Zmęczone oczy

Zmęczone oczy – typowe objawy, przyczyny, leczenie

Zmęczone oczy – człowiek większość bodźców odbiera za pomocą oczu. Pozostałe zmysły są oczywiście też bardzo potrzebne, jednak ich brak nie doskwiera tak bardzo jak ślepota. Każdy, kto doznał chwilowej, a tym bardziej trwałej ślepoty przyzna, że bardzo trudno zaadoptować się do tej sytuacji.

Aby oczy służyły nam jak najlepiej przez długie lata, warto systematycznie dbać o nie i nie dopuszczać do rozwoju schorzeń, które mogą mieć znaczący wpływ na pogorszenie widzenia w przyszłości. Nadmierne, chroniczne zmęczenie oczu osłabia ich zdolności obronne i regeneracyjne, co skutkuje powstawaniem lub pogłębianiem istniejących wad wzroku.

Zmęczone oczy – jak objawia się zmęczenie oczu

Do najczęstszych dolegliwości ze strony narządu wzroku należą:

  • rozmazywanie się obrazu – przede wszystkim liter na ekranie;
  • trudność w złapaniu ostrości po szybkim przeniesieniu wzroku od monitora na inny obiekt;
  • podwójne widzenie – spowodowane zmniejszona możliwością skierowania oka w odpowiednią stronę przez zmęczone mięśnie zewnętrzne;
  • zamglone i niewyraźne widzenie otoczenia;
  • nadwrażliwość na światło – zwłaszcza jaskrawe;
  • zaczerwienienie spojówek;
  • nadmierne wysuszenie powierzchni oka;
  • opuchnięcie okolicy oka;
  • pieczenie i swędzenie oczu – dominuje przede wszystkim uczucie „piasku pod powiekami” i wrażenie niemożności oczyszczenia oczu pomimo mrugania.

Zmęczone oczy – najczęstsze przyczyny dolegliwości

W dobie wszechobecnej elektroniki, która zmusza oczy do nieustannego wysiłku bardzo łatwo o podrażnienia i chroniczne zmęczenie tego ważnego narządu. Oczy, zmuszone do wielogodzinnego wpatrywania się w ekran monitora lub komórki, bardzo szybko dają znać o sobie. Pojawiają się dolegliwości – początkowo drobne i ustępujące po krótkim wytchnieniu. Jednak z biegiem czasu problemy nasilają się i nie ustępują już tak łatwo.

Zdarzają się sytuacje, gdy oczy zaczynają się nadmiernie męczyć, pomimo zachowania higieny pracy i odpowiedniej ilości odpoczynku. Przyczyną może być nie zdiagnozowana dotąd wada wzroku, która istnieje od dawna nie dając do tej pory objawów lub pojawiła się niespodziewanie.

Ostatnia grupa obejmuje czynniki niezależne od człowieka. Należą tutaj uwarunkowania środowiska pracy – opary, zapylenie czy narażenie na zmienne warunki atmosferyczne. Niebagatelną rolę odgrywa również zanieczyszczone powietrze, które może dodatkowo podrażniać i tak już zmęczone oczy. Aby łagodzić skutki dolegliwości, zwłaszcza jeśli nie mamy większego wpływu na otoczenie, warto przestrzegać kilku zasad i znać podstawowe sposoby relaksowania wzroku w każdych okolicznościach.

Zmęczone oczy – jak sobie radzić ze zmęczeniem oczu

Najważniejsze jest systematyczne wysypianie się. Wówczas oczy mają możliwość w pełni się zregenerować – gałki oczne odzyskują właściwe nawilżenie, a mięśnie gałek ocznych mogą wykonać „ćwiczenia” podczas snu.

Pracując przy komputerze należy koniecznie robić przerwy, podczas których spoglądamy w dal, aby przykurczone mięśnie mogły odzyskać sprawność. Zakłada się odpoczynek w cyklach 5-minutowych na godzinę lub 15-minutowych co 2 godziny. Dobrze jest znaleźć sobie tzw. „zielony punkt”, najlepiej roślinę, na którą popatrzymy od czasu do czasu w trakcie pracy. Warto zadbać o dobre monitory oraz prawidłowe ich ustawienie względem okien i w odpowiedniej odległości od twarzy.

Jeśli już zdarzy się, że dopadnie nas tzw. „syndrom suchego oka” (spowodowany za rzadkim mruganiem przed ekranem komputera) należy koniecznie nawilżać gałkę oczną środkami dostępnymi w aptece bez recepty. Nazywane są sztucznymi łzami i można korzystać z nich przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *