Ból krocza w ciąży

Ból krocza w ciąży – Jak zmniejszyć ból krocza w ciąży? Leczenie

Ból krocza w ciąży biegnie od kości łonowej wzdłuż krocza do odbytu. Odczuwane są zarówno ostre, jak i lekkie bóle mięśni. Ból wzmaga się podczas chodzenia lub gdy ciężarna kobieta chce wstać lub usiąść, zwłaszcza, jeśli robi to szybko i niedbale. Prawie każda kobieta doświadcza nieprzyjemnych doznań bólu krocza w ciąży o różnych porach. Wskazują na to zarówno młode kobiety (w wieku 18, 23 lata), jak i te, które rodzą już nie po raz pierwszy (w wieku 30, 40 lat). Bóle mięśni i kości w kroczu mogą być wywołane czynnikami fizjologicznymi ale może nawet istnieć zagrożenie dla płodu.

Dlaczego pojawia się ból krocza w ciąży?

Ból krocza w ciąży w dwóch etapach:

 • Wczesna ciąża
 • Przed porodem.

Przyczyny bólu krocza w ciąży:

 • Fizjologiczne – wskazujący, że ciało matki przygotowuje się do narodzin dziecka
 • Patologiczne – mówiące o problemach, a nawet poważnych schorzeniach.

Ból krocza w ciąży przejściowy, w pierwszym trymestrze i do 20 tygodnia ciąży

Co mówi ten objaw?

 • W ten sposób odczuwana jest hipertoniczność macicy lub nawet częściowe rozszerzenie szyjki macicy. Może to być sygnał zagrażającego poronienia. W takim przypadku należy pilnie skonsultować się z lekarzem. W drugim trymestrze zwykle takie bóle mijają.
 • Konsekwencja zaostrzenia niewydolności żylnej (żylaki). Jeśli kobieta ma już żylaki lub ma tendencję do żylaków, jest zagrożona bólem krocza. Żylaki w nogach mogą wywołać podobne zjawisko w obszarze miednicy. Grozi to zastojem krwi, niedostatecznym dopływem krwi i dostawą tlenu do płodu. Może nawet spowodować ropne zapalenie.
 • Ból mięśni i kości krocza pojawia się we wczesnych stadiach osteoporozy. Chorobę wywołuje i nasila niedobór wapnia u przyszłej matki. Jeśli objawy są ostre i silne, należy dokładnie zdiagnozować nerki i układ moczowy. Takie objawy mogą wystąpić w odmiedniczkowym zapaleniu nerek i zapaleniu cewki moczowej (choroby zapalne nerek i dróg moczowych).
 • Ropienie w mięśniach krocza. Wynika to z faktu, że podczas ciąży odporność kobiet jest znacznie zmniejszona, a bakterie chorobotwórcze mogą łatwo przenikać przez tkankę krocza z odbytu. Jeśli w kroczu są nawet niewielkie uszkodzenia, rozwój ropnego procesu rozpoczyna się bardzo szybko. Bez  otrzymania szybkiej pomocy medycznej w odpowiednim czasie infekcja rozprzestrzeni się i doprowadzi do poważnego uszkodzenia płodu, a nawet jego śmierci. Tylko lekarz może właściwie leczyć taką chorobę i zapobiegać uszkodzeniu płodu.

W trzecim trymestrze, w okresie 8 i 9 miesiąca ciąży

Objawy bólu krocza w ciąży:

 • Po 35 tygodniach ciąży płód jest już dość duży i wywiera poważny nacisk na ściany macicy i obszar krocza. Z tego powodu ból krocza jest szczególnie wyraźny podczas ciąży bliźniaczej lub przy trojaczkach, gdy płód jest zbyt duży i ciężki, lub gdy rozpoznano wielowodzie.
 • Przy 37 tygodniu ciąży ból krocza spowoduje cofnięcie czopu śluzowego.
 • W ósmym miesiącu obszar od kości łonowej do odbytu może być obolały, ponieważ nienarodzone dziecko jest zbyt aktywne. Kiedy dziecko porusza się dużo i mocno kopie, często wywołuje bolesne objawy.
 • W 37 tygodniu i później hipodynamika, siedzący tryb życia, może mieć negatywny wpływ na zdrowie matki.
 • Ostatnie tygodnie ciąży. Przed urodzeniem dziecko odwraca głowę do szyjki macicy, która stopniowo się rozluźnia. Z tego powodu ściskanie naczyń krwionośnych i zakończeń nerwowych nasila się, a obciążenie krocza wzrasta, co powoduje ból.
 • Dyskomfort, a czasem poważne objawy bólowe w postaci lumbago, lub kolki w okolicy łonowej i krocza powodują rozciąganie kości miednicy, mięśni krocza i pochwy, które naturalnie nie miały specjalnej elastyczności. Ból krocza w 9 miesiącu ciąży jest prawdziwym zwiastunem nadchodzącego porodu. Ciężarna kobieta nie musi się obawiać, ponieważ ból po porodzie minie.

Natura bólu

Aby zrozumieć naturę objawów bólu krocza w ciąży, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy kobieta zaczęła odczuwać dyskomfort.

 • Do 20 tygodnia ból we wczesnych stadiach jest zwykle tępy, bolesny, ciągnący.
 • W późniejszych okresach: w trzecim trymestrze – przeszywający, ostry. Ten objaw świadczy o przygotowaniu ciała do porodu.
 • Zwiększony ból krocza podczas chodzenia.

Jak zmniejszyć ból krocza w ciąży?

Jeżeli ginekolog po przebadaniu ciężarnej kobiety nie znalazł żadnych patologicznych przyczyn, powodem dyskomfortu są zmiany fizjologiczne w ciele przyszłej matki. W takich przypadkach lekarze udzielają porad. Po pierwsze, zalecają kobietom noszenie specjalnego bandaża (pasa) podtrzymującego. Według lekarzy to właśnie bandaż utrzymuje płód w fizjologicznie prawidłowej pozycji, zmniejsza nacisk ciężaru dziecka na mięśnie krocza i pochwy. Szczególnie pomaga używanie pasa w ostatnim 9 miesiącu.

Doświadczone mamy mówią, że gdy noszą pas ciążowy, nie tylko ból krocza ustaje, ale nawet łatwiej jest oddychać. Ponadto ginekolodzy zalecają masaż w celu zniwelowania bólu krocza w ciąży. Umiarkowana aktywność fizyczna, również łagodzi ból krocza, mając jednocześnie dobry wpływ na ogólny stan zdrowia. Ciężarna kobieta powinna chodzić na krótkie spacery przed snem.

Gimnastyka, jako profilaktyka

Zapobieganie jest ważne na długo przed rozpoczęciem ciąży lub na etapie planowania. Im sprawniejsze są mięśnie, tym mniej będzie występować nieprzyjemnych odczuć w różnych częściach ciała, w tym w kroczu. Jako środek zapobiegawczy zalecana jest gimnastyka. I chociaż nie jest w stanie całkowicie rozładować dyskomfortu w kroczu i pachwinie, może znacznie zmniejszyć bóle ciągnące. Lekarze zalecają ćwiczenia oddechowe, przysiady, są one odpowiednie także na wczesnych etapach ciąży i po 9 miesiącach.

Płytkie przysiady pozwalają wzmocnić mięśnie krocza i zwiększyć ich elastyczność. Dla takiego ćwiczenia kobieta powinna, opierając dłonie na oparciu krzesła lub łóżka, wykonywać płytkie przysiady, szeroko rozpościerając kolana. Podczas ćwiczeń nie powinno być dużego obciążenia dolnej części pleców. Powinna zrobić nie więcej niż 7 przysiadów w ciągu jednej sesji.

Machanie nogami jest przydatne także dla mięśni krocza. Aby wykonać ćwiczenia, należy stanąć, opierając się o oparcie krzesła. Przyjmując wygodną pozycję, kobieta powinna wykonywać powolne ruchy stopą do przodu i do tyłu, a następnie w prawo i w lewo. Dla każdej nogi ćwiczenie wykonuje się 10 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *