łupież pstry

Łupież pstry – objawy, przyczyny, leczenie, diagnoza, maści, szampon

Łupież pstry jest jedną z chorób skóry powstających przez drożdżaki. Znaczący wzrost drożdżaków prowadzi do niekontrolowanego ich przyrostu, a w konsekwencji powstaje łupież pstry. W pierwszej fazie choroby można zaobserwować plamki na skórze. Plamki powstałe wskutek łupieży pstrej, mogą przyjmować kolor ciemniejszy lub jaśniejszą od normalnego koloru skóry. Na całe szczęście łupież pstry nie jest chorobą zakaźna i nie można się nią zarazić od osoby chorej.

Łupież pstry – objawy

W każdym przypadku łupież pstra wygląda identycznie, czyli pierwszym objawem są charakterystyczne plamki występujące zazwyczaj w okolicach szyi, klatki piersiowej, karku. W niektórych przypadkach łupieżu pstrego występuje również w okolicach pachwin i na plecach, niekiedy nawet na twarzy. Łupież pstry jest powierzchniowym grzybiczym zakażeniem skóry. Plamki powstające w okresie pojawienia się łupieży pstrej przyjmują postać nieestetycznych plamek w kolorze czerwonym, beżowym lub różowym. Łupież pstry musi być leczony, gdyż nieleczony prowadzi do połączenia się występujących plamek w jedną wielka plamę. W konsekwencji skóra zakażona staje się sucha i zaczyna swędzić podczas łuszczenia się.

Najłatwiej do zidentyfikowania zakażonej skóry jest gorąca kąpiel. Wychodząc z gorącej wody, miejsca opanowane przez drożdżaki stają się mocno zaczerwienione. Nie można zapomnieć, że miejsca mogą przyjąć formę wybieloną w sytuacji, w której opalaliśmy nasze ciało. Wszystko jest spowodowane tym, że drożdżaki hamują wytwarzanie melaniny przez co nasza skóra nie przyjmuje koloru czerwonego podczas opalania.

Niższe temperatury mogą zmniejszać obszar występowania łupieży pstrej. Często powstaje tak w okresie zimowym, a następnie w okresie letnim zwiększa się zakres występowania zakażenia. W niektórych przypadkach łupieżu pstrego jest trudny do wykrycie (w przypadku jasnych plamek, w kolorze skóry). Łupież jest często mylony z bielactwem nabytym, czyli utratą koloru przez skórę.

Łupież pstry – przyczyny

Łupież pstry powstaje przez drożdżaki z rodziny Pityrosporum orbiculare oraz Pityrosporum ovale. Niestety nie jest znana dokładna przyczyna powstawania łupieżu pstrego. Ogólnie przyjmuje się, że każdy może zachorować na łupież pstry. O podwyższonym prawdopodobieństwie choroby są osoby młode, których skóra jest tłusta. Zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że łupież pstry ujawni się u osób starszych oraz u dzieci. Warunkami sprzyjającymi rozwojowi choroby są warunki wilgotne i ciepłe. Takie warunki najczęściej powstają u osób z nadmierną potliwością, skórą suchą lub osób o obniżonej odporności organizmu.

Łupież pstry – diagnoza

Najczęściej diagnozowane występowania łupieży pstrej występuje w gabinetach dermatologicznych. Specjalista dokonują diagnozy uważnie przygląda się skórze na której łupież pstry występuje. Bardzo często wizualna diagnoza to za mało, aby jednoznacznie stwierdzić występowanie choroby. W takim przypadku dermatolog wycina kawałek skóry w celu dokładniejszych badań pod mikroskopem. W diagnostyce łupieżu pstrego wykorzystywana jest również lampa Wooda. Światło emitowane przez lampę sprawia, że na skórze chorej w miejscu występowania łupieżu pstrego, skóra wyświetla się w kolorze żółtawozielonym.

Łupież pstry – leczenie

Grzyby przez które występuje łupież, występują na skórze, więc są stosunkowo łatwe w leczeniu. Do tego celu wykorzystuje się środki antygrzybiczne. W każdym przypadku środki lecznicze na łupież pstry zawierają klotrimazol i ketokonazol, a w przypadku szamponów ketokonazol. Mimo wszystko w leczeniu łupieżu pstrego wykorzystuje się również farmakologię. Wybór najlepszej metody leczenia uzależniony jest od wielu czynników. Do czynników decydujących o sposobie leczenia zaliczamy:
– położenie występowania łupieżu pstrego,
– wielkość występowania choroby,
– grubość występujących plam.

Łupież pstry – maść, krem, balsam, szampon

Jednym z elementów leczenia łupieżu pstrego jest stosowanie miejscowe, poprzez wszelkiego rodzaju maści, kremy, balsamy czy szampony do leczenia dolegliwości. Głównym czynnikiem zwalczającym drożdżaki jest siarczek selenu, ketokonazol lub pirytion cynku.

Łupież pstry – środki do twarzy

Kolejnym elementem do kontrolowania i jednocześnie zwalczania łupieżu pstrego są preparaty do zmywania twarzy. Preparaty zalecane u osób u których łupież pstry powraca. Zmywania twarzy tymi preparatami jest zalecane u osób przebywających w klimacie sprzyjającym rozwojowi drożdżaków, a więc ciepłym i wilgotnym.

Łupież pstry – leki doustne

łupież pstryPodczas wizyty u dermatologa, mogą zostać przepisane nam leki przeciwgrzybiczne. To rozwiązanie jest najczęściej stosowane w przypadku, gdy łupież pstry często powraca lub leczenie jest podjęte na tyle późno, że znaczna część naszego ciała została opanowana przez łupież pstry.

Skuteczna ścieżka leczenia może doprowadzić, że pozbędziemy się łupieży pstrej! Nie możemy jednak zapomnieć, że jak raz występowała już u nas łupież pstry, to istnieje duże ryzyko jego powrotu. W takim przypadku osoby, które wyleczyły się, nie powinny zażywać kąpieli słonecznych i dbać o higienę skóry.

Łupież pstry – zapobieganie

Osoba raz chorująca na łupież pstry już nigdy nie może zapomnieć, o tym, że może on do niej wrócić. W celu zapobiegania nawrotom choroby, osoba powinna stosować nadmiernej ilości tłustych preparatów do pielęgnacji skóry. W szczególnym stopniu powinna zaprzestać wizyty w solarium i ograniczyć do minimum kąpiele słoneczne. W zapobieganiu nawrotów łupieżu pstrego powinno stosować się luźniejsze ubrania, które będą osłaniać cerę od słońca.

Komentarze

 1. Łupież pstry w początkowej fazie jest niewinnie wyglądającą plamką i z reguły jest bagatelizowany. Zanim się człowiek zorientuje co to jest może się mocno rozprzestrzenić. Czasem wystarcza leczenie miejscowe ale nie zawsze. W zaawansowanej postaci grzybicy skóry trzeba się leczyć doustnie w tak zwanych pulsach, czyli odstępach czasowych.

  1. Leczenie zaawansowanej grzybicy zazwyczaj jest leczeniem doustnym, wspieranym o kosmetyki i preparaty pielęgnujące. Ja na szczęście zdążyłam wyleczyć u siebie łupież pstry pityverem, zanim zdążył się rozsiać po ciele. :)

 2. Cierpiałem na łupież przez lata, bardzo się męczyłem, chodziłem do różnych lekarzy i nic…problem znikał na chwilę i nagle bingo, trafiłem na super panią dermatolog, przez przypadek w sumie, bo zmieniłem pracę i miałem wykupiony pakiet medyczny. Poszedłem na wizytę i okazało się, że mój przypadek nie jest beznadziejny – dostałem jakieś tabletki przeciwgrzybiczne i specjalne maści, a głowę przemywałem preparatem, który miał kwas salicylowy. Od dłuższego czasu mam spokój i łupież nie wrócił. Oby tak dalej.

  1. A co za tabletki jadles? Ja jadłem jakies przeciwgrzybize, ale one tak jak pisalem dzialaly tylk zaraz po wystapieniu, a potem nadal wraca po solarium albo silce.

   1. Po co tabletki? Nie lepiej spówowac czegos naturalnego? Ja stosowałam z pełni naturalnyu szampon z selenem (selen działa przeciwgrzybiczo)był z serii Pityver i pomógl bardzo szybko. Moim zdaiem najlepiej w takich sytuacjach pomaga natura, więc trzeba nią sie wspomagac i wzmacniać organizm w walce z chorobą, a nie truć się tabletkami i obciązać dodatkowo watrobe.

 3. U mnie też wracało, caly czas – bo siłka i pocenie sie, a jeszcze czasami przed wakacjami solarium. Podobno szampony z selenem pityver sa ok, ale zobaczymy. NArazie smaruje sie i nie zniknelo, ale po normalnych tez znikalo chcoaiz po takim czasie jak traz juz pownni wrocic a nie wraca. wiec moze ten caly pityver jest ok. A slyszeliscie cos o jakims tez sposobie z algami? bo podobno sie dodaje do diety ale nie wiem czy to nie sciema

  1. Również mogę polecic ten zestaw z czystym sumieniem, no i też trzeba pamietać o higienie bardziej np. prasowaniu ubrań w trakcie chorowania na łupież pstry

   1. Gosiu ja dodatkowo staram się nosić przewiewne ubrania, aby skóra mogła lepiej oddychać . W ogóle w okresie, gdy łupież atakuje staram się uważać mocniej aby nie narazić się na nawrót choroby. W tym roku planuję zakup tego pityvera, z ciekawości i profilaktycznie – skoro jest naturalny to nie zaszkodzi :)

  2. O algach też słyszałam, ale nie pamiętam, czy to chodziło o łupież pstry. Raczej, że jest to superfood i go zawsze można jest, niezależnie czy jesteśmy chorzy czy nie : )

 4. Mam podobne problemy do twoich @dari. Walczę z łupieżem od roku. Byłem u dwóch dermatologów, przepisywali mi wszelakie tabletki, maści i kremy – nic tak skutecznie nie działało jak Pityver. Info dostałem od kolegi, który też zmaga się z tą chorobą. Zamówiłem cały kompletny zestaw, który na mnie świetnie zadziałał – zaczerwienienia, plamy i swędzenie zniknęło :) Robiłem sobie maseczki z alg na twarz (bo niekiedy także miałem plamy w obrębie czoła i policzków), ale efektów nie było widać…

  1. Moim zdainem nie ma co liczyć na domowe sposoby w takim przypadku, bo można sie nieźle przejechać. Ja zadziałałem właśnie tym samym zestawem co Grzegorz i muszę przyznać, że nie obawiam się już pstrego – wiem, jak sobie z nim szybko poradzić!

 5. Coraz wiecej czytqam o tym pityver, to taki dobry szampon czy dobra reklama? Obawiam sie powrotu lupiezu latem i nie chce stosowac znowu nzioralu, bo boje sie ze skroa sie przyzwyczai i nie bedzie dzialal. Nie mowie, efekty byly ale nie jakies mocno spektakularne, po takim znanym szamponie spodiewalem sie lepszego i przede wszystkim szybszego efektu.

  1. Watek – moim zdaniem pityver jest duzo lepszy od nizoralu, bo 1. jest naturalny, 2. dziala szybko i nie podraznia, 3. niszczy przyczyne (czyli grzyby), a nie tylko objawy ;) Powodzenia, pozdrawiam!!

   1. No to muszę spróbować. Mam nadzieję, że tym razem będzie lepiej … Bo tyle już się wykosztowałam na te wszystkie maści i szampony, że szok, a to mi nic nie pomogło na dłuższą metę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *