Operacja bariatryczna

Operacja bariatryczna przez usta – operacja zmniejszenia żołądka

Operacja bariatryczna przez usta to wyjątkowy zabieg o charakterze pionierskim. Jest to zmniejszenie żołądka wykonane przez usta. Pierwszy raz taki zabieg odbył siew Polsce w poznańskim szpitalu i. F. Raszeli. Operacja te reprezentuje technikę endoluminarną, dzięki której nie trzeba otwierać jamy brzusznej aby zoperować żołądek.

Operacja bariatryczna przez usta

Operacja przez usta nie jest popularna, ale możliwa. Ta metoda umożliwia operowanie żołądka, jego resekcję bez konieczności otwierania powłok brzusznych. U niektórych pacjentów nie ma to znaczenia, ale są też i tacy pacjenci dla których to jedyna możliwa metoda operacji.

Chirurgia bariatryczna to nic innego jak sposób leczenia otyłości. Wykonuje się takie operacje od lat 70tych, jednak wymagały one do nadawca rozcięcia jamy brzusznej. W latach 90tych zaczęto stosować metody laparoskopowe, jednak w dalszym ciągu potrzeba była nacinania pacjenta.

Rewolucje przyniosła technika endoluminarna. Dzięki niej możliwe jest operowanie przez różne otwory ciała rozmaitych narządów. Ta metoda nie stosuje nacięć skóry i otwierania powłok brzusznych.

Chirurgia bariatryczna

Pierwsze zabiegi w Polsce metodą endoluminarną przeprowadził dr Gontrand Lopez-Nava Breviere, jeden z wybitnych europejskich specjalistów w zakresie chorób układu pokarmowego i endoskopii, Dyrektor Oddziału Endoskopii Bariatrycznej Szpitala Uniwersyteckiego Sanchinarro w Madrycie.

W skład asysty doktora wszedł też Polak – dr med. Aleksander Sowier, specjalista chirurgii ogólnej, Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Urazowej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu.

Operacja bariatryczna – efektywność operacji

Jeśli chodzi o leczenie otyłości to metoda operacji bariatrycznych uchodzi za najbardziej skuteczną. Wykonuje się ja u osób, u których wskaźnik BMI przekracza +40 i +35. są to otyłości II i III stopnia, nazywane też olbrzymimi.

Metodą laparoskopową ten sam rodzaj operacji przeprowadza się rocznie, tylko w Polsce około 2 do 3 tysięcy. Kolejna możliwość pozwala na zwiększenie ilości zabiegów i otwarcie możliwości kolejnym pacjentom, którym metody laparoskopowe oraz klasyczne chirurgiczne nie były wskazane z rozmaitych względów.

Operacja bariatryczna – przebieg operacji

Poprzez usta wykonuje się zabieg podobny do rękawowej resekcji żołądka. Wprowadza się najpierw endoskop ze specjalną głowicą. Kolejno zszywa żołądek od wewnątrz dzieląc go na dwie części.

Pierwsza część zapełnia się jedzeniem, jest ona mniejsza od drugiej części, która nie jest używana ale i nie jest usuwana z organizmu pacjenta. To pozwala na powrót do pierwotnej wielkości żołądka. Ponadto gdy zachodzi potrzeba można skorygować przeszycie by żołądek był jeszcze ciaśniejszy. Żołądek zachowuje pełne unerwienie, dobrą motorykę i czynności wydzielnicze, nie ulega martwicy.

Kluczową korzyścią dla pacjenta z operacji bariatrycznej przez suta jest minimum inwazyjności zabiegu. Efektem tego jest niemal błyskawiczna rekonwalescencja pacjenta oraz stosunkowo niskie ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.

Operacja bariatryczna – dedykacja operacji

Operacja bariatryczna przy użyciu endoskopu dedykowana jest osobom z otyłością, u których z powodów zdrowotnych nie można wykonać klasycznego zabiegu resekcji. Zwykle są to osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę i inne schorzenia podwyższając ryzyko powikłań w razie wykonania nacięcia jamy brzusznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *