Ćwiczenia barków

Ćwiczenia barków – przyczyny i objawy zapalenia barku – ćwiczenia

Ćwiczenia barków – choć podczas ćwiczeń fizycznych można nabawić się kontuzji, to właśnie one najlepiej przeciwdziałają kontuzjom. Dzięki regularnej aktywności fizycznej zapewniasz sobie dobrą kondycję i zmniejszasz ryzyko urazów. Ćwiczenia barków często są w treningu pomijane, a dzięki nim można zniwelować ryzyko kontuzji stawu.

Do czego potrzebujemy barków

Obręcz barkowa to bardzo ważny staw. Łączy on trzy różne kości: łopatkę, kość ramienną i obojczyk. Często używa się określenia „dźwigać coś na swoich barkach”. Rzeczywiście – to właśnie w obręczy barkowej skupia się większość ruchów kończyn górnych. We wzmacnianiu mięśni pleców trzeba myśleć nie tylko o grzbiecie, ale również o barkach. Dzięki temu można zapobiec bolesnym kontuzjom barku.

Przyczyny i objawy zapalenia barku

Przyczyną zapalenia barku mogą być różnego rodzaju urazy. Najczęściej spowodowane są przedźwiganiem – na przykład podczas pracy fizycznej. Często podnosimy sztangi na siłowni kładąc nacisk nie na te mięśnie, co trzeba. Przez to uszkodzeniu może ulec właśnie staw barkowy. Zdarzają się też urazy wskutek silnego upadku na plecy lub ramię. Aby zapobiec tego rodzaju kontuzjom najlepiej wzmacniać mięśnie barków.

Objawem zapalenia barku jest przede wszystkim silny ból, zaczerwienienie, tkliwość i obrzęk. Oprócz tego upośledzona jest jego ruchomość. Oznacza to ból przy jakimkolwiek ruchu ramienia czy zgięciu kręgosłupa. Zmiany chorobowe dotyczą najczęściej torebek stawowych, chrząstek, ale też elementów kostnych w obrębie stawu. Niestety stany zapalne barku mogą mieć też różne powikłania, dlatego lepiej im zapobiegać.

Ćwiczenia barków

Najlepszym sposobem na zapobieganie urazom jest wzmacnianie mięśni w danym obszarze. Tworzą one wtedy swoisty pancerz ochronny dla kości i stawów. Upadek lub uraz nie ma tak poważnych konsekwencji. Aby wzmocnić mięśnie barków polecane są wszelkie ćwiczenia siłowe. Najlepszym ćwiczeniem na wzmocnienie barków jest wyciskanie sztangi nad głową.

Dobre rezultaty daje także przyciąganie sztangi łamanej w pozycji stojącej. Prostym ćwiczeniem na mięśnie barków i grzbietów dla kobiet są ćwiczenia typu fitness. Jest to unoszenie w górę głowy z rękami splecionymi na szyi w pozycji leżącej na plecach. Można też przywodzić do klatki piersiowej dłonie unosząc przy tym maksymalnie wysoko głowę.

Proste, skuteczne ćwiczenia

Bardzo często kobiety pomijają ćwiczenia barków podczas treningu. Nie czujemy potrzeby rozbudowywania mięśni pleców. Ale ćwiczenia to nie tylko uwypuklanie mięśni, ale także wzmacnianie ich struktury. Mięśnie obudowując nasze kości wzmacniają je. Im twardsze są i jest ich więcej, tym lepszy pancerz tworzą. Trenując barki wzmacniamy więc swój kręgosłup.

Zapobiegamy zapaleniu i urazom barków. Zapobiegamy też bólom i przeciążeniom kręgosłupa. Dzięki ćwiczeniom barków można również zapobiec skrzywieniu kręgosłupa lub nawet wyprostować niewielką skoliozę! Stąd też przy każdym treningu siłowym warto poświęcić kilkanaście minut nie tylko na rzeźbę brzucha czy pośladków. Warto dać sobie ten czas na wzmocnienie pleców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *