Skala Papanicolau

Skala Papanicolau – wyniki cytologii w skali Papanicolau

Skala Papanicolau jest wskaźnikiem diagnostycznym w analizie wyników cytologii. Na podstawie skali ocenia się stan szyjki macicy celem wykrycia zmian nowotworowych i zagrożonych rozwojem raka szyjki macicy. Skala pozwala zwrócić uwagę na zmiany we wczesnym stadium rozwoju.

Skala Papanicolau

Ze skalą Papanocolau spotkamy się odbierając wyniki cytologii. Niemniej w skali świata i osiągnięć nowoczesnych medycyny ta skala uchodzi za przestarzałą i niewystraszającą. Dzieje się tak dlatego, że nie odzwierciedla ona współczesnych poglądów na nowotwory szyjki macicy, a także nie uwzględnia licznych zmian nienowotworowych tego narządu.

Stąd proponuje się system Bethesda jako system podawania i interpretowania wyników wymazu z szyjki macicy. Zatem w wielu laboratoriach możemy otrzymać wyniku w dwóch skalach lub też tylko w skali Papanicolau bądź tylko w systemie Bethesda.

Skala Papanicolau i wyniki

1 grupa według skali Papanicolau to wynik prawidłowy w normie. Jest to wskazanie do ponownego badania za 2-3 lata. Oznacza iż badanie komórki nabłonka płaskiego nie są zmienione chorobowo.

2 grupa to najpopularniejszy wynik wśród kobiet, zwłaszcza aktywnych seksualnie. Rozmaz nie jest podejrzany pod kątem nowotworu, jednak dostrzega się w nim nieprawidłowe komórki. Ten wynik jest typowy dla kobiet mających nadżerki. Zaleca się wyleczenie nadżerki i ponowne przeprowadzenie badania.

3 grupa jest wynikiem podejrzanym nowotworowo. Rozmaz ujawnia komórki zmienione i będące stanem przedrakowym. Cytolog ocenia dodatkowo rozmiar i ilość dysplazji. Czasem niewielkie zmiany to wynik stanu zapalnego, jednak przy średniej wielkości zaleca się dodatkową diagnostykę jak kolonoskopia lub biopsja.

4 grupa wskazuje na obecność komórek atypowych. To symptomy raka przedinwazyjnego, w nabłonku. Ten rodzaj raka jest w pełni wyleczalny pod warunkiem wczesnego wykrycia jego istnienia i rozwoju.

5 grupa wykrywa zmiany złośliwe tzw. raka inwazyjnego. Gdy szybko zostanie wykryty i komórek zmienionych jest niewiele jest szansa że będzie wyleczony w zupełności.

Tak przedstawia się skala Papanicolau, jednak pamiętaj iż z wynikami cytologii zawsze wybierz się na wizytę. Konsultacja cie uspokoi, bowiem sam wynik nie zawsze oznacza najgorsze. Jedynie z wynikiem grupy 1 nie musisz ponownie odwiedzać ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *