antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna – pigułki, skuteczność i rodzaje, ciąża mnoga

Antykoncepcja hormonalna nie jest dla wszystkich ideałem. Mimo wszystko po pigułki antykoncepcyjne, plastry, czy wkładki typu mirena sięga wiele kokiet pragnących zabezpieczyć się przed ciążą. Dla równie wielu pań antykoncepcja hormonalna to forma leczenia z niepłodności, czy zaburzeń w produkcji hormonów.

Antykoncepcja hormonalna – skuteczność i rodzaje

Antykoncepcja hormonalna to szeroka grupa środków pełniących rolę zabezpieczenia przed ciążą. W jej skład wchodzą środki doustne, wokół których narosło sporo plotek. Jedni uważają, że powoduje niewydolność żył i zakrzepicę, inni że sprzyja tyciu, a jeszcze inni zarzucają jej niska skuteczność i złe samopoczucie z tendencja do depresji. Jak jest faktycznie? Rzeczywiście nawet nowoczesna antykoncepcja hormonalna nie ma stuprocentowej skuteczności.

Mimo poprawnego zażywania pigułek i stosowania się do zaleceń można zajść w ciążę. Najmniejsze ryzyko zapłodnienia zapewnia Mirena – wkładka domaciczna – 99,8% skuteczności. Wysoką skuteczność ma tez plaster antykoncepcyjny, chociaż jest narażony na odklejenie się i uszkodzenia w trakcie mycia.

Tycie a pigułki

Same tabletki antykoncepcyjne nie wpływają na przybieranie na wadze, jednak powodują wzmożony apetyt, a ten sprzyja nadwadze. Dlatego faktycznie pigułki mogą prowadzić do otyłości. U szczególnie wrażliwych osób dwuskładnikowa pigułka antykoncepcyjna sprzyja zatrzymaniu wody w komórkach.

Jeśli źle reagujesz na konkretne pigułki poproś ginekologa o zmianę. Inny skład pigułki może nie wpływać negatywnie na Twoje samopoczucie czy apetyt. Również stosowanie pigułek nie ma znaczenia dla obciążenia wątroby, jak niektórzy uważają.

Przerwa w antykoncepcji

Przerwy w stosowaniu pigułek lub plastrów upowszechniły się wśród kobiet mimo iż nie maja one uzasadnienia medycznego. Środki hormonalne można stosować nawet przez długie lata. Stan zdrowia warto kontrolować co kilka miesięcy, czasem warto zmienić lek na inny, jednak nie ma potrzeby przerywania kuracji, zwłaszcza kiedy terapia hormonalna ma cel leczniczy.

Przeciwwskazaniem do długotrwałej terapii hormonalnej jest nadciśnienie i zaburzenia krzepnięcia, bądź cukrzyca. Osoby z tymi schorzeniami muszą uważać na stężenie hormonów i interakcje z lekami na nadciśnienie, czy cukrzycę. Ponadto niektóre leki osłabiają skuteczność antykoncepcyjną pigułek. Dotyczy to przede wszystkim antybiotyków. Również antydepresanty i środki nasenne wpływają negatywnie na skuteczność leków hormonalnych.

Antykoncepcja a planowana ciąża

Wbrew wielu plotkom w ciążę zajść możesz od razu po odstawieniu antykoncepcji i nie ma to znaczenia dla przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. Wiele kobiet chwali sobie to rozwiązanie, gdyż po odstawieniu łatwiej jest w ciążę zajść.

Wkładki domaciczne

Wkładki domaciczne są kontrowersyjnym elementem antykoncepcji i jednocześnie bardzo skutecznym środkiem zapobiegania ciąży. Wbrew opinii mogą z nich korzystać również kobiety dotąd nie rodzące. Nie należy decydować się na spiralę w przypadku wady macicy, a także częstych infekcji dróg rodnych. Współczesne wkładki nie powodują ciąży pozamacicznej jak te z XX wieku.

Ciąża mnoga a hormony

Hormony nieznacznie zwiększają prawdopodobieństwo ciąży mnogiej ale jest ono bardzo niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *