Wdychanie aromatu rozmarynu poprawia pamięć o 75%

Nie ulega wątpliwości, że rozmaryn to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych w kuchni oraz medycynie. Niewiele osób wie, że ta aromatyczna przyprawa liczy sobie tysiące lat tradycji kulinarnych, przyrodniczych i medycznych, a także wdychanie aromatu rozmarynu ma działanie pozytywne.

Zdrowotne właściwości rozmarynu znane są od dawna

W okresie ery elżbietańskiej i wczesnego romantyzmu rozmaryn używany był jako zioło wpływające na poprawę pamięci. Od dawna jest to symbol pamięci, który ulokował się na trwałe w tradycjach weselnych, rocznic wojennych i pogrzebowych w wielu krajach europejskich i Australii.

Pierwsze, co przychodzi na myśl mówiąc o rozmarynie to jego niepowtarzalny aromat. Prawdopodobnie to właśnie przez zapach zioło to jest stosowane jako amulet umieszczany pod poduszkami. Często tworzy się też z niego rozmarynowe bukiety. Dawniej wierzono, że roślina ta nie tylko poprawia pamięć, ale chroni również przed złymi snami.

Napar z olejku rozmarynowego

Efekty wpływu rozmarynu na funkcję pamięci zostały udowodnione naukowo. Badania przeprowadzone przez Mossa w 2003 roku dowiodły, że wdychanie naparu z olejku rozmarynowego poprawiły pamięć pierwotną i wtórną u wszystkich uczestników poddanych testom.

W 2012 roku kolejne badania nad skutecznością rozmarynu ujawniły, że rozmaryn poprawił funkcję pamięci u 28 osób objętych testem. Wszystkie były wieku oscylującym w granicach 75 lat.

W następnym z kolei badaniu naukowcy Mark Moss i Lorraine Oliver z uniwersytetu Northumbria Newcastle udowodnili, że związek 1,8-cyneol znajdujący się w rozmarynie jest substancją, która nie tylko poprawia pamięć, ale wpływa też na dobry nastrój. Kolejne testy zaś pokazały, że olejek rozmarynowy poprawia pamięć nawet o 75%.

Wdychanie aromatu rozmarynu poprawia pamięć

To właśnie na podstawie testów naukowcy ujawniają związek pomiędzy aromatem pochodzącym z rozmarynu a jego wpływem na pamięć. Związki lotne, które się w nim znajdują a są to na przykład trapeny, przedostają się do krwioobiegu przez drogi oddechowe. Trapeny to małe cząsteczki organiczne, które bez większych przeszkód pokonują barierę krew-mógzg a zatem mają bezpośredni wpływ na receptory i układ enzymatyczny.

Trapeny to również silne substancje, z których tworzy się olejki eteryczne. Zapewniają one szeroki zakres wielu różnych, naturalnych aromatów. Badania wykazały, że 1,8-cyneol dostaje się do krwioobiegu podczas wdychania lub połknięcia.

Kolejną zaletą rozmarynu jest również jego prosta uprawa. Roślina kwitnie przez cały rok, więc jej aromatem można cieszyć się bezustannie. Można uprawiać ją zarówno w ogrodzie, gdzie będzie pięknie prezentowała się na tle pozostałej roślinności, ale równie dobrze można zasadzić rozmaryn w doniczce i postawić na parapecie, gdzie będzie nie tylko pięknie wyglądała, ale również fantastycznie pachniała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *