grzyby

Grzyby – grzyby w diecie, sposoby przyrządzania, przeciwwskazania

Grzyby dla naszego żołądka często są zbyt ciężkostrawne i z nich rezygnujemy, tymczasem wystarczy je odpowiednio przygotować, aby takie nie były. Jak to zrobić? Warto wiedzieć z jakimi potrawami je serwować. Nie ze wszystkimi produktami grzyby są udaną parą. Istotne znaczenie ma też proces obróbki cieplnej grzybów i ich podanie.

Grzyby w diecie

Spożycie grzybów w diecie jest wskazane dla jej urozmaicenia. Mimo iż mówi się o grzybach ze są niebezpieczne, bo część z nich jest toksyczna, że są ciężkostrawne, bezwartościowe, to jednak warto je jeść. Jedynym przeciwwskazaniem jest dieta dziecka, w której grzyby są nie tylko zbędne, a le i niewskazane. Ponadto bezwzględnie nie powinno się łączyć spożywania grzybów z alkoholem.

Aromat grzybowy nadaje potrawom smaku, stąd też chętnie sięgamy po grzyby. Są one niskokaloryczne, zatem można je jeść również na diecie odchudzającej. Aż w 90% składają się one z wody. W grzybach znajduje się chityna, czyli wielocukier przypominający celulozę, który nie jest trawiony przez ludzki żołądek.

To właśnie ta substancja powoduje, że grzyby są ciężkostrawne i wiele osób cierpi na zaburzenia trawienia, je spożywając. Dodatkowym utrudnieniem w strawieniu grzybów jest ich białko słabo rozpuszczalne w kwasach żołądkowych.

Sposoby przyrządzania grzybów

By grzyby nie były zbyt ciężkie do trawienia poleca się je dusić w sosie własnym nie tworząc innych sosów, które dodają ciężkości potrawie. Nie powinno się zatem do sosu grzybowego dorabiać zasmażki czy dodawać śmietany. Również uważać należy na dodawane zioła, bowiem zarówno tymianek jak i rozmaryn wzmagają ciężkostrawność grzybów. Bardzo trudno organizm radzi sobie z grzybami, które są dodatkiem do mięsa, a to właśnie zwykle do takich dań serwujemy grzyby. Warto jest o tym pamiętać.

Dlaczego należy unikać alkoholu?

Alkohol ścina w żołądku białko z jakiego zbudowany jest grzyb. Ta reakcja powoduje iż grzyb staje się odporny na trawienie przez soku żołądkowe i zalega w żołądku bardzo długo dając liczne dolegliwości bólowe. Niebezpiecznym połączeniem jest popijanie alkoholem czernidłaka pospolitego.

Grzyb ten zawiera koparnynę – substancję, która zatrzymuje proces rozkładu alkoholu etylowego w organizmie. Taka sytuacja stwarza zagrożenie życia i zdrowia. Dla bezpieczeństwa należy unikać napojów alkoholowych zarówno przed spożyciem dania z grzybami, jak i po spożyciu takiej potrawy.

Przeciwwskazania do spożywania grzybów

Poza dziećmi, w których diecie grzyby nie powinny być obecne osoby z alergią na grzyby także winny je wykluczyć z menu. Ponadto unikać grzybów winny osoby z problemami is chorzeniami nerek, wątroby oraz osoby starsze, kobiety w ciąży i okresie laktacji. Nie zawierają one podstawowych składników odżywczych, np. witamin w związku z tym należy je traktować jako dodatek urozmaicający, aromat, dekoracja, nie zaś jako wartościowy składnik diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *