emocje

Emocje – mapa emocji, miłość na mapie emocji, czym są emocje?

Emocje to jeden ze sposobów naszego organizmu na radzenie sobie z różnymi sytuacjami. Odczuwanie emocji wpływa silnie na układ nerwowy. Tak wytwarzana jest mapa emocji. To mapa lokalizacji poszczególnych uczuć w ciele człowieka.

Czym są emocje

Emocje to wyraźne reakcje na sytuacje zewnętrzne. Wyrażają się one w różny sposób. Zmiana głosu, drżenie ciała, mimika twarzy. Najsilniej jednak podczas odczuwania emocji zmienia się ciepłota naszego ciała. Podczas odczuwania różnych emocji rozgrzewają się lub ziębną wybrane obszary ciała. Jaki ma to związek z sytuacjami zewnętrznymi? Ogromny. System nerwowy steruje również temperaturą naszego ciała. Rozgrzanie pewnych jego obszarów to doprowadzenie do nich większej ilości krwi. Pozwala ona pobudzić mięśnie i organy do wzmożonej pracy. To z kolei umożliwia emocjonalną reakcję na bodziec.

Mapa emocji – wybrane emocje

Niektóre emocje są dla nas bardzo charakterystycznie. Klasyczna mapa ciała doskonale to odzwierciedla. Została ona stworzona przez fińskich naukowców. Badanie ma na celu udowodnienie ścisłych powiązań psychosomatycznych. Choć dowody wcale nie są nam potrzebne. Każdy doskonale wie, jak dziwnie jego ciało reaguje na silne emocje. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zaobserwować podwyższenie lub obniżenie ciepłoty ciała w odpowiedni na pewne emocje.

Złość to bardzo często doświadczana przez nas emocja. Mapa emocji wyraźnie wskazuje podwyższenie ciepłoty ciała w tym czasie. Jest to głównie głowa, ramiona i klatka piersiowa. Często złość idzie w parze z niekontrolowanymi wybuchami ramion. Co więcej – nasz mózg jest bardziej pobudzony do pracy produkując tysiące argumentów w kłótni. Wybuchamy również słownie. Czujemy silne podniecenie, a nawet w zimnym otoczeniu odczuwamy wtedy rozgorączkowanie.

Wstyd z kolei to również bardzo ciekawa emocja prezentowana na mapie. Wyraźnie widać w nim gorejące policzki. Lekko ocieplone wydają się obszary klatki piersiowej i okolic żołądka. Z kolei członki osoby wstydzącej się są wychłodzone. W zupełności zgadza się to z faktycznymi odczuciami ciepło-zimno w ciele gdy czujemy wstyd. Płoną nam policzki, za to kończyny wydają się niezdolne do ruchu.

Czując wstyd nie reagujemy zbyt silnie. Często nasze myśli nie są rozgorączkowane, lecz skupiają się tylko na jednej myśli. Tej, która wywołała wstydliwą sytuację. Zauważmy, że gdy się wstydzimy, często potrafimy myśleć tylko; „wstyd, jak ja się teraz pokażę na ulicy”. Nie myślimy racjonalnie ani nie próbujemy robić nic z zaistniałą sytuacją. Stawiamy siebie z góry na przegranej pozycji.

Miłość na mapie emocji

Miłość to bardzo ciekawe uczucie, które oblewa nas ciepłem w zasadzie od góry do dołu. Obejmuje dokładnie serce, mózg, żołądek. Ciepło skierowane jest ku ramionom, które czują silną potrzebę obejmowania. Nie uchodzi również uwagi spostrzegawczych jeden z najgorętszych w ciele obszarów ciała zakochanego. Jest to oczywiście część ciała poniżej brzucha. Silnie można więc powiązać stan zakochania z pożądaniem. Nie ma się więc co dziwić, że oba te stany często bywają mylone…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *