Androlog

Androlog – lekarz dla wszystkich mężczyzn. Jak wygląda leczenie?

Androlog jest lekarzem, który specjalizuje się w chorobach związanych z męskimi narządami płciowymi. Można go nazwać „ginekologiem dla mężczyzn”, bo jest on właśnie „odpowiednikiem” tego lekarza, do którego uczęszczają kobiety. Jednak z jakimi objawami można się do niego zgłosić? O co zapytać? W jakich sytuacjach możemy polegać na jego wiedzy i liczyć na pomoc w rozwiązaniu naszych problemów zdrowotnych?

Androlog skupia się na męskiej fizjologii i zaburzeniach układu płciowego. Diagnozuje choroby, tłumaczy, na czym one polegają i zajmuje się terapią w celu ich zwalczenia.

W jakich sytuacjach mogę się zgłosić do androloga?

 • gdy zaobserwujesz zaczerwienienie, obrzęk i ból w okolicy twoich narządów płciowych
 • gdy pojawią się problemy z oddawaniem moczu
 • wyniki badań twojego moczu będą nieprawidłowe
 • gdy będziesz miał problemy z erekcją, przedwczesnym lub opóźnionym wytryskiem
 • gdy zaobserwujesz utrzymujący się spadek popędu seksualnego
 • będziesz miał problemy z poczęciem dziecka
 • gdy zaobserwujesz u siebie objawy andropauzy (odpowiednik kobiecej menopauzy)

W leczeniu jakich chorób i zaburzeń specjalizuje się androlog?

 • diagnozuje i leczy problemy związane z niepłodnością
 • diagnozuje i leczy dysfunkcje układu płciowego, problemy z erekcją i wytryskiem
 • leczy i diagnozuje nieprawidłową budowę męskich narządów płciowych
 • diagnozuje i leczy zaburzenia w okresie dojrzewania u chłopców
 • diagnozuje i leczy niedobór androgenów (męskich hormonów)

Na jakie pytania będę musiał odpowiedzieć u androloga?

Podczas pierwszej wizyty lekarz zapyta o przebieg życia. Będzie chciał poznać twoje dzieciństwo i okres dojrzewania. Przypomnij sobie, jakie choroby przechodziłeś w swoim życiu. Istotne są nie tylko te związane z układem płciowym, ale i inne infekcje oraz urazy, ponieważ mogły one wpłynąć na problemy z powstawaniem plemników. Zastanów się, jakie miałeś zabiegi chirurgiczne i kiedy one się odbyły. Ponadto spróbuj się dowiedzieć, jakie choroby pojawiały się w twojej rodzinie – u rodziców, dziadków, rodzeństwa, ponieważ mogą one mieć wpływ na stan twojego zdrowia. Czy miały miejsce jakieś zaburzenia genetyczne lub problemy z płodnością wśród najbliższych ci mężczyzn?

Dodatkowo androlog będzie chciał poznać twój tryb życia. Czy masz jakieś nałogi? Może palisz papierosy lub często spożywasz alkohol? Używki mają ogromny wpływ na płodność, dlatego pytania o nie są nieodłączną częścią wywiadu lekarskiego. Nie bez znaczenia również jest to, czy prowadzisz aktywny styl życia, jaką masz dietę, czy twoja praca jest czasochłonna i stresująca.

Jakie badania będę musiał wykonać?

Podczas wizyty lekarskiej androlog powinien zwrócić uwagę na wygląd twojego ciała i rozkład owłosienia, czy też wielkość narządów płciowych. Szczególną uwagą obdarzyć powinien jądra, które będą sprawdzane pod względem konsystencji, bolesności i ruchomości.

Ponadto możliwe, że lekarz będzie musiał wykonać badanie polegające na wsunięciu palca do kanału odbytu. Pozwoli to na ocenę stanu pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, opuszka prącia i nasieniowodów. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie chwilę. Pacjent może podczas niego pozostać w pozycji stojącej, siedzącej lub klęczącej. Takie badanie wykonuje się zwykle wtedy, kiedy pojawia się krwawienie z odbytu lub krew w stolcu, problemy z wypróżnianiem, niepokojący spadek masy ciała z niewiadomego powodu lub ból w okolicach odbytu i brzucha.

Po wizycie lekarskiej i przeprowadzeniu z tobą wywiadu androlog może zlecić wykonanie dodatkowych badań, które pomogą mu zdiagnozować twoją przypadłość. Możesz się spodziewać skierowania na:

 • badanie moczu
 • badanie nerek i wątroby
 • morfologię krwi
 • USG narządów płciowych
 • badania na obecność chorób wenerycznych
 • badania genetyczne
 • biopsję jąder
 • hormonalne badania
 • badania nasienia

Badania, które będziesz musiał wykonać zależą od tego, z jakim problemem zdrowotnym się borykasz. Możesz oczekiwać, że androlog dokładnie ci wytłumaczy, na czym będą one polegać, ile trwać oraz po co musisz je zrobić. Zaufaj lekarzowi, który dzięki wynikom będzie mógł dokładnie cię zdiagnozować i wdrożyć leczenie.

Jak wygląda leczenie zlecone przez androloga?

Sposób leczenia zależy od twojej przypadłości. Możliwe, że wystarczy wdrożyć leczenie farmakologiczne, które zwalczy problem. Jednak w niektórych sytuacjach, gdy na przykład mamy do czynienia z nieprawidłową budową narządów, może być potrzebny zabieg i interwencja chirurgiczna.

Podsumowanie

Androlog jest specjalistą, którego pomoc w wielu przypadkach jest niezbędna. Niepotrzebny i bezpodstawny wstyd pacjentów czasami sprawia, że przychodzą oni do lekarza zbyt późno lub czasami wcale nie umawiają się na wizytę.

Gdy borykamy się z niepokojącymi objawami, które sprawiają nam dyskomfort, nie powinniśmy zwlekać. Należy czym prędzej skontaktować się z andrologiem. Trzeba pamiętać, że jest to specjalista i profesjonalista, który nie zamierza nikogo oceniać. Jego zadaniem jest pomagać i leczyć. Wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom i problemom swoich pacjentów i wdraża leczenie, które ma prowadzić do rozwiązania problemu i powrotu do pełni zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *