Otyłość u dzieci

Otyłość u dzieci – stopień otyłości u dzieci, zapobieganie

Otyłość u dzieci jest dziś dość powszechna. Statystyki pokazują, że 30% dzieci w wieku 5-7 lat ma otyłość lub nadwagę. Otyłość u dzieci jest konsekwencją nieprawidłowego odżywiania lub predyspozycji genetycznych, dlatego rodzice muszą znaleźć przyczynę, zanim zaczną zmagać się z otyłością swojego dziecka. Często rodzice nie potrafią dokładnie stwierdzić, czy dziecko jest otyłe, czy jest po prostu dobrze odżywione. Jeśli na pierwszy rzut oka nie można określić otyłości u dziecka, może pomóc specjalna formuła, która pokaże, czy dziecko jest otyłe.

Ile powinna wynosić prawidłowa waga dzieci?

Chłopcy w wieku 2 lat o wysokości 88,5 cm powinni ważyć od 13 do 14 kilogramów, a dziewczynki w wieku 2 lat ze wzrostem 96 cm powinny ważyć 15-16 kg. Normalną wagę dziecka od jednego roku do siedmiu lat można obliczyć w następujący sposób: pomnożyć liczbę lat przez 2 i dodać 8. Ale należy zauważyć, że wyniki takich obliczeń mogą dać tylko przybliżone wyobrażenie o tym, ile dziecko powinno ważyć. Aby dokładnie określić otyłość, rodzice muszą iść z dzieckiem do lekarza.

Wiele psychicznego i fizycznego cierpienia spada na wiele dzieci z otyłością. Jeśli rodzina ma ten problem, trzeba potraktować to poważnie. Wszakże z otyłością u dzieci w ich organizmie występują znaczne zaburzenia metaboliczne. W rezultacie mogą wystąpić zmiany chorobowe w ośrodkowym układzie nerwowym, narządach krążenia, narządach ruchu i gruczołach dokrewnych.

Dorastające dziecko z otyłością zostaje uformowane w otyłego dorosłego człowieka, często obarczonego dużym ciężarem takich chorób, jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca i wiele innych. Aby tego uniknąć, koniecznie trzeba walczyć z już z nadwagą. Pomoże w terapii konsultacja z dietetykiem i odpowiednio zbilansowana dieta dla dzieci.

Otyłość u dzieci poniżej jednego roku

Jeśli dziecko urodziło się z dużą masą ciała lub przybiera zbyt dużą masę, wtedy, w momencie wprowadzania do jego jadłospisu pokarmów stałych, należy przygotowywać dowolne puree z warzyw, ale z niewielką ilością ziemniaków. Owsiankę można podawać nie częściej niż raz dziennie, najlepiej grykę lub płatki owsiane, z wyjątkiem kaszy manny. Lepiej nie dodawać cukru, ale pożądane są owoce lub warzywa.

Soki owocowe są przydatne dla wszystkich dzieci, ale w przypadku otyłości u dzieci poniżej pierwszego roku życia konieczne jest przygotowanie ich z mniej słodkich odmian owoców i jagód, a nie słodzenie. Dziecko potrzebuje także soków warzywnych: marchewki, kapusty, buraka, pomidora. Warto przypomnieć, że odpowiednie są tylko soki wytwarzane ze świeżych warzyw.

Gdy występuje otyłość u dziecka w jego menu trzeba również ograniczyć węglowodany, szczególnie łatwo przyswajalne. Od najmłodszych lat rodzice powinni uczyć swoje dziecko jeść pokarmy zawierające niewielką ilość cukru. Starać się jak najmniej włączać do diety słodkie bułeczki, ciasteczka, słodycze, dżem. Ale warzywa i niesłodzone owoce, jagody są bardzo, mile widziane.

Otyłość u dzieci najmłodszych

Jednocześnie dzieci powinny otrzymywać pokarmy zgodnie z normą wiekową dotyczącą mięsa, mleka, twarogu i innych produktów mlecznych. Dwu, trzyletnie dzieci potrzebują 80 g mięsa dziennie, przedszkolaki – 100 g, dzieci – 7-11 lat – do 150 g. Norma twarogu na dzień jest taka sama dla wszystkich – 50 g dziennie. A mleko dla młodszych dzieci jest zalecane w ilości 500-600 ml, dla starszych do 400 ml. Szczególnie przydatne są fermentowane napoje mleczne. Bardzo ważne jest, aby nauczyć dziecko spokojnego tempa jedzenia. Kiedy je powoli i spokojnie, uczucie sytości pojawia się szybciej przy normalnej ilości pokarmu?

Jaka powinna być prawidłowa ilość żywności przy problemie otyłości u dzieci? Naturalnie zależy to od wieku dziecka (u dzieci poniżej 1 roku uwzględnia się masę ciała). Dzienna ilość pokarmu dla niemowląt do 2 miesięcy powinna wynosić jedną piątą masy ciała, od 2 do 4 miesięcy jedną szóstą, od 4 do 6 jedną siódmą, od 6 do 9 miesięcy – jedna ósma i od 9 miesięcy do roku jedna ósma lub jedna dziewiąta masy ciała. Dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat przy każdym posiłku powinny otrzymywać nie więcej niż 350–400 g (ml) pokarmu w wieku od 3 do 5 lat – 400–450 g (ml), od 5 do 7 lat – 450–450 500 g (ml). Należy jednak pamiętać, że te ilości nie obejmują soków i napojów.

Stopień otyłości u dzieci

Terapia dietetyczna w dużej mierze zależy od tego, jak daleko zaszła otyłość dziecka, czyli, jak mówią lekarze, od stopnia otyłości u dzieci. Stopień ten określa się porównując wagę dziecka z normą w średnim wieku: lekarze mają złożone tabele obliczeniowe, które określają normalną masę ciała dziecka w zależności od wieku, wzrostu i płci. Dla dzieci w wieku 2 lat, na przykład, średni wskaźnik masy wynosi 12-13 kg, dla trzylatków – 13,8-15,7 kg. W wieku 4 lat średnia masa ciała wynosi 15,5–16 kg, w wieku 5 lat – 16–19 kg, w wieku 6–19–22 lata. Tak, więc diagnoza otyłości I stopnia ma miejsce, gdy masa ciała dziecka przekracza normę o 15-25%. Jeśli liczba ta wynosi 25-55%, to jest to stopień II otyłości, z 50-100% – stopień III, ponad 100% – stopień IV.

Zwykle z otyłością u dzieci w I stopniu nie ma potrzeby ograniczania żywienia. Najważniejsze jest zapewnienie, aby dzieci nie przejadały się. Z otyłością u dzieci w II stopniu zaawansowania należy zmniejszyć spożycie kalorii dzięki łatwo przyswajalnym węglowodanom i opornym tłuszczom. W III i IV stopniu otyłości dieta staje się trudniejsza.

Jak dokładnie zbudować dietę dla dzieci z otyłością lub nadwagą?

Przechodząc do tego, trzeba pamiętać, że organizm dziecka rozwija się i dlatego potrzebuje budulca, który zapewnią głównie produkty białkowe. Każdego dnia dziecko powinno otrzymywać chude mięso (wołowina, cielęcina, królik, kurczak), chude ryby, jajka. Otyłe dzieci potrzebują codziennie niskotłuszczowego twarogu, kefiru i niskotłuszczowego mleka. Ale śmietana, mleko, odmiany sera tłustego tylko sporadycznie i w bardzo małych ilościach.

Należy całkowicie wyeliminować z diety otyłych dzieci wieprzowinę, baraninę, smalec, margarynę. Te tak zwane tłuszcze uwodornione są słabo trawione i aktywnie osadzane w organizmie. Można pozwolić dziecku jeść mniejsze ilości masła: nie wkładać go do owsianki mlecznej, w puree z warzyw. Trzeba naucz się używania oleju roślinnego w jego naturalnej postaci do sałatek, winegret, dodawać do dań gotowych (puree z warzyw, gulasz).

Dziecko podatne na otyłość potrzebuje specjalnego chleba z mąki razowej, węglowodany otrzyma głównie z warzywami i owocami. Odpowiednie są ogórki, kapusta, buraki, cukinia, dynia, rzodkiewka, marchew, rzepa, pomidory. Bardzo dobre są szparagi, rabarbar, zielone liście. Ale ziemniaki, które zawierają duży procent skrobi, rzadziej wyłączać do menu. Dzieci z nadwagą korzystają z różnych słodko-kwaśnych owoców i jagód, naturalnych niesłodzonych soków, a także suszonych jagód i owoców (zawierają duże ilości błonnika i pektyny, które regulują aktywność jelitową i mają działanie moczopędne, usuwając nadmiar płynu z organizmu).

Otyłość u dzieci

Gdy masa ciała u dzieci jest większa niż normalna, wymagana jest ścisła dieta. Cukier, słodycze, ciastka, makarony, pieczywo pszenne, babeczki, ciastka, kasza manna są całkowicie zabronione. Nie podawać dziecku lodów, lemoniady i innych napojów owocowych, słodkich soków, a także kakao, naturalnej kawy, mocnej herbaty. Do minimum ograniczyć liczbę zbóż, roślin strączkowych. Lepiej gotować potrawy warzywne i podawać jagody kwaśne lub neutralne pod względem zawartości cukru – wiśnie, jagody. Aby osłodzić potrawy, można użyć ksylitolu (nie więcej niż 20-25 g dziennie).

Aby zmniejszyć apetyt u otyłych dzieci, należy unikać przypraw, tłustych bulionów, smażonych potraw, a także pikantnych, słonych i wędzonych przekąsek. Wszystko powinno być gotowane, parzone lub duszone w piekarniku. Dla otyłego dziecka, należy podawać 3 razy dziennie, potrawy z surowych i gotowanych warzyw. Gotować zupy głównie na bulionie z różnych warzyw. Nie więcej niż dwa razy w tygodniu na chudym mięsie lub bulionie rybnym. Z gotowanego mięsa i ryb gotować kotlety na parze, klopsiki, klopsiki. Warzywa, głównie kapusta  (biała, kalarepa), ogórki i sałata, mogą być przystawką do dań głównych. Kabaczki, marchewki, buraki, wszystko gotowane. W małej ilości kasza gryczana.

Zapobieganie otyłości u dzieci

Aby zapobiec otyłości u dzieci, rodzice powinni monitorować dietę dziecka od najmłodszych lat. Więc w pierwszym roku życia nie zaleca się, aby dziecko w ogóle dostawało słodycze. Wszakże w mleku matki, oprócz masy składników odżywczych, obecna jest laktoza. Laktoza, która odżywia organizm niezbędną ilością cukru. A kiedy zacznie się wprowadzać pokarmy uzupełniające i owoce, otrzyma z nich fruktozę, która jest również rodzajem cukru. To wystarczy do normalnego funkcjonowania organizmu.

Dzieciom w pierwszym roku życia do trzech lub czterech lat słodycze można zastąpić miodem. Jest o wiele bardziej przydatny niż cukier, a ponadto ma korzystny wpływ na układ nerwowy i cały organizm. W przypadku utraty wagi bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Więc nie byłoby zbędne, gdyby dziecko uczęszczało na zajęcia sportowe lub basen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *