Alergiczny nieżyt nosa

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) – działanie leków, leczenie objawów

Alergiczny nieżyt nosa powoduje stan zapalny śluzówki nosa wywoływany przez określone alergeny. Proces zapalny obejmuje często poza nosem również oczy, trąbkę słuchową, zatoki i gardło. Poprzez alergiczny katar czujemy się gorzej, jesteśmy mniej wydajni w pracy, słabo się koncentrujemy, uczymy.

Katar alergiczny

Alergiczny katar jest stosunkowo łatwo rozpoznać i odróżnić od kataru wynikającego z infekcji. Wydzielina z nosa jest przezroczysta i płynna w odróżnieniu o różnobarwnej wydzieliny infekcyjnej, często gęstej.

Niestety katar alergiczny z tym wynikłym z infekcji często się przenikają. Katar alergiczny nasila się najczęściej wiosną lub jesienią, a wówczas również szaleją wirusy i bakterie, które powodują rozmaite infekcje nosa.

Alergiczny nieżyt nosa – jak z nim walczyć?

ANN to przypadłość której nie da się leczyć przyczynowo poza eliminacją alergenów. Niestety nie zawsze jest to możliwe, gdyż tak jak w przypadku kurzu nie sposób jest przebywać w otoczeniu wyłącznie sterylnym. Dlatego też do walki z ANN służy leczenie objawowe. Poprzez krople, spray do nosa, inhalacje jesteśmy w stanie minimalizować objawy nieżytu nosa, ograniczać wydzielinę, redukować opuchliznę itd. jeśli nieżyt nosa wywołują pyłki roślin, wówczas mówimy o pyłkowicy, która ma charakter sezonowy, przejściowy.

O wiele gorszym typem alergii jest całoroczny nieżyt nosa spowodowany kurzem, roztoczami, sierścią zwierząt. W walce z katarem pomagają leki przeciwhistaminowe. Łagodzą one skutecznie swędzenie, drapanie w gardle oraz sprawują iż oczy przestają łzawić, znika opuchlizna nosa. Przyjmuje się je doustnie lub donosowo.

Działanie leków

Mechanizm działania tychże leków jest podobny. Są to blokery wydzielania histaminy odpowiedzialnej za objaw zewnętrzny reakcji alergicznej. Pomocne w zwalczaniu objawów alergicznego nieżytu nosa są też α-sympatykomimetyki, czyli leki obkurczające błonę śluzową nosa, takie jak np. donosowo podawana oksymetazolina czy przyjmowane doustnie pseudoefedryna lub fenylefryna. Można je stosować wraz z lekami przeciwhistaminowymi. Łącznie minimalizują objawy alergii dając uczucie chwilowej ulgi, często utrzymujące się przez kilka godzin.

Leczenie objawowe

W przypadku kataru tzw. siennego wystarczają zwykle leki doraźne jak roztwory izotoniczne oraz hipertoniczne. Pomaga roztwór soli morskiej, soli kuchennej zarówno wykorzystywanej do wdychania, inhalacji jak też płukania nosa i nawilżania śluzówki. Roztwory hipertoniczne skutecznie zmniejszają obrzęk i odprężają. Ponadto roztwory solne są bezpieczne dla zdrowia, można z nich korzystać do woli, również z pobytów w grotach solnych czy tężniach.

Są też polecane dzieciom, cierpiącym z powodu zatkanego nosa i opuchniętych oczu z powodu alergii wziewnej. Wiele leków na alergiczny nieżyt nosa jest dostępnych bez recepty w aptece. Coraz częściej wyroby dla alergików dostępne są także w supermarketach. Dowodzi to jedynie gigantycznej skali zachorowań. Leki o silnym i przedłużonym działaniu wymagają recepty lekarza. Zazwyczaj towarzysza one lekom przepisywanym z powodu infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Leki przeciwalergiczne na receptę winien przepisać nam alergolog, jednakże chorując na alergię możemy także posiłkować się wizytami u lekarza pierwszego kontaktu, który jest uprawniony do wypisania nam recepty na alergiczny nieżyt nosa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *