rukiew wodna

Rukiew wodna – skład, witaminy, zastosowanie, przepisy, zdrowie

Rukiew wodna – nie ma żadnych wątpliwości, że rukiew wodna to najzdrowsza roślina na świecie. Jest bogata w niezbędne nam żelazo i witaminę C. Ich ilość jest większa nić w szpinaku oraz owocach cytrusowych!

Pomimo, że doskonale zdajemy sobie sprawę z dobroczynnych właściwości rukwi, zapomnieliśmy o niej i przestaliśmy stosować ją w swoich codziennych nawykach żywieniowych. Hodowlę tej rośliny zapoczątkowali mieszkańcy Eurazji. Dziś można ją z łatwością uprawiać nawet w Polsce.

Najnowsze badania jednoznacznie potwierdzają, że rukiew wodna jest w stanie zminimalizować stres oksydacyjny w organizmie, zapewniając jednocześnie silne działanie przeciwutleniające. Dzięki zawartym w niej odżywczym składnikom  oczyszcza krew, regeneruje komórki w organizmie, sprzyja apetytowi i eliminuje toksyny z organizmu.

Wielu dietetyków zaleca regularne spożywanie rukwi wodnej. Można z niej przygotować świeży sok rozcieńczony z wodą. W czystej postaci byłby zbyt drażniący dla gardła, dlatego należy podawać go z wodą w stosunku 1:5. Sok nie powinien być też spożywany codziennie a maksymalnie co drugi dzień.

Okazuje się, że taki sok może zdziałać nie tylko cuda wewnątrz naszego organizmu, ale również i na zewnątrz. Jego doskonałe właściwości pozwalają nam leczyć liczne problemy skórne, w tym plamy starcze. Wystarczy tylko przetrzeć zmienione miejsca sokiem a szybko zauważmy znaczącą poprawę.

Naukowcy przeprowadzili testy na zwierzętach laboratoryjnych. Wyniki pokazują, że ekstrakt z rukwi wodnej może hamować rozwój komórek nowotworowych i przeciwdziałać przerzutom. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko wystąpienia licznych chorób serca.

Rukiew wodna – jak przygotować liście do zewnętrznego stosowania?

Najpierw musisz je dokładnie umyć i skroić. Przed użyciem obszar, na którym będziesz stosować je zewnętrznie dokładnie oczyść. Można użyć do tego celu alkoholu. Na miejsca zmienione nałóż liście i zabezpiecz ściereczką lub gazą oraz zawiń bandażem. Pozostaw kompres na kilka godzin. Po usunięciu umyj skórę zimną wodą. W ten sposób pozbędziesz się skórnych problemów.

Rukiew wodna – a jak przyrządzić sałatkę?

Dokładnie umyj liście, posyp solą i polej octem a następnie odstaw na godzinę. Dodaj odrobinę czosnku, cytryny i pieprzu. Sałatka powinna być przygotowana co najmniej na trzy godziny przed podaniem. Stanowi idealny dodatek do każdego posiłku.

Jeśli uważasz nasz artykuł za pomocny podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *