uprawianie jogi

Uprawianie jogi – dlaczego warto? Na kręgosłup – efekty terapeutyczne

Uprawianie jogi staje się coraz popularniejszą aktywnością. Jej zalety są niezliczone. To właśnie uprawianie jogi zapobiega stresowi, relaksuje, pozbawia bólu i napięcia a także uelastycznia ciało. Fenomen jogi jest bardzo tajemniczy. Każdy czerpie z jogi inne korzyści.

Uprawianie jogi

Czemu joga tak przyciąga? W Europie joga nie jest sztuką medytacji ani religijną formą kultu, ma ona wymiar czysto gimnastyczny. Wiele osób przypisuje jodze zdolności terapeutyczne. Bez wątpienia relaksuje, jednak czy leczy?

Uprawiamy jogę bowiem pozwala na poprawę kondycji, zapewnienie sobie dawki aktywności fizycznej oraz skłania do refleksji. Jogę wyróżnia sposób wykonywania ćwiczeń. To technika przepełniona harmonią między duchem a ciałem. Czy tego chcemy czy nie uprawiając jogę trudno jest skoncentrować się tylko na ciele.

Joga integruje ze sobą trzy sfery życia fizyczną, psychiczną i mentalną. Nie sposób ćwiczyć wyłączając umysł. Dzięki miarowym oddechom możemy oczyścić umysł i ciało z napięcia. Spokój z jakim asany są wykonywane dodaje duchowości ćwiczeniom.

Uprawianie jogi – na kręgosłup – efekty terapeutyczne

Joga jest idealną aktywnością dla osób z bólem kręgosłupa, zwłaszcza zwyrodnieniem kręgów. Pomaga zachować sprawność mięśni wzdłuż kręgosłupa, wzmocnić kręgosłup i wyzbyć się bólu. Fizjoterapeuci często wprowadzają do swoich terapii elementy jogi. Mimo iż sztuka ta kojarzy się nam z akrobacjami dla zaawansowanych to wiele asanów dedykowanych jest właśnie osobom z problemami w mobilności jak i tym, którzy aktywność dopiero zaczynają, są otyli i ciężko im się ruszać.

To doskonały wstęp do uprawiania sportu. Nie liczy się tutaj tempo wykonywania ćwiczeń a wykonywanie ich zgodnie z techniką. Ćwiczenia wpływają na elastyczność mięśni, korygują postawę, łagodzą bóle neuropatyczne. Asany w ogóle wzmacniają mięśnie i uelastyczniają stawy. Przyśpieszają przemianę materii i przepływ płynów ustrojowych.

Uprawianie jogi – duży wybór ćwiczeń

Jogę kochamy za to, że mamy duży wybór ćwiczeń. Możemy sesje jogi urozmaicać bez końca. Bez względu na formę, kondycję możemy zacząć ćwiczyć bez szczególnego przygotowania. Mamy możliwość ćwiczenia stojące, siedzące i leżące. Każda z grup ćwiczeń wzmacnia inne grupy mięśni i obszary.

Asany odwrócone poprawiają funkcje układu nerwowego za to wygięcia do tyłu usprawniają kręgosłup. Mówi się również ze joga doskonale wpływa na gospodarkę hormonalna organizmu, z tego powodu polecana jest kobietom.

Jednym z nurtów właściwej jogi jest joga hormonalna która łączy się z technikami oddechowymi. Ćwiczenia te osłabiają dolegliwości cyklu miesięcznego, np. skurcze w podbrzuszu czy zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Uprawianie jogi – iewielki wysiłek

Joga swą popularność zawdzięcza niewspółmiernie wielu efektom wobec niewielkiego wysiłku jaki trzeba wykonać, by je uzyskać. To fenomen tej techniki. Asany są głównie statyczne, bazujące na dynamice wewnętrznej, przez co nie kojarzą się nam z wysiłkiem w tradycyjnym rozumieniu. Uspokajają umysł i dają poczucie wewnętrznej równowagi, przez co efekty ćwiczeń są lepsze, szybsze.

Wysiłek fizyczny zmienia biochemię ciała, sprzyja produkcji endorfin. Dodatkowo wykonywanie asan wymusza koncentrację uwagi przez co wycisza. Regularne praktykowanie jogi poprawia samopoczucie, wzmacnia poczucie własnej wartości, pozwala sprostać wyzwaniom. Ponadto pobudza apetyt na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *