Myśli samobójcze

Myśli samobójcze – Jak powstają myśli samobójczych?

Myśli samobójcze przeważnie pojawiają się w depresji, w schizofrenii, w nerwicy, przy schorzeniach osobowości i na skutek ciężkich życiowych doświadczeń (np. rozstanie z ukochaną osobą). Osoby, jakim towarzyszą myśli samobójcze, czują brak sensu życia.

Myśli samobójcze – kiedy oraz u kogo się pojawiają?

Myśli samobójcze (myśli suicydalne) mogą nastąpić u każdego człowieka – zarówno u młodego dorosłego, jak również u osoby będącej w podeszłym wieku. Znane są również wypadki występowania myśli samobójczych u dzieci. Nie da się określić zespołu właściwości, jakie mogłyby tworzyć tzw. psychikę samobójcy, w istocie na określonym etapie życia każdy z nas może doświadczyć myśli o samobójstwie. Myśli suicydalne dotyczą zamiaru zakończenia własnego życia, planowania, w jaki sposób można by to zrobić lub także rozpatrywania argumentów za oraz przeciwko samobójstwu.

Charakteryzuje się jednakże również pozostałe kłopoty, jakie w pewny sposób są z nimi związane. Myśli rezygnacyjne połączone są z występowaniem przeświadczenia, iż życie jest pozbawione sensu, iż świat byłby szczęśliwszy bez konkretnej osoby – w ich wypadku zagrożenie popełnienia samobójstwa jest, jednak nie jest ono jeszcze duże. Również kolejnym kłopotem są tendencje samobójcze – ich mianem charakteryzuje się przemyślenia o takich rzeczach, jak samobójcze sposoby (chory z myślami samobójczymi może np. gromadzić pigułki, jakie chce zażyć w celu popełnienia samobójstwa).

Myśli samobójcze – jak powstają

Przyczynami myśli samobójczych może być gwałtowna, niekorzystna sytuacja. Fantazjowanie o śmierci może pojawić się w rozmaitych etapach życia oraz być konsekwencją nieprzyjemnych doświadczeń lub kłopotów finansowych. Osoba, jaka chce odebrać sobie życie, mogła doświadczyć urazy w formie śmierci ukochanej osoby. Ewentualnie poważnej choroby, jaka dotyczy kogoś z rodziny bądź jej samej i straty relacji, dóbr czy wartości.

Osoba, jaka chce odebrać sobie życie, może doświadczać ciągłego lęku, nie widzi nadziei we własnej dalszej egzystencji, nie radzi sobie z emocjami, jakie wywołała trudna sytuacja oraz nie umie rozpocząć działań, jakie mogłyby polepszyć jej nastawienie. Niejednokrotnie jedynym rozwiązaniem wówczas jest dla niej samobójstwo. Myśli samobójcze nie zawsze doprowadzają do pozbawienia życia. Nieraz pacjent nie jest w stanie racjonalnie poradzić sobie ze stresem oraz skomplikowanym położeniem. Myślenie o samobójstwie jest wówczas dla niego typem ucieczki od kłopotów. Niestety, niektórzy nie poprzestają na myśleniach. W ich wypadku myśli samobójcze mogą doprowadzać do samobójstwa.

Myśli samobójcze a schorzenia osobowości

Myśli samobójcze towarzyszą także osobom z zaburzeniami osobowości, np. osobom z diagnozą borderline. Schorzenia owe występują w czasie dojrzewania oraz trwają poprzez całe życie. Pojawiające się u tychże osób myśli są efektem braku zdolności tworzenia konstruktywnych sposobów indywidualnego radzenia sobie z kłopotami. W przeciwieństwie np., do schorzeń depresyjnych, myśli samobójcze w wypadku schorzeń osobowości, są trwałe oraz ciężko je zmienić w przebiegu leczenia. Przydatna oraz dobrze rokująca jest długa psychoterapia oraz w sytuacjach potrzebnych – farmakoterapia. Brak leczenia doprowadza do odrzucenia, pogorszenia jakości życia, i chociażby samobójstwa.

Myśli samobójcze – depresja

Kłopotem, jaki zwłaszcza powiązywany jest z myślami samobójczymi, jest depresja. Należałoby zaznaczyć, iż termin depresja samobójcza jest terapeutycznie nieprawidłowy). Największe niebezpieczeństwo samobójstwem jest w wypadku depresji psychotycznej. Określeniem tymże charakteryzuje się takie schorzenia depresyjne, w jakich pojawiają się symptomy psychotyczne – przywidzenia oraz omamy.

Przywidzenia w depresji mogą mieć różnorodną tematykę, zwykle dotyczą one poczucia winy czy bliskiego przyjścia jakiejkolwiek katastrofy. Pacjent może mieć przeświadczenie, iż jest on zupełnie pozbawiony jakiejkolwiek wartości. Omamy mogą przyjmować formę m.in.słyszanych poprzez chorego głosów, jakie mogą m.in. szydzić z niego, obrażać go lub także krytykować. Niestety zdarza się, iż skutkiem depresji jest próba samobójcza – leczenie schorzeń depresyjnych, jest z owego względu bardzo istotne.

Jak pomóc w wypadku myśli samobójczych?

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że myśli samobójczych nie można w żaden sposób lekceważyć. Kiedy osoba z naszego środowiska ma negatywne myśli, powinniśmy natychmiast zareagować. Czasami może być to jedynie chęć zwrócenia na siebie uwagi. Lecz jednakowo niejednokrotnie jest to wołanie o pomoc, jakie w konsekwencji popycha konkretną osobę do targnięcia się na swoje życie.

Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony środowiska może zwiększyć smutek osoby z myślami samobójczymi i utwierdzić w przekonaniu, że jedynym rozwiązaniem z sytuacji jest śmierć. Gdy osoba nam bliska zmaga się z negatywnymi myślami, powinniśmy postarać się dowiedzieć, co jest ich podstawą. Taką osobę należy wysłuchać, okazać zrozumienie w sprawie jej rozterek, i również zachować cierpliwość. W żadnym wypadku nie można wyśmiać powodów, dla których konkretna osoba myśli o targnięciu się na swoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *