavica dance. Są to ćwiczenia bardziej żywiołowe, aczkolwiek skupiają się na aerobowym charakterze gwarantując porównywalne efekty co klasyczny aerobik. Są to ćwiczenia bliskie tańcu, pozwalają zrzucić około 450 kcal.

Aerobik w wodzie

Aerobik w wodzie pozwala na spalenie największej ilości kalorii, dzięki wodzie, która sama w sobie skłania organizm do odchudzania, poprzez opór jaki mu stawia. Istotną cechą aerobiku w wodzie jest fakt, iż polecany jest każdemu, zwłaszcza osobom z dużą nadwagą. Ćwiczenia wodzie odciążają kręgosłup, stawy, zaś woda podnosi efekt wysiłkowy. Brak umiejętności pływania nie jest przeszkodą w ćwiczeniach gdyż odbywają się one na płytkim basenie.

Interwałowe treningi HIIT

Interwałowe ćwiczenia pozwlą zwiększyć ich efektywność. Można ich się podjąć o ile nie ograniczają nas przeciwwskazania zdrowotne. Polega on na przeplataniu krótkich okresów intensywnych ćwiczeń anaerobowych (wykonywanych na maksymalnym poziomie intensywności) z przerwami na bardziej umiarkowane ćwiczenia kardio. Trening siłowy może być bieganiem, jazda na rowerze, jak też ćwiczeniami fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *