Zaczerwienienie na penisie

Zaczerwienienie na penisie – przyczyny i skutki, sposoby leczenia

Zaczerwienienie na penisie to stan chorobowy wskazujący zwykle na rozwój zapalenia tejże okolicy. Czasem zaczerwienienie to kwestia reakcji alergicznej, a czasem symptom schorzenia urologicznego. Fizjologicznym stanem jest czerwona barwa penisa podczas erekcji, kiedy penis jest wyprostowany i w pełni ukrwiony. W innych sytuacjach zaczerwienienie na penisie wymaga obserwacji i konsultacji lekarskiej.

Zaczerwienienie na penisie – przyczyny i skutki

Przyczyny zaczerwienionego penisa mogą być różne, podobnie jak i skutki. Istotna jest interwencja stosunkowo wczesna i trafna. Jeżeli penis wykazuje podrażnienie skóry należy zadbać o jej należytą higienę jak również złagodzenie podrażnień. Jeżeli jednak poza otarciem naskórka, czy wypryskiem skórnym zauważymy tkliwość penisa, ból, a także świąd i pieczenie, zwłaszcza napletka oraz okolicy cewki moczowej warto jest zbadać przyczynę tego stanu. Zwykle jest to objaw zakażenia dróg moczowych.

Symptomem zapalenia penisa jest jego obrzęk. Mogą pojawić się również owrzodzenia, czy wysypka. Powodem takich objawów może być nadwyrężenie penisa, przemarznięcie, przegrzanie jak również grzybica. Zdarza się iż w wyniku nadużycia w trakcie agresywnego seksu lub zbyt intensywnej eksploracji pochwy penis dozna zaczerwienienia. Objawy zaczerwienienia znikają samoczynnie w drodze wypoczynku.

Leczenie – sposoby na zaczerwienieniem

Leczenie penisa winno być zgodne z przyczyną je wywołującą. Jeżeli za zaczerwienienie odpowiedzialny jest wysiłek, wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna i odpoczynek. Jeżeli powodem zmiany jest alergia warto zadbać o higienę oraz eliminację alergenu, np. prezerwatywy, czy kosmetyku podrażniającego.

Gdy jednak zaczerwienienie penisa wynika z infekcji wskazana jest diagnostyka i leczenie infekcji lekami przepisanymi przez lekarza specjalistę. Podobnie jeżeli zaczerwienienie wynika ze zmian chorobowych o innym podłożu. Leki przeciwzapalne winny poskutkować, aczkolwiek muszą być dobrze dobrane. Wśród domowych metod leczenia wymienić należy okłady i kompresy, najczęściej pomocne są chłodne kompresy. Należy jednak pamiętać iż miejsca intymne łatwo przeziębić i odmrozić.

Zmiany skórne

Zmiany skórne są najczęstszym powodem podrażnień penisa. Zwykle wynikają z drażniących perfum i kosmetyków, jednak może do nich dojść w wyniku szorstkiej bielizny, alergii na proszek do prania, lubrykant czy też po ukąszeniu insekta. Czasem to reakcja alergiczna na dietę bądź kontakt z chemikaliami.

Bywa i tak ze nadmierny stres może spowodować wypryski na penisie. Ostatecznie zmiany skórne mogą wynikać z zakażenia bakterią lub drożdżakami, grzybami, również pochodzącymi z pochwy partnerki, niekoniecznie wynikającymi z zakażeniem się poprzez niedostateczną higienę. Zaleceniem bez wątpienia jest zastosowanie antyalergicznych kosmetyków i bawełnianej przewiewnej bielizny. Czasem potrzebny jest krem sterydowy na pozbycie się świądu i łuszczącej się skóry, suchości naskórka. Wskazana jest także suplementacja witaminy E.

Alergia na lateks

Wielu mężczyzn jest uczulonych na lateks. Dowiaduje się o tym właśnie poprzez reakcję w postaci wysypki i zaczerwienienia na penisie. To przykra dolegliwość, której można uniknąć stosując alternatywną antykoncepcję. By złagodzić objawy alergii można zastosować dostępny bez recepty krem przeciwgrzybiczny do stopy sportowca.

Uwaga!

Zaczerwienienia, zwłaszcza przewlekłego nie wolno bagatelizować, bowiem może być objawem zapalenia żołędzi, choroby wenerycznej jak również rozwoju nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *