Rozmaryn lekarski

Rozmaryn lekarski – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) – jest to krzewinka zimozielona o bardzo sztywnych liściach, równowąskich. Co charakterystyczne w górnych , zielonych częściach gałązek znajdują się w kątach liści niebieskie kwiaty wargowe. Po czym można poznac najprościej rozmaryn? Otóż po jego bardzo wyrazistym i znamiennym zapachu który unosi się na bardzo dużą odległość. Gatunek ten rośnie dziko w regionach śródziemnomorskich ale nie tylko gdyż możemy go także spotkać w stanie dzikim w Azji, Afryce Północnej i Południowej Europie.
W swoim naturalnym środowisku jest to krzew dorastający nawet do 3 m wysokości.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby uprawiać go w innych zakątkach świata. W lecie z powodzeniem rośnie w ogródku a w zimie na parapecie okiennym.

Niegdyś bukiet z rozmarynu bywał noworocznym podarkiem dla gości, razem z pomarańczą i wetkniętymi goździkami. A w czasach elżbietańskich młode pędy tej rośliny złocono i wiązano kolorową wstążeczką, które następnie wręczano gościom weselnym jako symbol miłości i wierności.

Rozmaryn lekarski – zastosowanie

Rozmaryn lekarski ma szerokie zastosowanie. Zbiera się w szczególności liście z najmłodszymi pędami podczas ciepłej, słonecznej pogody.  Suszy się je na siatkach ale w miejscu zacienionym ale przewiewnym lub w sztucznie stworzonych warunkach w temperaturze nie wyższej niż 40 C.

Większość czynnych składników zawartych w rozmarynie słabo przechodzi do wody dlatego najcenniejsze są wyciągi alkoholowe i wodno – alkoholowe i olejowe.

Suche liście rozmarynu lekarskiego zawierają  do 2% olejku eterycznego w którego skład wchodzą miedzy innymi:
– cyneol,
– kamfen,
– borneol,
– flawonoidy,
– garbniki,
– kwasy organiczne i wiele innych.

Liście lub olejek rozmarynowy wchodzą w skład wielu produktów przeciwgośćcowych , ponieważ w konsekwencji ich działanie powodują silne przekrwienie skóry.

Rozmaryn lekarski – właściwości lecznicze

Rozmaryn lekarski posiada bardzo szerokie  właściwości lecznicze. Wśród najczęściej wymienianych cech wymienia się w szczególności:
– działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie jelit,
– rozkurczowo na układ moczowy,
– powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
– usprawnia krążenie krwi w układzie wieńcowym serca,
– poprawia pamięć i koncentrację,
– działa rozgrzewająco,
– wspomagająco w  przeziębieniach,
– przyspiesza porost włosów,
– łagodzi bóle głowy,
– eliminuje migreny i ataki epileptyczne,
– podnosi ciśnienie krwi,
– skutecznie działa na niestrawność,
– minimalizuje powstawanie zmarszczek,
– zwiększają krwawienia miesiączkowe,
– wyciągi z rozmarynu działają ściągająco i przeciwbiegunkowo,
– rozmaryn poprawia nastrój,
– rozmaryn w postaci kremu lub olejku działa łagodząco.

Stosowanie zewnętrznych okładów z rozmarynu korzystnie wpływa na krążenie krwi. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, szczególnie przy zapaleniach stawów, łagodzi bóle reumatyczne.

Picie naparu z rozmarynu wspomaga przede wszystkim układ pokarmowy. Pobudza apetyt, łagodzi bóle żołądkowe i jelitowe, poprawia trawienie, a także działa moczopędnie. Ponadto napar polecany jest przy przeziębieniu, grypie, zmęczeniu i ogólnemu osłabieniu organizmu

Zastosowanie rozmarynu także w kuchni jest bardzo popularne. Dlaczego ? Otóż zioło to jest niezwykle aromatyczne, a także dodaje wytrawnego smaku potrawom. Wydziela charakterystyczny kamforowo – żywokostowy zapach. Rozmaryn lekarski może być używany w stanie świeżym lub suszonym. Jest idealny do mięs, grillowania, a także jako dodatek do warzyw, a szczególnie ziemniaków.

Rozmaryn lekarski może być bardzo szeroko stosowany, jednakże jego zastosowanie zależy od tego, w jakiej formie go użyjemy. Z rozmarynu lekarskiego możemy stworzyć napar (stosowany doustnie w przypadku grypy, przeziębienia, bóli reumatycznych, niestrawności żołądkowych), nalewkę (depresja, pobudzenie), kompres (na zwichnięcia), olejek (kąpiel i masaż, aromaterapia).

Rozmaryn lekarskiRozmaryn nożna również stosować zewnętrznie. Ma on właściwości pobudzające krążenie oraz rozgrzewające, co przyczynia się do łagodzenia bólów mięśniowych i reumatycznych. W stanach wyczerpania można go dodać do kąpieli. W naparze płucze się ciemne włosy. Rozmaryn można też czasem znaleźć w składzie kosmetyków przeciw zmarszczkowych.

Rozmaryn lekarski – sposób użycia

Napar z rozmarynu

Przepis; należy łyżeczkę suszonego rozmarynu zaleć filiżanką wrzątku, a następnie odstaw do zaparzenia na kwadrans. Wypijaj przygotowany napar trzy razy dziennie.

Napar imbirowo- rozmarynowy

Przepis; należy plaster imbiru obierać ze skórki i kroić na drobne kawałeczki, dorzucamy listki z jednej gałązki rozmarynu i wszystko zalewamy 200 ml gorącej wody. Parzymy około 5 minut, po czym napar słodzimy łyżeczka miodu i wypijamy.

Wino rozmarynowe

Przepis; należy posiekać drobno dwie łyżeczki świeżych liści rozmarynu i zalac je litrem białego, wytrawnego wina. Przygotowaną mieszankę odstaw w ciemne miejsce na 7 dni. Po tym czasie wino przecedź i pij przed posiłkiem.

Rozmaryn w służbie urody

Rozmaryn pomoże przy nie jednym kłopocie z wypadającymi włosami, czy problemami ze skórą. Jest składnikiem perfum, toników, serum i maseczek. Już czas poznać jego cudowne właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *