Ibuprofen w ciąży

Ibuprofen w ciąży – Czy ibuprofen w ciąży szkodzi?

Ibuprofen w ciąży szkodzi? Takie przeświadczenie ogólnie panuje. Środki zawierające ibuprofen są samymi spośród przeważnie nabywanych oraz stosowanych środków znieczulających, przeciwgorączkowych oraz przeciwzapalnych. buprofen kwalifikowany był do grupy B wg FDA w I oraz w II trymestrze ciąży. Do owej grupy były klasyfikowane substancje lecznicze, dla których w badaniach przedklinicznych na zwierzętach nie udowodniono zagrożenia negatywnego wpływu na zarodek lecz nie wykonano badań klinicznych u pań w ciąży oraz nie stwierdzono owego.

Zgodnie z obowiązującymi wskazaniami FDA, grupy A, B, C, D oraz X, powinny być wycofywane, natomiast o bezpieczeństwie używania konkretnej substancji zdrowotnej w okresie ciąży powinny informować skrupulatne dane oraz ocena poprzednich badań oraz doniesień naukowych na tenże temat (takie dane powinny być umieszczane na ulotkach dołączonych do pudełek środków).

Niesteroidowe leki przeciwzapalne w ciąży

Niesteroidowe środki przeciwzapalne (NLPZ) powinny być ograniczone w wykorzystywaniu w trakcie ciąży. Środkiem z wyboru w leczeniu bólu o małym natężeniu jest paracetamol, jaki należy do grupy B leków w ciąży. Kwas acetylosalicylowy kwalifikuje się do grupy C, kiedy wykorzystywany jest długotrwale, natomiast do grupy D. Przejawia ona działanie teratogenne w badaniach na zwierzętach. Tenże środek znieczulający nie winien być wykorzystywany długo w trakcie ciąży, ponieważ blokuje syntezę tromboksanu A2, co w konsekwencji powoduje zakłócenia w krzepnięciu krwi, podnosząc wrażliwość organizmu kobiety na krwawienia. Kwas acetylosalicylowy podany w III trymestrze ciąży bądź w czasie okołoporodowym przejawia oddziaływanie tokolityczne, i zatem blokuje syntezę prostaglandyn. W tenże sposób wywołuje przedłużenie okresu trwania porodu.

Ibuprofen – działanie. Jak to się dzieje, iż po ibuprofenie znika ból?

Ibuprofen kwalifikowany jest do tzw. niesteroidowych środków przeciwzapalnych, znieczulających oraz przeciwgorączkowych (NLPZ). Środek selektywnie oraz odwracalnie blokuje aktywność enzymów tzw. cyklooksygenazy COX-1 oraz COX-2 odpowiedzialnych za syntezę elementów prozapalnych oraz bólowych, w tymże prostaglandyn, tromboksanów oraz leukotrienów, obniżając tymże samym rozwój reakcji zapalnej. Co więcej ibuprofen odwracalnie blokuje agregację płytek krwi i obniża kurcze macicy.

Ibuprofen w ciąży

Ibuprofen jest powszechnym, niesteroidowym środkiem przeciwzapalnym (NLPZ), często wykorzystywanym przy gorączce i do łagodzenia bólu o małym oraz średnim natężeniu. To jeden spośród głównych leków stosowanych pomiędzy innymi w wypadku bólu głowy, mięśni, zatok bądź typowych symptomów zaziębienia lub grypy. Czy jednakowo łatwo oraz niejednokrotnie można po niego sięgać, będąc w ciąży? Wykorzystywanie środków w ciąży od zawsze wzbudzało mnóstwo wątpliwości oraz wywoływało kontrowersje. Amerykańska Agencja Żywności oraz Środków podzieliła zatem preparaty farmakologiczne na pięć kategorii (A, B, C, D, X) – we współzależności od ich ewentualnego, złego wpływu na dziecko w łonie mamy.

Ibuprofen, stosowany w okresie ciąży, został zaliczony do grupy bezpieczeństwa B. Znaczy to, iż testy wykonane na zwierzętach nie dowiodły jego szkodliwości, lecz testy z udziałem ludzkiej grupy kontrolnej nie zostały zrobione. Ibuprofen i pozostałe niesteroidowe środki przeciwzapalne mogą w I trymestrze oddziaływać na mechanizm zagnieżdżania się płodu w macicy oraz oddziałują na wzrost zagrożenia poronienia. Z kolei stosowanie ibuprofenu w III trymestrze podnosi zagrożenie długiego porodu, obniżenia ilości roztworu owodniowego i chociażby pojawienia się nadciśnienia płucnego. Ibuprofen w ilości maksymalnej 600mg/dobę jest stosunkowo bezpieczny jedynie w II trymestrze.

Efekty stosowania ibuprofenu w ciąży

Stosowanie ibuprofenu w ciąży może pociągać za sobą szkodliwe efekty dla rozwoju zarodka. Zwłaszcza zauważa się to w pierwszym trymestrze ciąży, gdy odbywa się mechanizm organogenezy. Stosowanie ibuprofenu w trzecim trymestrze ciąży, i zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach przed rozwiązaniem, może spowodować u dziecka m.in. nadciśnienie płucne, wczesne zamknięcie przewodu arterialnego Botalla oraz zakłócenia pracy nerek, jakie mogą przejść w niewydolność z małowodziem. Ponadto wywołać może deficyt roztworu owodniowego oraz skazę krwotoczną u płodu. Nie pozostaje także obojętny dla przyszłej mamy. Ibuprofen stosowany poprzez ciężarną w czasie okołoporodowym może zatrzymać czynność skurczową macicy, co przenosi się na opóźnioną bądź wydłużoną akcję porodową. Może również wywoływać działanie antyagregacyjne, jakie przedłuża okres krzepnięcia krwi oraz podnosi jej stratę podczas porodu.

Ibuprofen w ciąży a płodność dziecka

Wedle badań wykonanych w ostatnim okresie poprzez zespół badaczy z Uniwersytetu Edynburskiego pod kierownictwem Roda Mitchella stosowanie ibuprofenu w przeciągu pierwszych tygodni ciąży obniża ilość pierwotnych pęcherzyków jajnikowych u dziewczyn oraz działa destabilizująco na męskie hormony. Poprzez to środki zawierające ibuprofen niekorzystnie oddziałują na produktywność dzieci w przyszłości. Naukowce prowadzili doświadczenia na fragmentach jąder oraz jajników pobranych z ludzkich płodów, jakie pochodziły z ciąż zakończonych przedwcześnie w pierwszym trymestrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *