objawy alergii skórnej

Objawy alergii skórnej

Alergia skórna to najbardziej znana reakcja alergiczna która polega na dysfunkcji uczuleniowej skóry. Do najczęstszych przyczyn wywołujących zmiany skórne a co za tym idzie alergię skórną można zaliczyć alergię na pokarmy, leki oraz tak zwaną alergię kontaktową. Alergia skórna wywołana jest przez alergen który nie jest tolerowany przez organizm. Uczulenie takie może nastąpić w skutek styczności z alergenem w postaci substancji roślinnych, żywności, związków chemicznych, tworzyw sztucznych, metali i wielu innych.

Objawy alergii skórnej przyjmuje wiele postaci, do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć:
pokrzywkę,
kontaktowe zapalenie skóry,
atopowe zapalenie skóry.

Objawy alergii skórnej są bardzo uciążliwe. Swędzenie, ból, drapanie to przykre konsekwencje alergii która może stać się także początkiem innych uciążliwych infekcji skórnych.

Występowanie alergii skórnych może być ściśle powiązane z alergią pokarmową. I tak nietolerancja np. na mleko krowie może się objawiać zmianami skórnymi w postaci wybroczyn czy wyprysków. W przypadku najmłodszych alergików charakterystyczne jest wyrastanie z alergii, niemniej jednak nie ma ściśle określonego okresu trwania alergii skórnej czy daty jej zakończenia.

Do najczęściej spotykanych alergenów mogących powodować zmiany skórne możemy zaliczyć między innymi:
– ziarna różnych zbóż,
– białko mleka krowiego,
– orzeszki ziemne,
– owoce morza,
– jajka,
– soja,
– guma przemysłowa,
– środki higieny,
– metale,
– złoto,
– kosmetyki,
– dezodoranty lub perfumy i wiele innych.

Objawów alergii skórnej jest bardzo wiele w zależności od alergenu który go powoduje. objawy alergii skórnejDlatego nie należy nigdy bagatelizować sygnałów które przekazuje nam nasz organizm. W przypadku ukąszenia przez pająka lub nawet pszczołę jeśli zaobserwujemy zmiany w postaci wysypki, opuchlizny lub swędzących, wodnistych bąbli niezwłocznie należy udać się do lekarza specjalisty. Nigdy nie należy bagatelizować objawów ugryzienia, gdyż nie podjęcie odpowiednio wcześnie środków przeciwdziałających może doprowadzić w konsekwencji nawet do tak zwanego wstrząsu anafilaktycznego. Oznacza to możliwość wystąpienia zaburzeń układu krążenia oraz układu oddechowego które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do śmierci człowieka.

Objawy alergii skórnej może być także niekiedy nazywana zamiennie alergią kontaktową. Wywołana jest ona przez bezpośredni kontakt, styczność alergenu ze skórą a w konsekwencji uczulenie objawiające się zmianami skórnymi. Uczulać mogą zarówno materiały, różnego rodzaju środki chemiczne, substancje przemysłowe ale także rośliny. Podrażnienie może wystąpić w różnych miejscach na ciele człowieka i przybierać różną postać oraz rozmiar.

Alergia skórna objawia się w skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem. Skutkiem takiego kontaktu może być wystąpienie pokrzywki. Bardzo istotnym czynnikiem który ma niebagatelne znaczenie w obserwacji alergii skórnej jest stwierdzenie czy zmiana skórna występuje miejscowo co wskazywałoby na bezpośredni kontakt z alergenem. Czy też powstałe zmiany są bardzo rozległe i nieustannie zwiększają obszar skórny, wskazywało by to na przedostanie się alergenu do krwioobiegu.

Tak jak wiele istnieje przyczyn alergii skórnych tak też wiele jest jej objawów oraz postaci. Najczęściej spotykane są zaczerwienione guzki oraz plamy różnej wielkości na skórze. Zmiany te są dodatkowo swędzące i niejednokrotnie towarzyszy im ból oraz pieczenie. W szczególności u najmłodszych alergików niekiedy nie do opanowania jest swędzenie które skutkuje tworzeniem się dodatkowo ran skórnych. Stwarza to ryzyko wystąpienia infekcji niekiedy bardzo groźnych dla całego organizmu.

Objawy alergii skórnej to także tworzące się obrzęki oraz opuchlizny. W zależności od siły ich nasilenia stanowią one szczególnie duże zagrożenia dla zdrowia alergika. Ciężka postać opuchlizny może doprowadzić do tworzenia się pod warstwą skóry obrzęków. Stwarza to realne zagrożenie dla życia gdyż obrzęk który powstanie np. w przełyku i będzie się zwiększał może spowodować zablokowanie tchawicy i w konsekwencji uduszenie.

Leczenie alergii skórnej

Leczenie alergii skórnej nie jest wcale sprawą prosta. Na początku konieczne jest określenie wroga czyli alergenu powodującego zmiany skórne. W tym celu konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu który wypisze skierowanie do lekarza alergologa.

Alergolog po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz wykonaniu testów uczuleniowych może zalecić przyjmowanie leków które chociaż w minimalny sposób umożliwią choremu normalne funkcjonowanie.
Niestety pomimo XXI wieku medycyna nadal nie wynalazła leku na alergię. Istniej natomiast wiele preparatów umożliwiających zminimalizowanie i złagodzenie najczęstszych objawów alergii skórnej. Liczne maści, kremy łagodzą objawy wysypki, minimalizują swędzenie, zaognienie skóry.

Najczęściej zalecanym sposobem na zapobieganie występowania objawów alergii skórnej jest unikanie i eliminowanie alergenu z najbliższego otoczenia. Jest to oczywiście możliwe w przypadku alergii pokarmowych trudniej jednak wyeliminować całkowicie z otoczenia przedmioty lub materiały uczulające. W tym celu warto kierować się w życiu określonymi zasadami które mogą w dużym stopniu ułatwić normalne funkcjonowanie.

Komentarze

  1. Zapisałem wszystkie alergeny w notatniku i nawet w restauracji mogę sprawdzić co może wywołać u mnie reakcję alergiczną.

  2. Swędząca wysypka i przeczosy. świerzb? czy może coś innego? jak to sprawdzić bez specjalisty? nie mam możliwości udać sie do lekarza. ktos pomoże?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *