dieta portfolio

Dieta portfolio – poziom cholesterolu, jadłospis, wskazania, zalety

Dieta portfolio – poziom cholesterolu zależy głównie od diety, tego czym się dokarmiamy, w jakich ilościach. Dieta portfolio została opracowana przez profesora uniwersytetu w Toronto Davida Jenkinsa. Ma ona ogromny wpływ na regulacje poziomu cholesterolu bazując na nieprzetworzonych produktach roślinnych, warzywach, owocach oraz produktach sojowych, płatkach owsianych.

Dieta portfolio a poziom cholesterolu

David Jenkins jest nie tylko autorem diety portfolio ale również twórcą pojęcie indeksu glikemicznego. Swoją dietę oparł na produktach roślinnych. Wyjątkowo dieta portfolio dopuszcza produkty zwierzęce takie jak ryby, drób i nisko tłuszczowe przetwory mleczne. Kluczem do sukcesu w diecie portfolio jest kombinacja produktów, efekt łączenia składników.

Założeniem diety jest obniżenie cholesterolu poprzez spożywanie dużych ilości błonnika rozpuszczalnego, steroli i białka sojowego. Proporcje nie są bez znaczenia. W przypadku błonnika zaleceniem jest spożywanie 20g, zaś białka sojowego w ilości 15 do 25g i 2g steroli dziennie.

Dietetyczny jadłospis

Skuteczność diety portfolio sprawia, iż wydaje się być godnym spróbowania sposobem żywienia. Już po czterech tygodniach stosowania można spodziewać się spadku poziomu cholesterolu LDL o 33%. badania nad dietą publikowane w amerykańskich czasopismach medycznych dowodzą iż dieta portfolio jest czterokrotnie skuteczniejsza od diety niskotłuszczowej w walce cholesterolem.

Wyniki badań wskazują na redukcję poziomu cholesterolu o 30-40%, a efektem towarzyszącym jest obniżenie ciśnienia we krwi i niwelowanie stanów zapalnych oraz regulacja poziomu cukru. Efektywność diety skłania do odstawienia statyny, po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Wskazania

Aby dieta przyniosła pożądane efekty zaleca się, by w menu pacjenta królowały grube kasze, płatki owsiane oraz liczne warzywa i owoce z zastrzeżeniem, by nie były to soki. Ponadto zaleca się spożycie produktów sojowych i strączkowych. Unikać należy olejów, które warto zastąpić pestkami orzechami itp. W diecie portfolio poleca się jedzenie niewielkich ilości suszonych owoców oraz koktajli z otrębami.

W zależności od celu zastosowania diety można włączyć do jadłospisu produkty zwierzęce, jednak należy mieć na uwadze, iż ograniczają one efektywność diety.

Przykładowe menu

Zanim sięgniemy po dietę portfolio warto poznać przykładowe menu obejmujące owsiankę ze szklanką mleka sojowego i dodatkiem banana na śniadanie, któremu towarzyszy zielona herbata. Przekąską w ciągu dnia może być porcja winogron, zaś propozycja na obiad zupa warzywna typu grochówka, fasolowa. Deser stanowić może jogurt sojowy. Ponadto na podwieczorek poleca się garść orzechów a kolację łososia podanego ze słodkimi ziemniakami oraz sałatką jarzynową z cieciorką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *