rosiczka okrągłolistna

Rosiczka okrągłolistna – Badania i działanie rosiczki, właściwości

Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia) jest przedstawicielem rodziny rosiczkowatych. Roślina występuje dziko rosnąc w Europie oraz obu Amerykach. Na terenie Polski występuje dość pospolicie, jednak tyczy się to bagien i gleb podmokłych, a jednocześnie cieplejszych rejonów kraju. Jest to roślina objęta pełna ochroną gatunkową, w Polsce zagrożona wyginięciem.

Pokrój i charakterystyka – rosiczka okrągłolistna

Roślina jest dość drobna, niewielka, rośnie maksymalnie do 20 centymetrów wysokości. Posiada liście odziomkowe zebrane w kształt różyczki. Listki mają długie ogonki oraz czerwone zabarwienie i okrągły kształt.

Cechą charakterystyczną rosiczki jest lepka wydzielina, której produkcję stymulują włoski. Wydzielina ta jest słodka i ma za zadanie wabić owady, bowiem roślina żywi się mięsem jako jeden z nielicznych gatunków roślin. Rosiczka okrągłolistna kwitnie od lipca do września jednym lub wieloma głąbikami kwiatowymi.

Właściwości rosiczki

Ta niebanalna roślina jaką jest rosiczka okrągłolistna również wykazuje wiele właściwości leczniczych. Surowcem zielarskim jest ziele rosiczki zawierające w swoim składzie pochodne 1,4 naochinonu oraz flawonoidy takie jak kemfrol i kwercetynę. Poza tym roślina obfituje w pochodne flawonoidów, antycyjanów  i triterpenów. Niestety związki te nie są trwałe i ulegają szybkiemu utlenieniu, zwłaszcza w wyższej temperaturze.

Odpowiadają one za właściwości antybakteryjne i skuteczność w leczeniu gronkowca, paciorkowca, czy dwoinek. Wysoka skuteczność kuracji schorzeń układu oddechowego sprawia, iż rosiczka okrągłolistna jest ważnym zielem pomagającym w zmaganiu z krztuścem, gruźlicą, czy infekcjami oskrzeli, płuc itd. Wywary z rosiczki w medycynie naturalnej dawnej i dziś działają antybakteryjnie i rozkurczowo a także uspokajająco. Niegdyś używano rosiczki do leczenia grypy, anginy, bólu gardła, czy migdałów. Zielem rosiczki próbowano także leczyć zmiany rakowe (sok i macerat), niestety skutek okazuje się niejednoznaczny.

Badania i działanie rosiczki

Badania naukowe nad rosiczką wskazują, iż roślina ma silne działanie antyprątkowe, dzięki czemu izolowane związki z rosiczki doskonale nadają się do walki z gruźlicą. Zawarty w rosiczce rossolizyd normalizuje stan tkanki, zakłócając procesy mitozy patologicznych komórek i tym samym hamuje rozwój zmian rakowych. Ponadto rosiczka działa rozkurczowo i sprawdza się w leczeniu oskrzeli, wspomaga oczyszczenie dróg oddechowych i wzmaga wydzielanie się śluzu działającego ochronnie na błony gardła przyczyniając się do regeneracji rzęsek nabłonka wielowarstwowego.

Działanie to uznaje się za profilaktykę raka dróg oddechowych, zwłaszcza u osób podatnych na częste infekcje dróg oddechowych, palaczy i astmatyków. Zawarta w zielu plumbagina działa antybiotyczne stosowana doraźnie, zaś w dawkach regularnych wykazuje działanie cytostatyczne. By wesprzeć zdrowie wystarczy spożywać 3g ziela dziennie.

Użycie ziela

Ziela rosiczki używa się w homeopatycznym leczeniu kokluszu oraz schorzeń układu oddechowego. Poleca się spożycie ziela wszystkim osobom narażonym na pyły i wdychanie szkodliwych substancji, zwłaszcza palaczom nikotyny, ale również mieszkańcom terenów zanieczyszczonego środowiska (smog). Rosiczka okrągłolistna to także panaceum na kaszel.

Pod postacią naparu stosowana może być również na zewnątrz w leczeniu zmian dermatologicznych, obrzęków powiek, tzw. worów pod oczami. Ziele spożywać można rozgniecione na łyżce, jako przetwory z miodem, syropem owocowym, jak też pod postacią nalewki alkoholowej czy maceratu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *