Obrzęk jadra – Jądra to organy rozrodcze u mężczyzn, które posiadają wiele funkcji w organizmie. Do najpoważniejszych i najbardziej charakterystycznych możemy zaliczyć odpowiedzialność za produkcję plemników (składowej nasienia) oraz wytwarzanie męskich hormonów płciowych. Jądra są bardzo dobrze i licznie unaczynione i unerwione, dzięki ich przebywaniu poza wnętrzem męskiego organizmu dość łatwo wykryć wszelkie zmiany w budowie jądra lub jąder.
Bardzo ważną rolę w leczeniu, diagnostyce obrzęku jądra odgrywa samokontrola przez pacjenta jego stanu zdrowia. Najdokładniejszym sposobem oceny jest samodzielne badanie, które, przy regularnym przeprowadzaniu, może wykryć rozwijającą się chorobę we wczesnym stadium.
Przyczyny obrzęku jądra
Istnieje wiele przyczyn które mogą skutkować w efekcie obrzękiem jądra lub jąder. Dlatego wszystkie niepokojące objawy niezwłocznie należy konsultować z lekarzem specjalistą.
Do najczęściej spotykanych przyczyn wywołujących obrzęk jądra zaliczamy między innymi:
– wodniak jądra,
– zapalenie jądra,
– przepuklina,
– skręt powrózka nasiennego.
– zapalenie najądrzy,
– przepuklina,
– rak jądra,
– nowotwór prostaty,
– częste zapalenie przyusznic,
– urazy mechaniczne jądra,
– ucisk na jądro,
– bardzo duża ilości stosunków seksualnych w krótkim czasie.
Rak jądra – stanowi jedną z najczęściej spotykanych przyczyn obrzęku jądra, jest to podyktowane tym iż dotyka on jednego z rodzaju komórek które wchodzą w skład budowy tego narządu. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest niesymetryczne a jednocześnie w większości przypadków niebolesne powiększenie jednego z jader. Obserwuje się iż możliwe jest także wystąpienie jednego lub wielu guzków w obrębie zmienionych chorobowo jąder. Leczenie tego rodzaju schorzenia jest dość poważne i wymaga zazwyczaj hospitalizacji.
Wodniak jądra – przyczynę charakterystycznego obrzęku wskazującego na wodniaka jądra stanowi kumulowanie się płynu między osłonkami jądra. Narząd wówczas przyjmuje twardą postać, z wyraźną nabrzmiałością i powiększeniem. W przypadku potwierdzenia wodniaka jądra konieczne jest przeprowadzenie operacji urologicznej.
Zapalenie jąder najądrza – spotykane jest także wśród dzieci jako wynik powikłań świnki, głównie jednak jest wynikiem infekcji jąder, obrzęku jądra która w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego. Bardzo charakterystyczne dla tego rodzaju schorzenia jest narastający ból krocza i duża bolesność przy dotknięciu, wzrost ocieplenia w okolicy worka mosznowego oraz obrzęk worka mosznowego. Najczęstszą metoda leczenia stosowaną przez specjalistów jest antybiotykoterapia.
Skręt powrózka nasiennego – spowodowane jest niedokrwieniem jądra powstałego w wyniku obrotu powrózka nasiennego i biegnących w nim naczyń. Charakterystyczny jest wówczas obrzęk jądra i silny ból, możliwe są także nudności, wymioty i zaczerwienienie jądra.
Przepuklina pachwinowa – główną przyczyną przepukliny jest utrzymujący się obrzęk jądra w wyniku czego fragment jelita przedostaje się przez osłabioną ścianę aż do worka mosznowego, z czasem uciska on jądra i powrózek nasienny doprowadzając do obrzęku. Charakterystycznym objawem jest utrzymujący się ból i obrzęk jadra który może zanikać po dłuższym przebywaniu w pozycji leżącej.
Objawy obrzęku jądra
Najprostszym do zaobserwowania jest obrzęk jądra, należy jednak pamiętać iż rodzaj i jego wielkość może wskazywać na szereg schorzeń. Wśród najczęstszych objawów wymienianych przy obrzęku jąder zaliczamy:
– występowanie zgrubień o cechach guzowatych,
– pojawienie się zgrubień,
– narośli,
– charakterystycznych przerośnięć.
Warto także pamiętać aby nie popadać od razu w panikę lecz zachować zdrowy rozsądek należy jednak pamiętać, że jądro posiada naturalne zgrubienia. Dlatego już wcześniej każdy mężczyzna powinien znać strukturalną budowę swojego narządu zewnętrznego gdyż jest ona wyczuwalna na jednym z biegunów i nosi nazwę najądrza oraz powrózka nasiennego.
Leczenie obrzęku jądra
Każdy sygnał jaki wysyła nam nasz organizm powinien być traktowany w sposób poważny, dlatego iż nawet pozornie niewielka zmiana może w konsekwencji skutkować poważnymi konsekwencjami jakie zachodzą w organizmie.
Dlatego jeśli obserwujemy nieprawidłowość w funkcjonowaniu narządu, obrzęk jąder konieczne jest niezwłoczne udanie się do lekarza specjalisty, gdyż tylko on jest w stanie skutecznie i profesjonalnie postawić ostateczną diagnozę. Schorzeniami intymnych sfer męskich zajmuje się urolog i to do niego powinniśmy się udać w pierwszej kolejności.
Lekarz swoją diagnozę musi poprzedzić zebraniem dokładnego wywiadu uzyskując informację na temat czasu w którym pojawiły się pierwsze symptomy obrzęku jąder, występowania bólu, miejsca jego występowania, ewentualnych urazów okolic jąder, odbytych podróżach w egzotyczne miejsca, czy zajęte jest jedno jądro, czy obydwa. Bardzo ważne jest to aby pacjent w sposób skrupulatny i dokładny poinformował lekarza o różnego rodzaju chorobach współistniejących które także mogą mieć wpływ na stan zdrowia pacjenta.
Dopiero po zebraniu pełnych danych lekarz zleca badania i na ich podstawie określa profil leczenia obrzęku jąder.
Dochodząc przyczyny wystąpienia obrzęku jądra, lekarz musi przeprowadzić badanie fizykalne. Czasami wykonuje się dodatkową diagnostykę, najczęściej w postaci badania ultrasonograficznego jądra, które jest dokładne, szybkie i bezbolesne.