stosunek przerywany

Stosunek przerywany – wady i zalety naturalnej antykoncepcji

Stosunek przerywany – dla wielu osób stosunek przerywany to rewelacyjny środek antykoncepcyjny, jednak nie dla wszystkich. Są też osoby, których ten rodzaj zapobiegania ciąży zawiódł. Bez wątpienia jest to metoda bezpieczna, naturalna i darmowa, jednak mało skuteczna. Wymaga doskonałej znajomości swego ciała oraz partnera, ogromnego zaufania i precyzji.

Stosunek przerywany – darmowa antykoncepcja

Przez wiele lat stosunek przerywany uchodził za najprostszy środek antykoncepcji. Obecnie przez lekarzy uważany jest za przyczynę nerwicy mężczyzn i zaburzeń seksualnych kobiet. Polega on na wycofaniu członka z pochwy tuz przed wytryskiem. O ile u osób pragnących wydłużyć akt seksualny nie jest powodem stresu, to jeśli ma być środkiem antykoncepcyjnych jest to metoda stresująca zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny.

Wskaźnik Pearla

Dla antykoncepcji kluczowa jest skuteczność. Wskaźnik Pearla określa ją dla stosunku przerywanego, wynosi 15-28. przy zachowaniu precyzji w dniach niepłodnych i wycofaniu przed ejaukacją – 4. wartości te oznaczają ile kobiet na 100 doświadcza zapłodnienia w roku. Można powiedzieć, iż to doskonały wynik, jednak zestawiając go ze wskaźnikiem dla antykoncepcji doustnej, który wynosi 0,64 wypada co najmniej słabo.

Stosunek przerywany a zdrowie

Wiele kontrowersji budzi stosowanie stosunku przerywanego nie tylko pod kątem jego skuteczności antykoncepcyjnej. Prawda leży pośrodku, bowiem odpowiednio stosowany bywa skuteczny na wiele lat. Również zdrowie nie jest nadszarpnięte, jeśli partnerzy są świadomi zagrożeń jakie niesie, ale i potrafią czerpać z niego przyjemność. Wiele zależy od podejścia, ale i realizacji. Jak każda metoda ma swe wady i zalety.

Z pewnością jest tani, gdyż nic nie kosztuje. Niestety wśród wad należy wymienić ryzyko zalegania plemników w preejakulacie, jaki wydostawać się może na długo przed orgazmem. Ponadto trudno czasem jest przerwać będąc targanym emocjami. U mężczyzn skłonnych do nerwic stosunek ten może wywoływać stany nerwicowe, a nawet powodować impotencję. U kobiet wiąże się z nieosiąganiem orgazmu.

Duże ryzyko

Jeśli zależy ci na tym, by nie zajść w ciążę nie wybieraj stosunku przerywanego jako jedynego zabezpieczenia. Nie chroni ono przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, nie daje gwarancji na brak zapłodnienia, a dodatkowo utrudnia przyjemność. Zatem czy warto ryzykować? Antykoncepcja hormonalna jest na tyle tania, iż można sobie na nią pozwolić.

Duży wybór leków antykoncepcyjnych sprawia iż nawet kobiety chore na liczne schorzenia mogą łączyć antykoncepcję ze stale przyjmowanymi lekami bez skutków ubocznych i zagrożenia zdrowia. Krążą opinie iż stosunek przerywany to rozwiązanie dla par będących ze sobą od wielu lat. Są one o tyle właściwe, iż partner i partnerka doskonale znają swoje ciała i tym samym skuteczność stosunku jest wyższa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *