goździk

Goździk niezawodny środek antygrzybiczny bijący rekordy skuteczności

Goździk bo o nim mowa, powszechnie gości na naszych stołach ale głównie jako przyprawa. To bardzo dobrze ponieważ posiada on szereg właściwości które przyczynią się do poprawy stanu naszego zdrowia. W medycynie znany jest już od 200 lat p.n.e a pierwsze wzmianki o nim można odnaleźć w medycynie chińskiej. Wówczas wykorzystywany był zazwyczaj w celu wyeliminowania bólu i to zastosowanie między innymi przetrwało do dziś ale nie tylko.

Grzybica to wróg nr jeden

goździkGrzybica to coraz częstszy problem znacznej liczby ludzi. Najczęściej jej pierwszym objawem jest świąd, zaczerwienienie zakażonego miejsca, łuszczenie się naskórka. Zdarza się, że w miejscu objętym chorobą, pojawiają się pęcherze, krosty. Gdy grzybica dotyka paznokci, stają się żółte i zgrubiałe. Rozwojowi grzybicy sprzyjają duże skupiska wilgoci, baseny, sauny itp., to najprostsze sposoby na nabawienie się grzybicy. Często leczenie jest długotrwałe, nieskuteczne, uciążliwe, mało komfortowe i nieprzyjemne. A warto wiedzieć że rozwiązanie jest bardzo proste.

Leczenie grzybicy powinna otwierać kuracja przeciwpasożytnicza, czyli likwidująca mikroorganizmy pasożytujące na naszym organizmie. Wśród nich znajdują się nie tylko grzyby, ale także inne mikroorganizmy chorobotwórcze, bakterie i pierwotniaki.

Olejek goździkowy to niezastąpiony środek w walce z grzybem

Choć niektórym z pewnością ciężko w to uwierzyć to właśnie ta mała, niepozorną przyprawa uznawana jest za najlepszy i niezawodny środek w walce z uciążliwym grzybem. Nie wierzysz? Sam się przekonaj a dołączysz z pewnością do grona osób które będą ją zachwalać pod niebiosa! Olejek z goździka korzennego to źródło najcenniejszych właściwości. Zawdzięcza to swojemu bogatemu składowi, czyli 15-20% olejku eterycznego, a w nim eugenol (70-90%), kariofilen i acetyloeugenol. Ponadto w goździkach można znaleźć garbniki (10%), żywice (8%),tłuszczowce, woski i kwasy organiczne, głównie fenolowe. To cudowny lek na grzybice!

Olejek goździkowy posiada właściwości antyseptyczne które nie tylko skutecznie odkażają ale także posiadają bardzo silne działanie przeciwzapalne. Jego skuteczność potwierdzona klinicznie powoduje iż jest on zalecany w szczególności w leczeniu kandydozy. Co powoduje unikatowość tego olejku? Z pewnością pierwszym z czynników jest jego naturalność, kolejnym możliwość stosowania go zarówno wewnętrznie oraz zewnętrznie w walce z grzybem. Grzybica to nie tylko problem zewnętrzny dlatego w jej walce zalecana jest herbatka z goździków.

Olejek jest również przydatny do bezpośredniego zastosowania na grzybice skóry, takie jak dermatofitoza, czy grzybica stóp. Dzięki swoim właściwościom leczy także stany zapalne skóry i błon śluzowych, pryszcze w okresie miesiączki, nadmierne pocenie się. Zaleca się w nadmiernym poceniu się stóp kąpać je w wodzie z dodatkiem nalewki lub odwaru goździkowego.

Goździk – badania nad olejkiem goździkowym na grzyba

Z przeprowadzonych licznych badań wynika, że w procesie produkcji olejku z pączków goździków wytwarza się koncentrat eugenolu, głównego aktywnego składnika obecnego w goździkach. Eugenol ma silne właściwości przeciwzapalne. Flawonoidy obecne w goździkach przyczyniają się również do wysokiego wyniku ORAC – zdolność pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze otrzymywanego z nich olejku eterycznego. Współczesna medycyna uznaje, iż goździki mają właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Miguela Hernandez stwierdzili, że goździki skutecznie neutralizują wolne rodniki, które niszczą strukturę komórek ciała i przyspieszają proces jego starzenia. By wykorzystać leczniczą moc goździków hiszpańscy badacze zalecają dodawanie kilku goździków do dań obiadowych (zup i dań mięsnych), a także do kawy i herbaty.

Goździk – przepis na niezastąpiony olejek goździkowy

Składniki:

  • około 7 goździków,
  • 2 duże łyżki oliwy z oliwek

Sposób przygotowania

Zaleca się delikatne podgrzanie oliwy z oliwek i dodanie do niej rozgniecionych (w młynku) goździków. Następnie odstawić do ciemnego miejsca na minimum dobę.

Dawkowanie

Zaleca się smarowanie zmienionych grzybicznie miejsc, raz dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *