szampony

Szampony – chemiczne czy naturalne szampony do włosów są lepsze?

Szampony – na rynku kosmetycznym pojawia się obecnie coraz więcej nowości. Wiele firm stawia na kosmetyki naturalne, bez szkodliwych i sztucznych dodatków. Część z nich można bez problemu kupić już w drogeriach oraz aptekach. Sporym powodzeniem cieszą się szampony do włosów reklamowane jako botaniczne i całkowicie bezpieczne, nawet dla dzieci. Czy faktycznie takie kosmetyki do włosów są jednak lepsze?

Jakie dodatki szkodzą w szamponach?

Od jakiegoś czasu mówi się o tym, aby wybierać szampony bez dodatku:

  • Sls-ów. Są to bardzo silne detergenty, których używa się również w przypadku chemii gospodarczej. W wielu szamponach, ale również żelach pod prysznic można znaleźć te detergenty. Wnikają one do naszego krwiobiegu.
  • Parabenów. To nic innego, jak sztuczne konserwanty. Ich zadaniem jest maksymalne wydłużenie okresu przydatności do użycia szamponów i innych kosmetyków. Najnowsze badania wskazują jednak, że bez problemu dostają się one do naszej krwi i mogą wywoływać wiele niepożądanych skutków. Mówi się o zaburzeniach hormonalnych, bezpłodności, a nawet nowotworach.
  • Silikonów. Te dodatki najmniej szkodzą naszym włosom i naszemu zdrowiu. Pozostawiają jednak niewidzialną warstwę na włosach, która uniemożliwia przedostanie się wartościowych składników zawartych w odżywkach i szamponach. Dzięki nim włosy są lśniące i gładkie, jednak bardzo ciężko takie silikony później zmyć. Często konieczne jest użycie sls-ów.

Co znajduje się w składzie szamponów naturalnych?

Wiele firm oferuje obecnie szampony i inne kosmetyki bez dodatku tych sztucznych składników. Najczęściej są to szampony bez konserwantów, dlatego należy je wykorzystać znacznie szybciej. Przede wszystkim, w ich skład wchodzą produkty botaniczne, takie jak zioła i inne rośliny. Poza tym, często stosuje się również witaminowe dodatki, które mają wzmacniać włosy.

Szampony – kiedy widać różnicę?

Wiele osób obawia się, że szampon bez dodatku silikonu sprawi, że ich włosy staną się zbyt puszyste i ciężko będzie je ujarzmić. Faktycznie, w pierwszym tygodniu stosowania, można odczuć wyraźną różnicę.

Zazwyczaj jednak, naturalne składniki idealnie wygładzają włosy i sprawiają, że stają się one lśniące, gładkie i delikatne w dotyku. Poza tym, są zdrowe, ich końcówki się nie rozdwajają i nie wypadają tak intensywnie, jak do tej pory. Składniki botaniczne wysokiej jakości są w stanie bardzo poprawić kondycję włosów na długi czas.

Lepsze kosmetyki dla dzieci

Warto zrezygnować więc ze sztucznych dodatków i konserwantów w szamponie do włosów i zdecydować się na ich naturalną pielęgnację. W szczególności, należy stosować takie naturalne kosmetyki w przypadku dzieci.

Warto też zwrócić uwagę na to, że często kosmetyki bez wszystkich sztucznych i szkodliwych dodatków są tańsze od tych nafaszerowanych nimi w dużych ilościach. Można więc przy okazji sporo zaoszczędzić i cieszyć się pięknymi i zadbanymi włosami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *