Ból odbytu w ciąży

Ból odbytu w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby zwalczania

Ból odbytu w ciąży to bardzo często występująca dolegliwość. Czasami pojawia się uczucie ucisku, kłucia albo swędzenia. Najczęstsza przyczyna to zaparcia oraz hemoroidy (żylaki odbytu). Jakie jeszcze mogą być przyczyny bólu odbytu w ciąży?

Ból odbytu w ciąży – jakie wyróżnia się przyczyny

Organizm kobiety w czasie ciąży przechodzi bardzo wiele zmian. Jedną z częstych dolegliwości ciężarnych kobiet jest ból odbytu. W towarzystwie tej dolegliwości często występują takie symptomy jak swędzenie, pieczenie, uczucie kłucia. Są to bardzo często zgłaszane dolegliwości przez kobiety w ciąży. Wśród przyczyn prowadzących do takiego stanu rzeczy wyróżnia się:

  • hemoroidy, które określane są jako żylaki odbytu,
  • zaparcia,
  • szczelinę odbytu,
  • zakrzepica splotów żylnych (okołoodbytniczych).

Odczuwanie kłucia w odbycie, bólu w obszarze kości ogonowej bardzo często występuje przed porodem. Symptomy te związane są z uciskiem w związku z wstawiającym się do kanału rodnego płodem. Co więcej, przed akcją porodową może także pojawić się biegunka, a także skurcze odbytu. Odczuwanie łagodnych skurczy oraz pulsowania odbytu może wystąpić również podczas czkawki albo ruchów płodu.

Ból odbytu w ciąży – zaparcia

Wśród często pojawiających się przyczyn prowadzących do bólu odbytu w ciąży wymienia zaparcia. Ciąża jest stanem, który sprzyja powstawaniu zaparć. Za taką sytuację odpowiedzialne są zmiany o charakterze hormonalnym oraz ucisk macicy na jelita.

Co więcej, tryb życia wielu kobiet jest mało aktywny, a to ma przełożenie na wolniejszą pracę jelit. Zaleganie stolca może powodować nieprzyjemne odczuwanie ucisku na okolice odbytu.

Innym elementem jest pojawiający się ból podczas wypróżniania i zaraz po nim. Zaparcia w ciąży mogą łączyć się z powstawaniem hemoroidów.

Ból odbytu w ciąży – może to hemoroidy?

Hemoroidy określane są inaczej mianem żylaków odbytu. Jest to bardzo często występujący problem u kobiet ciężarnych. Są to poszerzone, a ponadto nadmiernie wypełnione guzki krwawnicze. Hemoroidy dzieli się na zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Do powstawania hemoroidów w ciąży prowadzi zastój krwi powstający w guzkach krwawniczych. Dochodzi do niego w rezultacie ucisku macicy, zmian hormonalnych, które powodują napięcie naczyń, a także często pojawiające się w tym czasie zaparcia. Kobiety, które mają hemoroidy, oprócz bólu oraz świądu odbytu odczuwają również:

  • odczuwanie niepełnego wypróżnienia,
  • krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego – jest to niewielkie krwawienie świeżą krwią. Występuje po wypróżnieniu. Niejednokrotnie krew jest dostrzegana w formie cienkich pasm na stolcu bądź też papierze toaletowym,
  • pieczenie odbytu, jest to pierwszy objaw hemoroidów,
  • występowanie śluzowej wydzieliny.

Hemoroidy mogą być widoczne bądź nie w okolicy odbytu. Wszystko uzależnione jest od postaci oraz stopnia zaawansowania. Mogą również czasami wypadać z odbytu.

W celu ograniczenia niebezpieczeństwa powstawania hemoroidów w ciąży oraz złagodzenia dolegliwości należy przykładać dużą wagę do odpowiedniej higieny i systematycznego wypróżniania. W tym przypadku sprawdza się dieta bogatoresztkowa, dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także aktywność fizyczna.

Pomocne w przypadku tej choroby są środki przeznaczone do miejscowego stosowania (kremy, czopki, maści), które zawierają między innymi substancje, które mają działanie miejscowo znieczulające, a także flawonoidy, wyciąg z ruszczyka kolczastego, glikokortykosteroidy, natomiast w II oraz II trymestrze można stosować diosminę z hesperydyną. Gdy pojawia się problem z wypadającymi hemoroidami, ulgę zapewni wprowadzenie ich do odbytnicy. W sytuacji, w której hemoroidy charakteryzują się znacznym zaawansowaniem, masywnością, są bardzo krwawiące, można uwzględnić leczenie z wykorzystaniem zabiegów (najlepiej stosować w II trymestrze ciąży).

Podkreślić należy fakt, że u niektórych kobiet hemoroidy się wycofują. W przypadku, gdy pomimo właściwej diety, uwzględniania zasad higieny, przykładania wagi do regularności wypróżnień, hemoroidy nadal się utrzymują, należy skorzystać z konsultacji proktologicznej, a ponadto rozważyć leczenie zabiegowe.

Na co jeszcze może wskazywać ból odbytu w ciąży?

Innym powodem dolegliwości bólowych odbytu może być zakrzepica okołoodbytniczych splotów żylnych. Do występowania określonej dolegliwości prowadzą modyfikacje w układzie krzepnięcia, a ponadto ucisk macicy na dno miednicy, a ponadto powiązany z tym aspektem zastój krwi w naczyniach. Zakrzepica o swojej obecności sygnalizuje przez powstanie bolesnego guzka w okolicy odbytu. Działania lecznicze polegają na nacięciu, a także ewakuacji zakrzepu.

Inną przyczyną jest linijne pęknięcie śluzówki końcowego odcinka kanału odbytu, które określane jest jako szczelina odbytu. Jest to konsekwencją trudnych i uporczywych zaparć występujących czasie ciąży. W tym przypadku pojawiają się silne dolegliwości bólowe. W działaniach leczniczych szczeliny odbytu w ciąży wykorzystuje się miejscowe środki nitrogliceryny, a także maści zawierające sukralfat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *