miłek wiosenny

Miłek wiosenny – zastosowanie lecznicze, charakterystyka, skład

Miłek wiosenny (Adonis vernalis) należy do rodziny roślin jaskrowatych i występuje na terenie całego kontynentu oraz w Azji. Jest byliną powszechną w Gruzji, na Syberii, w Polsce na Wyżynie Lubelskiej i w Małopolsce.

Charakterystyka miłka

Miłek wiosenny ceni sobie miejsca nasłonecznione oraz żyzne gleby. Należy do roślin chro0nionych, dlatego też surowcem zielarskim jest wyłącznie miłek wiosenny pochodzący z upraw zielarskich. Roślina tworzy wielogłowe kłącze o kolorze jasnobrązowym. Z kłącza wyrastają pędy nisko rozgałęzione oraz kwiatonośne.

Łącznie roślina sięga 20 do 40 centymetrów wysokości. Dolną część rośliny zdobią brązowe łuski, natomiast korzeń jest czarny z zewnątrz zaś brązowy od wewnątrz i jest mocno rozgałęziony o długości do 15 centymetrów. Kwiaty miłka są duże, wielosłupkowe o cytrynowej barwie, zebrane na szczycie pędów. Natomiast owoce są podobne do orzeszków o jajowatym kształcie, pomarszczone i owłosione z haczykowatym dzióbkiem.

Skład – miłek wiosenny

Surowcem leczniczym są pędy miłka zbierane wczesna wiosną w okresie kwitnięcia. Surowiec poddaje się suszeniu. Susz zwany bywa zielem miłka. By ziele nie straciło swych wartości wymaga odpowiedniego przechowywania w chłodnym i suchym miejscu, najlepiej także ciemnym. W zielu znajdują się glikozydy kardenolidowe oraz adonitoksyna i wiele innych składników istotnych ze względu na działanie w organizmie ludzkim. W miłku znajdziemy spora grupę flawonoidów jak chociażby luteolinę, orientynę i inne. Ponadto ziele obfituje w alkohol cukrowy adonitol i sole mineralne.

Działanie miłka

Miłek wiosenny jest pomocnym lekiem ziołowym w wielu schorzeniach kardiologicznych. Zwiększa on siłę skurczu mięśnia sercowego i zmniejsza częstotliwość uderzeń serca na minutę, co za tym idzie serce stabilizuje swą pracę i poprawia swa kondycję. Pomiędzy skurczami ma ono szansę odpocząć. Niestety działanie glikozydów miłka jest krótkotrwałe, to jednak miłek wiosenny jest zalecanym zielem na serce. Podobnie jak krótko działa ziele tak też natychmiastowo poprawia krążenie krwi i prace serca.

Regularna kuracja miłkiem pozwala również zwiększyć ilość wydawalnia moczu oraz wpływa uspokajająco. Ważne, aby nie przedawkowywać leku, bowiem może wywoływać niepożądane skutki uboczne. Należy pamiętać, iż ziele miłka wiosennego ma bardzo silne działanie, stad też należy przyjmowanie tego leku konsultować z lekarzem każdorazowo.

Zastosowanie ziela

przetwory z miłka stosuje siew przewlekłej niewydolności serca i obrzękach oraz problemami z oddawaniem moczu. Poza tym miłek znajduje zastosowanie w leczeniu miażdżycy i choroby wieńcowej oraz wad serce, nerek i nieżycie żołądka. Najczęściej miłka przyjmuje się w postaci nalewki, która można samodzielnie wykonać bez trudu. Popularną dawką jest 15 do 45 kropli w kieliszku wody przez 3 razy dziennie. Konkurencją i alternatywa dla nalewki są płyny z wyciągiem z miłka, których dawka również opiewa na 20 do 40 kropli trzy razy dziennie.

Komentarze

  1. Wszedzie w opisach przydatnosci milka wiosennego w terapii kardiologicznej znajduje informacje o tym ze latwo przyrzadzic z niego nalewke polecana bardziej niz apteczna, natomiast nie ma nigdzie wpisu jak ja zrobic: ile surowca, czs nastawu itd.Dlaczego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *