sok z brzozy

Sok z brzozy – wykorzystujmy umiejętnie dar natury

Sok z brzozy – inaczej nazywany oskoła lub bzowina to wielowartościowy sok pozyskiwany bezpośrednio z drzewa brzozy. Ze względu na swój unikatowy smak, roku na rok zyskuje on na popularności. Słusznie, gdyż nie ma nic lepszego niż czerpać z natury to co oferuje nam naturalnego. Brzoza to nie tylko sok, bardzo duże właściwości lecznicze zawarte są także w pączkach oraz liściach tego drzewa. Zgodnie z dawnymi ludowymi wierzeniami brzoza to drzewo przekazujące pozytywną energię, relaksujące i odprężające.

Sok z brzozy – właściwości

sok z brzozySok z brzozy, źródło bogatych pierwiastków i minerałów. Ilość zawartych składników jest tak bogata że powoduje, iż jest to produkt oryginalny i unikatowy, a dodatkowym atutem jest możliwość samodzielnego go pozyskiwania. Gdyby przyjrzeć się dokładniej sokowi z brzozy, co zaświadcza o jego wyjątkowości? Otóż zawiera on naturalne składniki takie jak:

 • witamina C,
 • liczne flawonoidy – posiadają one  właściwości przeciwutleniające,
 • kwas chlorogenowy,
 • taniny
 • potas,
 • siarkę,
 • wapń
 • sód,
 • miedź,
 • żelazo,
 • mangan,
 • cynk.

Liczna wskazań do stosowania soku z brzozy jest równie imponująca jak ta powyżej. W swoim składzie sok z brzozy posiada także glikozydy takie jak betulozyd i monotropitozyd. To właśnie dzięki nim poprzez hydrolizę enzymatyczną uwalniają się salicylan metylu, skutecznie uśmierzający ból, działający przeciwzapalnie i moczopędnie.

Znany od tysięcy lat sok z brzozy stosowany głównie do wzmocnienia organizmu oraz wspomagająca w procesach przemiany materii. Charakteryzuje się silnym działaniem uodparniającym, zwalczając przez to liczne infekcje. Potwierdzono na podstawie licznych badań iż picie tego napoju co najmniej co dwa dni pozwala usprawnić w znacznym stopniu filtrację nerek, a także wpływa oczyszczająco na tkanki oraz krew. Pomaga przy zaburzeniach wątroby, chorobach płuc i tarczycy. Lista zalet  i korzyści jest naprawdę imponująca. Sok z brzozy wspomaga leczenie dróg moczowych, pęcherza i kamicywypłukuje z przewodów pokarmowych złogiSok z brzozy pomaga przede wszystkim wydalić z organizmu niebezpieczne dla naszego organizmu jony sodu i chloru. Znajdziemy je głównie w konserwantach i środkach chemicznych polepszających smak potraw.

Pozyskiwanie soku z brzozy

Sok z brzozy to produkt który można nabyć w sklepie szczególnie ze zdrową żywnością. Istnieje jednak bardziej naturalny sposób pozyskania tego produktu – bezpośrednio z drzewa. Najdogodniejszym czasem do skorzystania z dobrodziejstw brzozy jest luty, marzec oraz początek kwietnia. Wówczas drzewo produkuje najwięcej tego cennego napoju. Ważne jest aby wybrać drzewo zdrowe, z dala od zanieczyszczeń.

W celu wydobycia soku konieczne jest wykonanie nacięcia, otworu w pniu drzewa i umieszczenie w nim rurki, której zakończenie umieszczamy w butelce gdzie będzie spływał sok. Aby nie „krzywdzić drzewa” po zakończonym procesie warto powstały otwór zasmarować specjalną maścią ogrodnicza. Wówczas drzewo nie będzie nadal tracić soku i nie odczuje żadnej zmiany.

Sok z brzozy jest gotowy do picia bezpośrednio po uzyskaniu, jednak ze względu na walory estetyczne można go przelać przez gazę tak aby oczyścić go dodatkowo z nieproszonych gości.

Przechowywanie soku z brzozy

Pozyskiwanie to jedno ale niestety sok z brzozy nie jest najlepszy do przechowywania, najlepiej więc spożywać go na bieżąco, gdyż po kilku dniach od zebrania nabiera charakterystycznego kwaskowatego smaku i nie nadaje się do spożycia.

Sposób przygotowania

Przelać sok z brzozy do garnka i postawić na małym ogniu w celu odparowania nadmiernej ilości wody. Po podgrzaniu pozostanie gęsty sok który należy przelać do wyparzonych i czystych słoiczków i szczelnie zakręcić. Tak przygotowany sok z brzozy można z powodzeniem dodawać do herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *