Krem z filtrem UV to podstawa zabezpieczenia skóry przed poparzeniem słonecznym, starzeniem się oraz przebarwieniami. To również element zapobiegania rozwojowi raka skóry. Opalanie się nie jest bezpieczne ani zdrowe, jednak wiele osób je po prostu lubi. Ponadto opalona skóra pięknie się prezentuje, pod warunkiem iż zadamy o odpowiednią pomoc kremów do opalania, dopasowanych do karnacji.
Krem z filtrem UV – konieczny krem z filtrem UV
Niewiele osób wie jak dbać o skórę podczas kąpieli słonecznej. Często używamy kremów do opalania kupując je na ślepo, chybił trafił. Niewłaściwe użycie oraz niewłaściwie dobrany krem nie chroni nas przed promieniowaniem UV a co więcej nie sprzyja pięknej opaleniźnie, na której zwykle nam bardzo zależy.
Kosmetyków na słońce winniśmy używać przez cały rok, aby nasza skóra była piękna i zdrowa. Nie wystarczy smarować się tylko na plaży. Promieniowanie słoneczne (promienie UVA i UVB) dociera do Ziemi przez cały rok, obecne jest i w cieniu i słońcu, tak w słoneczny dzień, jak tez zachmurzony. Wbrew pozorom lustrem dla światła słonecznego jest śnieg, dopiero na drugim miejscu piasek oraz na trzecim – woda. Krem z filtrem UV to swego rodzaju parasol.
Krem z filtrem UV – zakup kremu
Kupując krem spotykamy się z oznaczeniem SPF (zabezpieczenie przed UVB) oraz liczbą która wskazuje na wysokość filtra. Mówi ona, ile razy dłużej można bezpiecznie przebywać na słońcu po posmarowaniu się danym kosmetykiem w porównaniu z czasem przebywania bez ochrony. Skrót PPD lub IPD to zaś ochrona przed promieniowaniem UVA, zazwyczaj wysokość tego filtra idzie w parze z filtrem UVB.
Kosmetyki przeciwsłoneczne chronią chemicznie i mineralne. Pochłaniają promienie UV zamieniając je w nieszkodliwe ciepło. Filtry mineralne jak tlenek cynku tworzą na skórze niewidoczną barierę odbijającą i rozpraszającą promienie. Niestety chemiczna ochrona była złudna, nie wiemy kiedy przestaje działać, ponadto może powodować podrażnienie wrażliwej skóry. Brak ochrony sprzyja rakowi, zwłaszcza czerniakom. Ryzykiem podwyższonym są objęte osoby ze skłonnością do przebarwień skórnych i z licznymi znamionami. Zwykle czerniak zaczyna się od pieprzyków.
Krem z filtrem UV – krem a karnacja
Każdy rodzaj karnacji wyróżnia się pewnymi cechami jakie determinują wybór kosmetyku przeciwsłonecznego. Rozróżnia się cztery fototypy skóry: karnacja bardzo jasna (mleczna) z piegami i blond włosami, również rudymi. Skóra ta ulega szybko poparzeniom, trudno ja opalić. Zaleca się jej filtr SPF30 i wyższy.
Karnacja jasna bez piegów z jasnymi włosami blond lub ciemny blond. Skóra ta ulega szybko i łatwo poparzeniu słonecznemu, jednak potrafi się lekko opalać. Zalecanym kremem jest krem z filtrem SPF20 i wyższym.
Karnacja ciemna – cechują ją włosy ciemny blond lub brązowe. Skóra ta łatwo się opala i rzadko ulega poparzeniu. Wystarczającym filtrem jest SPF 12-15. ostatnim z fototypów skóry jest karnacja ciemna z ciemnymi włosami brąz, która opala się łatwo i mocno praktycznie bez poparzeń. Mając ten typ karnacji wystarczy krem z filtrem 8 do 12.
Krem z filtrem UV – sposób użycia kremu
Poza doborem kosmetyku istotne znaczeni ma jego aplikacja. Smarować się kremem winniśmy na około pół godziny przed maksymalna ekspozycją na słońce. Krem musi się wchłonąć, warto nakładać go grubo i na całe ciało. Aplikacje należy ponawiać co około 2 godziny, zwłaszcza kiedy wchodzimy do wody. W szczególności dbaj o twarz, usta i okolice oczu.