waga w ciąży

Waga w ciąży – nadwaga i niedowaga w ciąży, ile można przytyć w ciąży?

Waga w ciąży – w ciąży trzeba przytyć, to oczywisty i logiczny fakt, pytanie ile przytyć? Odpowiednia waga w ciąży zależna jest od wagi wyjściowej kobiety. Często ciężarne martwią się swym przybieraniem lub nieprzybieraniem na wadze. Nie ma jedynej słusznej wagi ani tez diety gwarantującej osiągniecie optimum masy ciała w ciąży.

Waga w ciąży

Wagi dobrze jest pilnować bo jedzenie za dwóch może szybko sprowadzić się do nadwagi. Ile należy przytyć zależy od wagi wyjściowej, dziecka, samej ciąży, samopoczucia. Same płody mogą się różnić u kilku kobiet w granicach dwóch do nawet trzech kilogramów.

Ciąża zaczyna się tak samo jednak kończy się nie rzadko z różną wagą. Z pewnością waga kobiety z cukrzycą ciążowa będzie inna niżeli kobiety zdrowej. W kwestii ustalenia optymalnej wagi warto kontrolować BMI. Fachowa korekta o wiek ciąży to podstawa i leży w gestii ginekologa prowadzącego ciążę.

Każda wizyta lekarska winna ujmować wagę ciała. Nieprawidłowości w przybieraniu na wadze są wówczas omawiane z lekarzem. Niewielkich odstępstw od wzorca nie traktuj jak nieprawidłowości.

Waga w ciąży – nadwaga i niedowaga

Przez dziewięć miesięcy ciąży nieuniknionym jest przytyć. Statystycznie kobieta winna przytyć 10-12 kg biorąc pod uwagę iż waga dziecka w chwili porodu to 3 do 4 kg, łożysko od pół do jednego kilograma a płyn owodniowy 1-2kg. Ponadto uwzględnia się rozrost macicy i piersi, zwiększoną ilość krwi i płynów ustrojowych.

Mimo wszystko rzadko dzień po porodzie kobieta wazy tyle ile przed ciążą. Zwykle pozostaje do zgubienia 3-4 kg, jakie traci się sukcesywnie karmiąc piersią. Niestety często do zrzucenia pozostaje więcej i wówczas nie obejdzie się bez ćwiczeń i diety. Ciąża to idealny czas na tycie. Pozwalasz sobie na więcej, mniej się ruszasz.

Zwykle problem dotyczy kobiet z tendencją do tycia. Czasem w ciąży ujawniają się także problemy zdrowotne, sprzyjające nadwadze, np. zaburzenia endokrynologiczne.

Waga w ciąży – tycie w ciąży

W pierwszym trymestrze dziecko niewielkie więc przybranie na wadze również winno być proporcjonalne. Dwa kg przez pierwsze trzy miesiące to maksimum na jakie możesz sobie pozwolić i zwykle wynika ono ze zmian hormonalnych. Dziecko pod koniec I trymestru waży zaledwie 10-14g, łożysko zaś około 50g. Jeżeli w tym czasie nie uda ci się nie przytyć to nie jest to objaw niedowagi.

Zdarza się ze wiele kobiet w tym czasie chudnie z uwagi na brak apetytu, nudności, wymioty. Nie oznacza to iż dziecko nie rośnie i nie ma substancji odżywczych. W drugim trymestrze przytycie jest już wskazane. Ciężarna winna przybierać około pół kilograma tygodniowo co daje 2kg w miesiącu. III trymestr wypada podobnie. Jeśli tyjesz szybciej niż kilogram na tydzień skontaktuj się z lekarzem. Może być to objaw zatrzymania wody w organizmie.

Waga w ciąży – niedowaga

Rzadko udaje się kobiecie przytyć książkowo. Zarówno bowiem nadwaga, jak i niedowaga są w ciąży niewskazane. Kobiety z niedowagą przed ciążą zwykle rodzą dzieci niewielkie z niską masa urodzeniową. Ich dzieci często rodzą się przedwcześnie. Cechy niedożywienia są tez typowe dla kobiet o prawidłowej masie ciała w chwili zapłodnienia.

Ich dieta bowiem często obfituje w nie najlepsze źródła tłuszczu i cukrów, natomiast brakuje w niej białek, witamin i minerałów. Dlatego ważne jest uzupełnianie niedoborów sprzed ciąży. Postawić należy na jakość diety a nie na ilość spożywanych pokarmów i wagę.

W I trymestrze nie trzeba zwiększać kaloryczności diety, a w kolejnych wystarczy jeść o 300-500 kcal dziennie więcej, ciebie nie dotyczy. Wewnątrzmaciczne „głodzenie” dzieci zdarza się naprawdę sporadycznie. Mały organizm zwykle radzi sobie doskonale z zaopatrzeniem w jedzenie kosztem organizmu matki.

Waga w ciąży – nadwaga

Nadwaga w ciąży to niestety problem dla zdrowia. Z nadmiernej masy ciała wynikają bóle pleców, nóg, kręgosłupa. Ponadto pojawić się mogą żylaki, obrzęki, powikłania porodowe oraz trudności z oddychaniem, pogarsza się też samopoczucie, samoocena. Nadwaga w ciąży wcale nie sprzyja urodzeniu dużego dziecka, za to jest powodem nadciśnienia, cukrzycy, gestozy ciążowej i wielu innych schorzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *