mdłości w ciąży

Mdłości w ciąży – jak sobie z nimi radzić? Domowe sposoby na mdłości

Mdłości w ciąży – dla większości kobiet czas ciąży to piękny okres w ich życiu. Oczekują wówczas swojego dziecka i mogą stopniowo przygotowywać się do jego nadejścia. Szykowanie wyprawki, jak również pokoiku dziecięcego może sprawić wiele przyjemności. Niektóre kobiety nie znoszą jednak ciąży tak dobrze i pojawiają się u nich przykre dolegliwości. Jedną z najczęstszych są poranne mdłości i wymioty. Bywa, że mdłości w ciąży ustępują z końcem pierwszego trymestru, ale niektóre kobiety męczą się z nimi do samego końca.

Czy jest to powód do niepokoju?

Takie mdłości na pewno nie powinny zaszkodzić dziecku. Jest to jeden z normalnych objawów ciąży. Często jednak, zbyt obfite wymioty powodują anemię i sprawiają, że młoda mama czuje się osłabiona i nie ma na nic sił. Całe dnie spędza ona w łóżku i nie może normalnie funkcjonować.

Domowe sposoby na mdłości w ciąży ciąża

Na pewno warto poinformować swojego lekarza ginekologa o tym, że pojawiły się mdłości. Powinien on wiedzieć o każdej zmianie, jaka zachodzi w organizmie przyszłej mamy. Poza tym, być może poleci on jakieś apteczne specyfiki na tę przypadłość.

Poza tym, można też samodzielnie radzić sobie z problemem, stosując:

  • Herbatki z imbiru. Imbir ma silne działanie przeciwwymiotne. Sprawdza się również galgant, jednak tę roślinę znacznie trudniej jest w Polsce znaleźć.
  • Czarną herbatę. Wiele kobiet twierdzi, że zwykła czarna herbata, najlepiej z cukrem, pozwala im pozbyć się mdłości. Nie należy jednak przesadzać, ani z ilością czarnej herbaty, z uwagi na zawartą w niej teinę, ani z samym cukrem.
  • Często mdłości są wynikiem nagłego spadku ilości cukru we krwi. Zawsze należy mieć przy sobie jakąś zdrową przekąskę, jak kanapka, czy owoc.
  • Najlepiej już rano przed wstaniem z łóżka spożyć niewielki posiłek. Często mdłości nie pojawiają się, jeżeli organizm otrzymał już swoją dawkę cukru.

Uwaga na leki

Samodzielnie nie wolno w ciąży przyjmować żadnych leków. Nawet zioła mogą okazać się szkodliwe dla przyszłej mamy i jej dziecka. Koniecznie należy porozumieć się ze swoim lekarzem, jeżeli domowe sposoby nie pomagają, a mdłości męczą ciężarną coraz bardziej. Być może wypisze on konkretny preparat lub poleci jakiś naturalny, ziołowy. Każdy lek powinien być jednak uwzględniony w karcie ciąży, na wszelki wypadek.

Wsparcie i pomoc partnera

Warto w sytuacji ciągłych mdłości i wymiotów poprosić o pomoc partnera. Przygotowanie zdrowego posiłku lub nawet herbaty może okazać się dla kobiety zbyt trudne. Poza tym, jako przyszły tata poczuje się on bardziej potrzebny i wartościowy w okresie ciąży, który jest dla kobiety tak ważny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *