antykoncepcja długoterminowa

Antykoncepcja długoterminowa – metody antykoncepcji długoterminowej

Antykoncepcja długoterminowa – metody antykoncepcji o przedłużonym działaniu interesują głównie kobiety w stałych związkach, które urodziły już dostatecznie dużo dzieci i nie planują kolejnych ciąż, maja stałego partnera i oczekują wygodnego współżycia. Antykoncepcja długoterminowa dostępna jest w kilku postaciach.

Antykoncepcja długoterminowa

To przede wszystkim komfort i wygoda. Nie trzeba codziennie pamiętać o pigułce czy zakupie prezerwatywy. Dostępne są środki aplikowane raz w miesiącu lub co trzy miesiące a nawet co kilka lat. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób zapracowanych i zabieganych, ale również chorych na określone schorzenia eliminujące możliwość przyjmowania pigułek.

Dodatkowo metody te są wysoce skuteczne. Warto porozmawiać na ich temat z ginekologiem. Kosztują wiele naraz jednak szybko się zwracają. Komfort ma jednak cenę, bowiem mechaniczna antykoncepcja zakrawa o aborcję i środki wczesnoporonne. Co prawda spór medyków jest rozgorzały czym różni się tabletka po od spirali, to wiele kobiet nie wnikając w szczegóły unika wkładek domacicznych ze względów moralnych.

Metody antykoncepcji długoterminowej

Na rynku mamy do wyboru szeroką paletę środków antykoncepcyjnych o przedłużonym działaniu. Wbrew pozorom nie są to tylko wkładki domaciczne ale plastry hormonalne, dopochwowe pierścienie, zastrzyki hormonalne oraz implanty antykoncepcyjne a także różne rodzaje wkładek domacicznych.

Każdorazowo wybierając metodę dla siebie potrzebna jest konsultacja lekarska, czasem stan zdrowia wyklucza zastosowanie np. wkładki. Czasem by zastosować zastrzyk hormonalny należy uprzednio wykonać badania kontrolne.

Antykoncepcja długoterminowa – plastry hormonalne

Plaster antykoncepcyjny – jest systemem transdermalnym w kształcie kwadratu, który składa się z trzech warstw. Jedna warstwa to klej, druga to hormony – estrogen i progesteron, które są stale uwalniane do skóry i wchłaniane przez krwiobieg. Trzecia warstwa to ochrona w formie wodoodpornego plastra.

Co ważne plastry zakłada się co tydzień przez trzy tygodnie i tydzień przerwy na krwawienie. Zaletą tego rozwiązania jest łatwa aplikacja oraz ominięcie układu pokarmowego we wchłanianiu się hormonów. Wśród wad należy wymienić podrażnienie skórne jak tez słabsze wchłanianie u osób otyłych.

Antykoncepcja długoterminowa – pierścień dopochwowy

Dopochwowy pierścień antykoncepcyjny wykonany jest z elastycznego, miękkiego tworzywa w kształcie „bransoletki” o średnicy niewiele większej niż 5 cm i przekroju 4 mm. To wyrób odporny na uszkodzenia. Zawiera w sobie dwa hormony – estrogen i progesteron. Są one uwalniane od założenia pierścienia i przenikają do krwi. Wada pierścienia jest trudność jego aplikacji.

Należy go ścisnąć palcami i włożyć go do pochwy pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Wyciąga się go podobnie jak tampon. W tracie 3 tygodni stosowania można go wyciągnąć na okres do 3 godzin. Również gdy wypadnie samoczynnie można go zaaplikować ponownie po obmyciu wodą. Pierścień umożliwia dobrą kontrolę cyklu. Jest niewyczuwalny co poprawia jakość seksu.

Antykoncepcja długoterminowa – zastrzyk

To najlepsza metoda dla karmiących matek. Można je zastosować po połogu. Zastrzyk zawiera spora dawkę progesteronu, podaje się go poprzez iniekcję domięśniową raz na 12 lub 8 tygodni. Wstrzymuje on owulację poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego. Wadą zastrzyku jest mniejsza skuteczność i fakt iż musi być on zaaplikowany przez lekarza lub pielęgniarkę.

Antykoncepcja długoterminowa – spirala i wkładka hormonalna

Wkładka domaciczna (spirala) to propozycja dla kobiet mających poród za sobą. Może być ona wykonana z dodatkiem miedzi lub srebra. Produkowana jest w kształt litery T i zakłada się ją na 3 lub 5 lat. Wkładka zakładana jest przez lekarza w trakcie krwawienia miesiączkowego w momencie, gdy wejście do macicy jest lekko rozszerzone.

Niestety zwiększa ryzyko stanów zapalnych pochwy. Czasem wywołuje dyskomfort podczas seksu. Odróżnić ją należy od wkładki hormonalnej wykonanej z plastiku ze zbiorniczkiem na progesteron. Uwalniany hormon doprowadza do zagęszczenia śluzu szyjkowego, w efekcie czego nie mogą przez niego przedostać się plemniki.

Komentarze

  1. U mnie niestety hormony się nie sprawdziły i od kilku lat stosuje wyłącznie naturalne metody. Korzystam z komputera cyklu – cyclotest i bardzo sobie chwalę, bo wszystko nam dokladnie wylicza – jesli wprowadzimy odpowiednie pomiary . Szybko sie dochodzi do wprawy i nie trzeba nic samemu obliczac , takze wygoda na co dzien ;) no i przede wszystkim wiemy kiedy mamy plodne i nieplodne dni jak dotad mnie nie zawiódł :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *