badania krwi

Badania krwi – morfologia, biochemia, rozmaz, OB i CRP

Badania krwi – morfologia jest podstawowym badaniem krwi, często określanym jako profilaktyczne. Próbka pobrana od pacjenta jest badana pod mikroskopem pod kątem składu i budowy krwi. Drugim z badań jest biochemia krwi czyli analiza składu osocza, a także tzw. rozmaz.

Badania krwi – morfologia i nie tylko

Na badanie krwi składa się nie tylko morfologia. Robiąc badanie, oddając próbkę warto pokosić się o kompleksowy zestaw badań. Wyniki są wówczas szersze i dają możliwość wnikliwszej analizy.

Morfologia pokaże nam czy ilość białych i czerwonych krwinek jest prawidłowa oraz czy stężenie hemoglobiny wystarczające. Ponadto określa ilość płytek krwi, hematokryt czyli ilość erytrocytów do osocza, zawartość hemoglobiny w czerwonych krwinkach.

Zmiany w poszczególnych wartościach winny mieścić się w normie, jeśli poza nią wykraczają zarówno w dół jak i w górę zalecana jest konsultacja medyczna. Może to wskazywać na niedobory witamin, żelaza, anemię oraz inne choroby, również gdy nie dają żadnych dolegliwości i zauważalnych objawów.

Badania krwi – białe ciałka krwi

W badaniu morfologicznym określa się rodzaje białych krwinek – limfocyty i monocyty. Podawana jest ich liczba. Ich wahania wskazują na zaburzenia. Gdy liczba białych krwinek jest wysoka może świadczyć o stanie zapalnym lub białaczce, a także nadczynności tarczycy.

Może wynikać z wysiłku fizycznego lub stresu bądź nadmiernego opalania się, wówczas nie jest to stan chorobowy chyba że jest przewlekły. Badanie wskazuje tez na trombocyty czyli płytki krwi. Zwiększenie ilości płytek następuje w przewlekłych zakażeniach ale także przy niedoborze żelaza oraz po dużym wysiłku fizycznym. Zmniejszenie ilości płytek to oznaka choroby autoimmunologicznej, bądź schorzeń szpiku kostnego.

Badania krwi – OB i CRP

OB i CRP określa się dodatkowo. Odczyn Biernackiego to tzw. opad czyli szybkość opadania czerwonych krwinek w czasie. CRP natomiast to poziom białka C reaktywnego. Gdy wartości OB i CRP są podwyższone wskazują na rozwój stanu zapalnego organizmu.

Badania krwi – rozmaz krwi

Kiedy podstawowa morfologia krwi odbiega od optymalnego wyniku lekarz zleca rozmaz. Dotyczy on granulocytów – białych krwinek. Wówczas w badaniu określa się poziom neutrofili NEUT oraz eozynofili EOS a także bazofili BASO.

Zmiany w obrębie tych wyników to oznaka zakażenia, choroby wirusowej lub bakteryjnej. Mogą też wskazywać na alergię, zaburzenia w szpiku kostnym, białaczką i niedoczynności tarczycy.

Badania krwi – biochemia krwi

To cenne informacje dotyczące analizy osocza. Bada się w ten sposób poziom cukru oraz mocznika, kreatyniny, białka, kwasu moczowego, elektrolitów (potasu, sodu, chloru), cholesterolu, trójglicerydów, bilirubiny, amylazy. Wyniki wskazują na funkcjonowanie organizmu i poszczególnych narządów. Można też ocenić na ich podstawie poziom nawodnienia organizmu i odżywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *