złamanie prącia

Złamanie prącia – przyczyny, skutki, diagnostyka i leczenie

Złamanie prącia to inaczej pękniecie penisa. Uraz prącia może spowodować rozdarcie tkanki, krwotok i krwiak w okolicy mając bezpośredni wpływ na prącie. Uszkodzenie to może sprawić iż penis nigdy się nie wyprostuje.

Złamanie prącia – przyczyny i skutki

Do złamania prącia dochodzi najczęściej kiedy penis jest wyprostowany. Gdy dochodzi do erekcji penis wypełnia krew nadając mu jędrność. Tkanka która wypełnia otoczona jest membraną zwaną tunica albuginea. Do uszkodzenia może dojść podczas współżycia, zwłaszcza w czasie niekonwencjonalnych pozycji i użycia zabawek erotycznych, również poprzez miejsce w jakim uprawia się seks, na przykład w postaci twardego blatu stołu.

Wystarczy chwila nieuwagi partnera by popchnął penis w twarde miejsce, złamaniu towarzyszy trzask lub odgłos pęknięcia. Z czasem pojawia się obrzęk i ból, często podczas kolejnego współżycia. Gdy uraz nie jest zbyt rozległy objawy mogą być zauważalne dopiero w chwili kolejnej erekcji. Na czubku penisa może pojawić się krwawienie, gdy cewka moczowa również uległa uszkodzeniu, wraz z tym objawem pojawią się też trudności z oddawaniem moczu.

Natychmiastowa pomoc

Złamanie prącia to przypadek nagły i wymagający pomocy medycznej natychmiast. Pilne udanie się do lekarza łagodzi objawy i skutki jakie może powodować złamanie prącia. Leczenie jest konieczne, chociaż nie zawsze jest to leczenie chirurgiczne. Gdy zaobserwujemy krew na prąciu, ból, wybroczyny krwiste lub obrzęk kształtujący penisa na bakłażana winniśmy udać się do lekarza. Przyczyny tego stanu mogą być różne, jak chociażby niewinna zabawa penisem podczas erekcji przez wyginanie penisa w poprzek. Pękniecie powoduje praktyka erekcji Taqaandan.

Diagnostyka i leczenie

Złamanie prącia daje widoczne objawy i nie należy do trudnych w zdiagnozowaniu. Wystarczy badanie lekarskie, czasem tylko badanie obrazowe w celu zlokalizowania zmian i ich rozmiaru. Wykonuje się wówczas wziernikowanie sonograficzne lub badanie uretrograficzne określające uszkodzenie cewki moczowej lub je wykluczające. Leczenie złamania może mieć różną postać co zależy od natężenia dolegliwości bólowych i uszkodzeń do jakich w wyniku złamania doszło.

Stabilizuje się stan poprzez stosowne płyny zapobiegające utracie krwi oraz występowaniu krwiaków, a ponadto poprzez bandaż blokujący ruchy i ewentualna erekcję. Pomagają w leczeniu także zimne kompresy i leki przeciwbólowe. Pacjenci są zobowiązani do przyjmowania antybiotyków hamujących możliwość zakażenia prącia i estrogenów powstrzymujących przed erekcją. Dodatkowo podawane są tez leki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Wskazana jest higiena i sterylność.

Chirurgiczne wsparcie

Drastyczną, radykalną ale czasem konieczną metoda leczenia złamania prącia jest zabieg chirurgiczny przywracający funkcjonalność prącia. W ten sposób zapobiega się trudnościom i powikłaniom związanym ze złamaniem. Operacje przeprowadza się zwłaszcza w przypadku zakażenia rany lub nieskuteczności standardowego podejścia. Korekta chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko powikłań, jednak statystycznie aż 92% przypadków kończy się pomyślnie dla pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *