hematospermia

Hematospermia (krew w spermie) – przyczyny, leczenie, objawy

Hematospermia (krew w spermie) to nie jest naturalne zjawisko, co za tym idzie winna budzić niepokój i skłaniać do konsultacji lekarskiej, bowiem może być objawem choroby o poważnym przebiegu. Zdarza się, iż ustępuje spontanicznie, niemniej dobrze jest zbadać przyczynę pojawienia się krwi w spermie, aby wykluczyć hematospermię.

Hematospermia

Pojawienie się krwi w spermie (hematospermia) najczęściej związane jest z wystąpieniem stanu zapalnego bądź urazu. W większości przypadków u chorych na hematospermię nie jest możliwe określenie przyczyny występowania krwi w spermie. Często po kilku tygodniach samoistnie problem znika. Kiedy obserwowana jest u mężczyzn do 40go roku życia, nie uchodzi za groźny objaw, aczkolwiek nie powinna być bagatelizowana. Warto podkreślić, iż krew nie musi być wyraźnie widoczna, wystarczą pojedyncze strzępki, punkciki należy poddać się konsultacji lekarskiej, niekoniecznie u urologa, ale również u lekarza rodzinnego.

Repertuar przyczynia Jednoznaczną przyczynę pojawienia się krwi trudno jest ustalić z powodu wielu czynników, jakie mogą powodować ten stan. Zanim nasienie wydostanie się na zewnątrz przechodzi długą drogę od kanalików nasiennych przez cewkę moczową. Zwykle to właśnie drogi moczowe są przyczyną pojawienia się krwi. Do najczęstszych przyczyn hematospermii zalicza się choroby przenoszone drogą płciową jak opryszczka, rzeżączka, a także przerost prostaty, nowotwór, w tym jądra, prostaty, a także guzy pęcherzyków nasiennych.

Przyczynami mogą być tez rozmaite schorzenia prostaty, zmiany zapalne, torbiele, infekcje jąder, czy cewki moczowej. Repertuar przyczyn uzupełnia przebyta biopsja prostaty, gruźlica moczowo-płciowa, nadciśnienie, kłykciny kończyste oraz nieprawidłowa praca wątroby itp.

Diagnostyka problemów z nasieniem

Aby móc skutecznie leczyć objawy należy dokonać właściwej diagnozy. W diagnostyce hematospermii niezbędny jest szczegółowy wywiad z chorym oraz badanie fizykalne prącia, jader, również badanie proktologiczne. Dodatkowo wykonuje się badanie analityczne moczu, posiew nasienia oraz USG transrektalne i rezonans magnetyczny. Gdy wykryte zostaną nieprawidłowości w obszarze prostaty lekarz kieruje pacjenta na badania stężenia antygenu PSA, co pozwala wykryć bezobjawowego raka prostaty.

Objawy towarzyszące hematospermii

Współistniejącymi objawami hematospermii jest ból w czasie wytrysku, jak również oddawania moczu. Często towarzyszy schorzeniu krwiomocz, tkliwość jąder i moszny oraz ból lędźwi. Może pojawiać się gorączka, jak i zaczerwienienia okolic intymnych, bolesność pachwin, o czym koniecznie należy poinformować lekarza, gdyż informacje te znacząco ułatwiają diagnozę hematospermii.

Grupa ryzyka

Mężczyźni po czterdziestym roku życia znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka hematospermią w związku z objawami nowotworów prostaty, czy jąder. Jeżeli zaobserwują krew w spermie winni jak najszybciej wykonać badania diagnostyczne, zwłaszcza w kierunku chorób prostaty.

Leczenie hematospermii

Kluczowa w leczeniu jest przyczyna, jednak kiedy nie da się jej określić leczenia bazuje na usuwaniu objawów. Gdy krew w spermie pojawiła się na skutek urazu należy zastosować okłady i wypoczynek, jednak kiedy krew jest objawem infekcji zaleca się stosowanie antybiotyków. W przypadku niedrożności przewodów moczowo-płciowych wskazany jest zabieg chirurgiczny. Tym samym leczenie może być bardzo zróżnicowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *