naturalne kosmetyki

Naturalne kosmetyki – jak wybrać naturalne kosmetyki? Czego unikać?

Naturalne kosmetyki – produkty reklamowane jako naturalne kosmetyki i pochodzące w stu procentach ze składników nie-syntetycznych, zdobywają coraz większą popularność wśród klientów. Nie chodzi wyłącznie o produkty spożywcze, ale także coraz liczniej dostępne w atrakcyjnych cenach naturalne produkty kosmetyczne. Ilość firm i marek na rynku sprawia, że wybranie tego jednego idealnego naturalnego kosmetyku wcale nie jest takie proste. Zaś porównanie składu jakościowego i ilościowego każdego produktu wymaga minimalnej wiedzy i poświęcenia odrobiny czasu.

Czego unikać w składzie kosmetyków

Skład kosmetyków do tej pory masowo kupowanych na rynku nie pozostawia złudzeń. Większość składników to chemiczne syntetyczne związki, niejednokrotnie spotykane chociażby w ciężkim przemyśle. Ich skuteczność jest wysoka, ale negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Sprawia, że coraz częściej klienci celowo rezygnują z produktów kosmetycznych, w których składzie znajdują się m.in.:

  • Parabeny – to bodaj najsilniejsze i najskuteczniejsze konserwanty w przemyśle kosmetycznym, dzięki którym otwarty raz krem nadaje się do użycia nawet przez rok i nie zachodzą na nim żadne procesy grzybicze czy pleśniowe. Według rozmaitych badań wchłaniają się one przede wszystkim przez najcieńsze fragmenty skóry do układu endokrynologicznego.
  • Silikony, szczególnie często spotykane są w szamponach, gdzie ich główna rola sprowadza się przede wszystkim do nadania włosom lśniącego połysku i ich wygładzenie. W rzeczywistości silikony zalepiają pory włosa, obciążając je i uniemożliwiając im wchłanianie substancji odżywczych czy prawidłową produkcję łoju, a także zaburzając ich nawodnienie i utrudniając układanie.
  • SLS-y będące podstawą praktycznie każdego płynu do kąpieli, żelu pod prysznic czy mydła, gwarantują bardzo skuteczne usuwanie zabrudzeń czy przetłuszczeń, ale jednocześnie poprzez długi rozkład w organizmie człowieka mogą wywoływać bardzo silne podrażnienia, reakcje alergiczne, uczulenia, choroby i stany zapalne, łuszczyce, łupieże itp. Silnie wysuszają skórę całej głowy oraz włos.

Naturalne kosmetyki – barwniki i aromaty naturalnego pochodzenia

Otwartą kwestią pozostaje zastosowanie sztucznych aromatów i barwników w kosmetykach. Istotnym elementem promowania danego produktu kosmetycznego jest jego zapach oraz wygląd w opakowaniu. Zastosowanie sztucznej chemii do nadania płynom czy maściom ciekawszego zapachu oraz koloru nie musi od razu kompromitować całej receptury danego kosmetyku, ale powinno dawać klientowi do myślenia.

Często bowiem w zbliżonej cenie dostać można naturalne kosmetyki na bazie naturalnych substancji aromatyzujących i koloryzujących. Wystarczy porównać ofertę różnych producentów lub poszukać alternatywnych dostawców w innej drogerii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *