sok owocowy

Sok owocowy – jaki sok jest najlepszy? Właściwości soków owocowych

Sok owocowy – jak wybrać spośród dziesiątek ofert wartościowy sok owocowy i nie oszaleć? Bez wątpienia to trudne zadanie, zwłaszcza iż możliwości jest wiele a producenci rozmaitych wyrobów zachwalają swoje soki jako zdrowe, wartościowe, smaczne itp. Niestety karton kuszący kolorową grafiką bywa złudny a tym bardziej atrakcyjna cena winna nas zaintrygować.

Naturalny i wartościowy sok owocowy

Kartonowe soki niewiele z faktycznymi sokami owocowymi mają wspólnego. Większość z nich to napoje wykonane ze zmieszania wody, cukru i niewielkiej ilości soku z owoców. Niewiele producentów sprzedaje pełnowartościowe soki owocowe, a ich cena jest wówczas bardzo wysoka, w dodatku przydatność do użytku jest o wiele krótsza niżeli typowych soków z kartonu.

Soki aby były atrakcyjniejsze są uzdatniane smakami, aromatami, zagęszczaczami oraz konserwantami a ponadto dodaje się do nich całe mnóstwo barwników. Warto zwrócić uwagę na podział na soki, nektary i napoje. Ich nazwy są podobne a ich skład i wartość diametralnie różna, przynajmniej z założenia. Napisy na opakowaniach są mylące. Częstym zabiegiem marketingowym jest duży napis jabłkowy ale niewielkim drukiem napój zamiast sok.

Sok owocowy wedle przepisów

Według norm unijnych sok to napój wykonany tylko z owoców lub warzyw bez rozcieńczenia wodą, dodatków cukru i innych substancji. Sok powinien nie tylko wyglądać jak sok, ale również smakować jak sok ze świeżych owoców. Sztuczkom marketingowym obchodzącym te zapisy nie ma końca. Poza tym istotne znaczenie ma kwestia tego z jakich owoców jest dany owoc.

Kupując sok z danego owocu nie rzadko okazuje się iż jest to sok z kilku różnych owoców z przewagą jakiegoś konkretnego. W wielu przypadkach to woda jest głównym składnikiem soków. Wyjątkiem są świeże soki wyciskane z owoców lub warzyw na naszych oczach. Pamiętać należy iż aby uzyskać litr soku potrzeba jest aż około 2 kg owoców by uzyskać dobry sok. Stąd też cena soku przewyższa znacząco nektar.

Płynny owoc

Jakość soku owocowego zależy od owoców jakie zostały użyte do wykonania soku jak tez od procesu produkcyjnego. Niewłaściwe obchodzenie się z owocami może prowadzić do pozbawienia ich wartości witaminowych i odżywczych. Wbrew powszechnej opinii to nie klarowny sok jest najlepszy a mętny. To taki sok jest najsmaczniejszy. Pełnowartościowy sok owocowy nie powinien być pasteryzowany, co za tym idzie winien być spożywany od razu maksymalnie w ciągu jednego dnia od produkcji.

Większość soków na rynku produkuje się na bazie koncentratu czyli właściwego soku z którego odparowywana jest woda. Od soku jest też oddzielany miąższ i aromat. Przy produkcji soku dodaje się ponownie wodę i miąższ zachowując wcześniejsze proporcje. Taki proces produkcji pozwala na dostępność soków owocowych przez cały rok mimo sezonowości owoców. Odtworzony sok to wartościowy sok owocowy. W sokach naturalnie mętnych jest cztery razy więcej flawonoidów, najskuteczniejszych przeciwutleniaczy. Soki sklarowane (przezroczyste) tracą część witamin, minerałów i większość błonnika.

Zawartość soku w soku

O ile nie zrobimy samodzielnie soku z owoców nie będziemy nigdy pewni ile jest soku w zakupionym soku. Wartościowy sok winien zawierać od 85 do 100% zdrowych, świeżych owoców. Do soku z gruszki lub winogron dopuszcza się dodanie odrobiny cukru. Informacje o dodatkach i wzbogaceniu cukrem winny znaleźć się na etykiecie składu. Zgodnie z normą do niektórych soków dodaje się kwasek cytrynowy, co jednak wyklucza dodanie cukru. W przypadku soków warzywnych dopuszcza się słodzenie miodem lub wzbogacenie smaku solą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *