Astma w ciąży

Astma w ciąży – jak sobie z nią radzić? Środki na astmę są bezpieczne?

Astma w ciąży stanowi ryzyko zarówno dla mamy, jak również dla dziecka. Pomimo owego, większości pań chorujących na astmę udaje się donosić ciążę aż do czasu porodu i wydać na świat zdrowe dziecko. Bardzo istotne jest w takich wypadkach sprawdzanie astmy poprzez cały czas ciąży.

Zdarza się jednakże, iż astma w ciąży pojawia się u pań, jakie nigdy wcześniej na nią nie cierpiały. Wówczas potrzebuje coraz większej kontroli. Żeby efektywnie ją leczyć, należałoby bliżej poznać to ryzyko. Astma w ciąży stanowi ryzyko zarówno dla mamy, jak również dla dziecka. Pomimo owego, większości pań chorujących na astmę udaje się donosić ciążę aż do czasu porodu i wydać na świat zdrowe dziecko.

Zmiany natężenia dolegliwości w ciąży

Podczas ciąży większość pań czuje zmiany w przebiegu ich dolegliwości, chociażby gdy przyjmują środki. Badania dowodzą, iż w ok. 1/3 wypadków stan pań się pogarsza (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży), 1/3 czuje poprawę, natomiast pozostała część nie widzi żadnych zmian. Kobieta podczas ciąży jest pod kontrolą lekarza oraz winna sygnalizować mu wszystkie zmiany. Gdy symptomy dolegliwości zwiększają się po wykonaniu badania spirometrycznego, dawka środka jest dopasowywana. Nie do końca wiadomo, czemu w okresie ciąży dochodzi do zmian w odczuwaniu objawów dolegliwości. Jednym spośród elementów, jakie mogą przyczynić się do pogorszenia symptomów jest refluks żołądkowo-przełykowy. Żeby mu zapobiegać kobieta może spać z uniesioną głową, spożywać mniejsze pokarmy oraz częściej, nie jeść nic dwie godziny przed pójściem spać.

Astma oraz ciąża, więc wpływie ciąży na przebieg astmy

Specyficzne dla astmy jest to, iż jej symptomy są zmienne. Każdy astmatyk wie, iż odmiennie się ona okazuje zimą, natomiast odmiennie wiosną, kiedy drzewa pylą, natomiast także inaczej, kiedy pojawi się choroba. W większości wypadków astma ma wpływ na czas ciąży, ponieważ na organizm kobiety wpływają hormony, występują także zmiany fizjologiczne oraz anatomiczne (zwłaszcza kiedy rosnący zarodek uciska na organy wewnętrzne). Jeśli jest to dolegliwość o delikatnym przebiegu, to zazwyczaj w okresie ciąży przechodzi, tymczasem gdy jej przebieg jest trudny, to niestety, niejednokrotnie symptomy podlegają natężeniu.

Może być również tak, iż symptomy będą niezmienione oraz takie jak przed zajściem w ciążę. Przeważnie do nasilenia symptomów dochodzi pomiędzy 24. natomiast 36. tygodniem ciąży, tymczasem jej koniec przebiega spokojniej. Napad duszności w trakcie porodu nie występuje niezwykle często (u jednej na dziesięć chorych pań), lecz pomimo to astma jest wezwaniem do porodu poprzez cięcie cesarskie.

Leczenie astmy w ciąży

Monitorowanie astmy u ciężarnych przebiega tak samo jak w wypadku innych pań. Jak wszyscy cierpiący na astmę, przyszłe matki wymagają przygotowania planu działania, jaki pomoże im zapanować nad stanem zapalnym oraz uniknąć napadu astmy. Jedną z części takiego planu dla ciężarnych jest zapisywanie ruchów zarodka. Należałoby obserwować oraz zapisywać potencjalne obniżenie się ilości ruchów dziecka.

Gdy dojdzie do niego w okresie napadu astmy, należy wezwać pogotowie bądź niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem. Mnóstwo pań prócz astmy ma także nadwrażliwość. Leczenie nadwrażliwości jest istotnym aspektem sprawdzania astmy. W leczeniu uczuleń w ciąży stosuje się kortykosteroidy wziewne, środki antyhistaminowe i doustne środki obkurczające błony śluzowe nosa. Gdy jesteś w ciąży oraz wcześniej stosowałaś zastrzyki przeciwalergiczne, być może specjalista poleci ci kontynuowanie terapii. Wprowadzanie owej techniki leczenia w okresie ciąży nie jest jednakże praktykowane.

Glikokortykosteroidy wziewne

Reguły leczenia pań w ciąży nie różnią się znacząco od powszechnych reguł postępowania z cierpiącymi na astmę. Bazę dzisiejszego leczenia astmy stanowi wykorzystywanie glikokortykosteroidów (steroidów) wziewnych. Są one niezbędne u większości cierpiących na astmę. Tylko pacjentki, u jakich ataki astmy są rzadko, mogą stosować jedynie środki doraźne, stosowane w razie ataku duszności. Nie ma informacji mówiących o negatywnym wpływie glikokortykosteroidów wziewnych na zarodek. Na rynku jest dostępnych mnóstwo środków z owej grupy, jednakże najwięcej informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania u pacjentek w ciąży dotyczy budezonidu. Z owego względu jest on środkiem preferowanym w ciąży.

Czy środki na astmę są bezpieczne w ciąży?

Nie da się wyraźnie określić, czy środki na astmę są w 100 proc. bezpieczne dla przyszłej matki oraz jej nienarodzonego dziecka. Nie wykonano ponieważ badań na kobietach ciężarnych, jakie by to potwierdzały. Prowadzi się jednakże od wielu lat badania na kobietach, jakie stosują lekarstwa przeciwastmatyczne oraz jak do owej chwili środki nie dowiodły szkodliwości oddziaływania na zarodek. Najistotniejsze jest to, aby w wypadku ciąży, nie decydować samodzielnie o leczeniu – chociażby gdy od paru lat nadal jest takie samo. Nie wolno także drastycznie odstawiać niespodziewanie środków, ponieważ wzmożony odstawieniem leczenia napad może skutkować chociażby śmiertelnym niedotlenieniem zarodka oraz poronieniem. Każda astma w ciąży to przypadek indywidualny oraz tak także winien być traktowany. W wypadku szybkiego nasilenia dolegliwości, należy natychmiast udać się do szpitala po pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *