wybór obuwia

Wybór obuwia do konkretnego sportu – jakie obuwie wybrać?

Wybór obuwia do konkretnego sportu – każda dyscyplina sportu jest wyjątkowa i cechuje się zupełnie różnymi wskazaniami czy rodzajem wykorzystywanego obuwia. Już sama różnica w nawierzchni wpływa na ogromne różnice w zachowaniu się sportowca. Inaczej biegnie sprinter na tartanie, czyli na bieżni otwartego stadionu. Zupełnie inaczej biega się na zamkniętym obiekcie z zadaszeniem, czyli na hali sportowej. Dlatego wybór obuwia jest ważny.

Nie tylko buty do piłki nożnej

Także piłkarze posiadają różne komplety obuwia – inne sprawdzają się do gry na naturalnej trawie w deszczu, a inne w suchych warunkach, jeszcze inne modele przygotowuje się do gry na ziemi albo sztucznej nawierzchni. Amatorzy oczywiście nie muszą tego wszystkiego wiedzieć – wybierając się do sklepu sportowego z obuwiem, mogą liczyć na fachową pomoc doradców.

Wybór obuwia – różne dyscypliny sportu – różne buty

Każda duża firma obuwnicza dostarczająca buty dla sportowców, stara się współpracować z profesjonalistami. Dzięki temu proponowane rozwiązania są idealnie dopasowane do charakterystyki danego sportu.

Ogólne cechy charakterystyczne butów specjalistycznych do treningu, pozostają jednak takie same, bez względu na producenta czy dostawcę:

  • buty biegowe – przynajmniej teoretycznie nie są wyposażane we wkręty, ale czasami można znaleźć i buty biegowe z wymiennymi płaskimi wkrętam. Muszą przede wszystkim amortyzować przeciążenia, stabilizować stopę i więzadła w odpowiedniej pozycji, umożliwiać stopie oddychanie oraz komfortowo przylegać do niej.
  • buty trekkingowe – bardzo często stosowane nie tylko w nordic walkingu czy rajdach terenowych. Wykorzystywane chociażby przez biegaczy górskich i wspinaczy
  • buty offroadowe, charakteryzują się przede wszystkim nieprzemakalnością, bardzo twardą podeszwą, przeważnie wyposażoną w dodatkowe bieżniki, ale jednocześnie są ciężkie i trudne w wiązaniu
  • buty piłkarskie – tutaj kluczem jest określenie, na jakiej nawierzchni będą wykorzystywane – przede wszystkim w zakresie konstrukcji podeszwy różnią się między sobą buty do gry na suchej lub mokrej trawie, na sztucznej nawierzchni, na asfalcie albo na boisku gruntowym
  • buty specjalistyczne – do jazdy na rowerze stosuje się buty wpinanie w specjalne uchwyty na pedałach, do jazdy konno także stosuje się zupełnie inne obuwie, szczególną grupę butów sportowych stanowią także te do sportów walki jak boks.

Cena buta to nie wszystko

Jednym z błędów popełnianym przez osoby kupujące dla siebie lub dla kogoś obuwie sportowe, jest szukanie modeli według kategorii cenowej. Tymczasem w ostatnich latach znacząco wzrosła konkurencja wśród producentów obuwia sportowego, dzięki czemu dzisiaj z powodzeniem nawet w dyskontach nabyć można w cenie nie przekraczającej stu złotych modele nieznanych marek, ale wykonane z bardzo dobrych materiałów i w technologiach zbliżonych do tych znanych z najlepszych markowych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *